خانه » خبر » بانک کشاورزی حامی مالی بزرگترین گلخانه شیشه ای خاورمیانه در منطقه ارس

بانک کشاورزی حامی مالی بزرگترین گلخانه شیشه ای خاورمیانه در منطقه ارس

به گزارش پول بانک

به گزارش ایارن اکونومیست ؛’جواد محمودی’ در بازدید از این پروژه افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور و استان و خشک شدن دریاچه ارومیه، کشت گلخانه ای در اولویت فعالیت های کشاورزی استان قرار گرفت .

وی اظهارداشت: از سال گذشته تاکنون توانستیم بزرگترین گلخانه شیشه ای کشور و خاورمیانه را با تکنولوژی هلند با محوریت صادرات به مساحت بیش از ۵۰ هکتار به ارزش یک هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال عقد قرارداد کنیم که ۳۱ هکتار ان قابلیت برداشت دارد و تاکنون ۱۱ هکتار ان به بهره برداری رسیده و مابقی در حال تکمیل است.

به گفته وی، سرمایه گذاری این پروژه بیش از یک هزارو ۱۵۰ میلیارد ریال نیاز داشته که بخشی از سوی بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی و بخشی دیگر توسط سرمایه گذاران تامین شده است.

وی تصریح کرد: سال ۹۵ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی توانستیم برای ۴۸ طرح با اعتبار یک هزارو ۲۷۵ میلیارد ریال عقد قرارداد داشته باشیم.

وی افزود: همچنین قرار است گلخانه ای به وسعت ۱۰ هکتار با همکاری شرکت شیرین عسل در این استان ایجاد شود.
 
** رشد ۱۴ درصدی پرداخت تسهیلات نسبت به سال ۹۴
وی اضافه کرد: سال گذشته به ۹۲ هزارو ۱۳۳ نفر،مبلغ ۱۳ هزارو ۴۹۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد که نسبت به سال ۹۴ نزدیک ۱۴ درصد رشد پرداختی داشتیم که ۴۳ درصد آن به بخش زراعی، ۱۲ درصد باغی، ۱۰ درصد دام و طیور، ۰٫۲ درصد آبزیان و ۹ درصد صنایع وابسته و ۶٫۱ درصد اقتصاد مقاومتی اختصاص یافت.

وی اولویت استان براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، دولت، بانک کشاورزی و اقتصاد مقاومتی توسعه مکانیزاسیون، پرورش ماهی در قفس و گلخانه ها دانست و اظهارداشت: برای حمایت از طرح های یاد شده، نرخ تسهیلات سه درصد کمتر از نرخ شورای عالی پول و اعتبار لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: در بخش مکانیزاسیون کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون خرید تراکتور، کمباین، ادوات کشاورزی و نوسازی یکسری صنایع وابسته مورد حمایت قرار گرفته است به طوری که از سال ۹۲ تاکنون با شروع دولت یازدهم خرید تراکتور و کمباین و ادوات حد اعتباری تعیین و پرداخت ها شروع شد که استان توانست تاکنون در عرض چهار سال ( ۹۲ تا ۹۵ ) حدود ۲ هزارو ۹۷۲ دستگاه تراکتور و تسهیلات به مبلغ یک هزارو ۳۳۴ میلیارد ریال، برای خرید کمباین ۲۴۰ دستگاه کمباین به مبلغ ۲۶۰ میلیارد پرداخت کردیم.

وی بیش از ۵۰ درصد خرید کمباین های اعتباری پارسال را مربوط به استان آذربایجان شرقی دانست و افزود: ۱۴۶ دستگاه را ما توانستیم برای استان پرداخت کنیم و ادوات و سایر بخش ها توانستیم ۳۲۹ میلیارد جهت تجهیز و نوسازی بپردازیم که این مورد یکی از سیاست های خوب بانک کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون بود که در بخش تاثیر بسزایی داشت.
به گفته وی، استان آذربایجان شرقی سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد اعتبارات خود را جذب کرده و این مسیر ادامه دارد تا امسال رتبه یک کشوری را به خود اختصاص دهد.
 
** تولید پرورش ماهی در قفس با ظرفیت ۲۱۰ تن
محمودی درباره طرح پرورش ماهی در قفس گفت: اکنون طرح های پرورش ماهی قزل الا با ظرفیت ۲۱۰ تن و تکنولوژی جدید در حال اجراداریم که شهریورماه امسال به بهره برداری می رسد.

وی منابع صندوق توسعه ملی را از اولولیت های استان برشمرد و گفت: تلاش داریم با کمک نمایندگان بتوانیم بیشترین استفاده را از منابع این صندوق را داشته باشیم.

به گفته وی، پرورش ماهیان سردابی قزل الا در منطقه ارس تحول بزرگی برای منطقه خواهد بود.
 
**تخصیص ۹۵۰ میلیارد ریال اعتبار به طرح های اقتصاد مقاومتی در سالجاری
مدیرشعب بانک کشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: با توجه به سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری طی سال گذشته توانستیم در بین بانک های دولتی استان برای ۱۸۴ طرح ۸۱۹ میلیاردریال اعتبار بپرداریم که در حمایت از طرح های افتصاد مقاومتی صورت گرفت که توسط وزیر کشور و مدیرعامل بانک کشاورزی تقدیر شد.
وی اظهارداشت: امیدواریم امسال بتوانیم طرح رونق بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی و تکمیلی را با کمک وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت و معدن وتجارت داشته باشیم و به همین منظور اعتباری نزدیک ۹۵۰ میلیارد ریال درنظر گرفته شده است.
 
** نزدیک ۱۰ هزار کشاورز مشمول بخشودگی سود و جرایم وجه التزام شدند
این مقام مسئول تصریح کرد:همچنین طبق دستورالعمل بانک مرکزی برای بخشودگی سود و جرایم وجه التزام تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان توانستیم سال گذشته براساس ماده دو تبصره ۳۵ قانون بودجه بخشودگی ۹ هزارو ۱۲۴ نفر را تحت پوشش قرار بدهیم به طوری که حدود ۲۲۸ میلیارد ریال سهم دولت بود از بابت بخشودگی سود و ازبابت بخشودگی التزام بانک ۴۵ میلیاردریال انجام شد.

وی اضافه کرد: براساس بند ‘ و ‘تبصره ۱۶ امسال اعتباری به مبلغ ۱۸۰ میلیاردریال به استان اختصاص داده اند که با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی مشمول کشاورزان خسارت دیده و تسهیلات مسکن روستایی می شود و موارد زیر ۴۰ میلیون تومان را بخشودگی قرار می دهند.

وی گفت: به همین منظورتوانستیم ۳ هزارو ۱۷۸ فقره تسهیلات را از این بابت تعیین تکلیف کنیم و بخشودگی تاکنون ۶۳ میلیارد ریال از بابت سود تسهیلات و ۱۱ میلیارد از بابت بخشودگی وجه التزام بوده است.
 
** تاثیر پرداخت خسارات بیمه محصولات در بخش کشاورزی
محمودی گفت: سیاست جهاد کشاورزی صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان در سال زراعی ۹۴ – ۹۵ در بخش باغات حدود ۴۱ هزارو ۳۵ هکتار باغ اعم از سیب، انگور، زردالو ،بادام و سایر محصولات را تحت پوشش قرارداده به تعداد ۸۲ هزارو ۶۸۵ بیمه گذار تعلق گرفته که تاثیر بسزایی در حمایت بخش کشاورزی داشته است.

وی یاداورشد: درسال زراعی ۹۴ – ۹۵ با توجه به خساراتی که باغات وارد شد حدود ۳۶ هزارو ۹۲۷ هکتار از باغات خسارت دیدند که ۹۰ درصد خسارت ها متفاوت بوده و صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان توانست ۵۳۳ میلیاردریال خسارت از این بابت پرداخت کند.

وی درباره خسارات بخش زراعی افزود: طی همین مدت سطح پوشش بیمه استان حدود ۱۷۸ هزارو ۱۲۲ هکتار برای ۱۹ هزار بیمه گذار بود که سطح خسارت ما ۱۶۰ هزارو ۳۰۷ هکتار به ارزش ۷۷ میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریال برای گندم، جو، کلزا ، گلرنگ، آفتابگردان ،سیب زمینی و نخود پرداخت شد.

وی اظهارداشت: در سال زراعی ۹۵- ۹۶ با توجه به محدودیت های ضریب حق بیمه باغات را که حدود ۳ برابر شده بود استان توانست به ۱٫۵ برابر کاهش دهد این بدان معناست که باغداران با پرداخت حق بیمه باغات خود را بیمه کنند .

که حدود سطح بیمه برای باغات استان امسال ۲۹ هزارو ۸۳۲ هکتار برای ۵۶ هزارو ۸۵۰ نفر بیمه گذار و در بخش زراع حدود ۱۲۵ هزار و ۷۲۷ هکتار برای ۱۳ هزارو ۸۷۷ نفر بیمه گذار انجام شد.

وی اضافه کرد: در بخش دام های صنعتی ، زنبورعسل و طیور ۴ هزار و ۷۸ فقره بیمه داریم که به طور تقریبی ۱۲ میلیون و ۶۹۹ هزارو ۳۵۱ قطعه طیور ، ۹۳ هزارو ۴۶ کلنی زنبور عسل و یک هزارو ۹۱۴ راس دام صنعتی و ۵ هزارو ۵۰۷ راس دام بومی آمیخته بیمه شده اند.

به گفته وی، استان از لحاظ کمیت و کیفیت بیمه محصولات کشاورزی رتبه سوم و چهارم را دارد.
 
** طرح ضربتی پیوند و ازدواج در حال اجراست
مدیرشعب بانک کشاورزی اذربایجان شرقی افزود: براساس ابلاغ بانک مرکزی و بانک کشاورزی طرح ضربتی پیوند و ازدواج تا پایان شهریورماه ادامه دارد و وام تمامی ثبت نامی های استان به سرعت پرداخت می شود.
 
** اعتبارات تهیه بذر کشت پاییزه بدون محدودیت پرداخت می شود
محمودی درباره کشت پاییزه گفت: این نیز یکی از سیاست های مهم وزارت جهاد کشاورزی است که بانک از این طرح حمایت می کند به طوری که برای تهیه بذور گواهی شده سال گذشته به ۸ شرکت به میزان ۲۲۲ میلیارد ریال تسهیلات ارایه شد و این مهم امسال نیز در دستور کار است.

وی اضافه کرد: برای کشت پاییزه شعب بدون محدودیت تسهیلات پرداخت می کنند.

به گفته وی، استان از رتبه ۲۸ سال ۹۴ به رتبه هفت کشوری در سال ۹۵ رسید و از لحاظ بهبود عملکرد در میانگین استان ۱۵ پله رشد داشته است.
 
** اولویت آبیاری اراضی دیم با کنترل آب پشت سدها
این مقام مسئول گفت: پایاب سدها جز وظایف بانک کشاورزی و وزاتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو است که به آبیاری تحت فشار و شبکه های اصلی و فرعی و اجرای سیستم ابیاری مجهز شوند که در استان پایاب چند سد بزرگ پایاب ارسباران، سهند،هشترود، سراب،خداآفرین و میانه و پروژه ۲ هزارهکتاری دشت جلفا را داریم.

وی اظهارداشت: با بانک زمین که دارای زمین های ملی و مستثنیات است قرارداد سه پروژه آبیاری تحت فشار را در حال انعقادداریم به طوری که سال گذشته ۶ هزارو ۴۳۰ هکتار ابیاری تحت فشار را در پایاب این سدها به بهره برداری رساندیم.

وی افزود: در واقع با تجهیز اراضی به آبیاری تحت فشار و بهره وری اب ارزش اراضی و زمین ها افزایش یافت به طوری که اراضی که چهار میلیون تومان خریداری نمی شد امروز قیمت همان اراضی به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است.

وی اظهارداشت: با کنترل آب های پشت سدها سعی داریم آبیاری اراضی دیم را مدیریت کنیم که این مهم از اولویت برنامه های ما است.

به گزارش ایرنا، استان آذربایجان شرقی (تبریز) با مساحت ۴۵ هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع ۲٫۸ درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد که ۲۰۰ کیلومتر با آذربایجان و ۳۵ کیلومتر با ارمنستان مرز مشتر
ک دارد که رودخانه مرزی ارس آنان را از یکدیگر جدا می کند و روابط تجاری با این کشورها از طریق منطقه آزاد جلفا (ارس) انجام می شود.

این استان با ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر بارندگی ۴۰ درصد سطح کوهستانی و ۲۸٫۲ درصد تپه ماهور و ۳۱٫۸ زمین های همواراز لحاظ کشاورزی رتبه اول و دربخش صنعت رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.

درحال حاضر وسعت اراضی کشاورزی استان یک میلیون و ۲۲۰ هکتار است که از این میزان ۴۱۲ هزارو ۲۹۲ هکتار آن کشت آبی و ۸۰۸ هزار و ۸۵ هکتار ان به شکل دیم است که ۵٫۵ درصد اراضی قابل کشت کشور را دارد.

بانک کشاورزی استان آذربایجان شرقی ۸۶ شعبه دارد که از این تعداد ۲۶ شعبه اصلی و اعتباری است. 

منبع : ایران اکونومیست

همچنین ببینید

تسریع در رسیدگی به مشکلات مناطق زلزله‌زده با حمایت بانک‌ها

به گزارش پول بانک طی بازدید مدیرعامل بانک شهر به نمایندگی شبکه بانکی از مناطق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =