خانه » پرداخت الکترونیک » نتایج نشست کرباسیان و سیف با نمایندگان

نتایج نشست کرباسیان و سیف با نمایندگان

به گزارش پول بانک

به گزارش ایبِنا، محمدرضا پورابراهیمی با اعلام برگزاری نشست کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی با موضوع بررسی مسائل مهم اقتصادی کشور عنوان کرد: شرایط اقتصادی کشور عادی نیست و در واقع می توان گفت در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و قاعدتا باید متناسب با این وضعیت آرایش اقتصادی خود را طراحی کنیم، اما عملیات بیرونی دولت و اقدامات صورت گرفته متناسب با جنگ اقتصادی نیست.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آمریکا در شیپور جنگ اقتصادی دمیده و باید متناسب با آن آرایش اقتصادی داشته باشیم. وی با تاکید بر اینکه تغییری در رویکرد و فعالیت های اقتصادی دولت رخ نداده است، افزود: بودجه سالانه و قوانین طبق سنوات گذشته صورت می گیرد در صورتی که انتظار می رود تغییراتی در این ابعاد رخ دهد و اگر از طرف دولت اقداماتی صورت می گیرد اما مجلس متوجه نمی شود، می خواهیم گزارشی ارایه کنیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه ترامپ اخیرا جنگ اقتصادی با ایران را کلید زده است، گفت: در این زمینه رییس جمهور و ارکان اصلی نظام پاسخ گستاخی ترامپ را داده اند، اما عملا آمریکا در شیپور جنگ اقتصادی دمیده و باید متناسب با آن آرایش اقتصادی داشته باشیم و پیش بینی خود را از آینده در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت طراحی کنیم.

وی با اشاره به جلسات کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در کمیسیون ها بحث هایی می شود که نشان می دهد فضای بیرونی دولت متناسب با شرایط اقتصادی نیست و روند عادی در دولت وجود دارد که از کنار مسائل به راحتی عبور می کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: این در حالی است که انتظار می رود دولت با رصد اقتصاد بین المللی رویکردهایی متناسب و عملکردهایی متناظر داشته باشد.

پورابراهیمی با بیان اینکه مجلس آمادگی لازم برای کمک به دولت در جهت حضور در جنگ اقتصادی را دارد، گفت: مباحثی مرتبط با شرایط اقتصادی کشور از جمله کسری بودجه وجود دارد و مجلس نمی داند دولت برای بودجه سال ۹۷ چه برنامه ای دارد. آیا می خواهد بودجه سنتی ارایه دهد و تغییراتی در ادبیات بودجه نویسی ایجاد کند یا خیر؟

وی ادامه داد: همچنین سوال است که آیا دولت می خواهد ۴۲ هزار میلیارد تومان بودجه هدفمندی را با ادبیات گذشته که بی تاثیر بود پرداخت کند یا تصمیم دیگری دارد؟ همچنین این سوال مطرح است که بانک مرکزی چه برنامه و تمهیداتی در خصوص نوسانات ارزی در کشور دارد؟

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تلاش داریم گرفتار نوسانات ارزی سال ۹۲ نشویم، ادامه داد: دولت بارها تاکید داشته موسسات مالی غیرمجاز در کشور وجود ندارد اما باید گفت با پاک کردن صورت مسئله موضوع حل نمی شود چرا که همچنان مردم درگیر سپرده هایشان در این موسسات هستند و انتظار می رود دولت هرچه زودتر در این زمینه تصمیمات مناسبی اتخاذ کند.

پورابراهیمی با بیان اینکه روابط بین المللی کشور مختل شده است، اظهارداشت: شاهد عدم همکاری کشورها در زمینه اقتصادی هستیم و انتظار داریم که بانک مرکزی موضوعات را رصد و ساختار بانکی را تغییر دهد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه نسبت به آینده اقتصادی کشور نگران هستیم، بیان داشت: البته فرصت های خوبی نیز وجود دارد که باید آنها را شناسایی کنیم، با این حساب همانطور که رییس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون اقتصادی دستور داده اند تا از وضعیت اقتصادی کشور گزارشی در صحن مجلس ارایه شود، انتظار می رود تا دولت برنامه های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت خود را ارایه کند تا بتوانیم متناسب با عملکرد دولت گزارش و جمع بندی داشته باشیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسایل و مشکلات بودجه ای دولت را درک می کنیم، تاکید کرد: انتظار می رود ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در دولت تشکیل شود تا بتوان متناسب با اقدامات آمریکا در کوتاه مدت تصمیم گیری کند، همین که دولت خواهان اختیاراتی برای تصمیم گیری نیست از نگاه ما یعنی اینکه دولت شرایط اقتصادی را عادی در نظر گرفته است.

منبع : ایبنا

همچنین ببینید

تمام آنچه در بازار بیت‌کوین مشاهده می‌شود، هیجان غیرمنطقی است

به گزارش پول بانک آرون براون؛ بلومبرگ / …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =