خانه » خبر » گروه‌های فشار عموما از ارز دو نرخی سود می‌برند

گروه‌های فشار عموما از ارز دو نرخی سود می‌برند

به گزارش پول بانک (polbank.ir)

گروه‌های فشار عموما از ارز دو نرخی سود می‌برند

یک اقتصاددان گفت: گروه‌های فشار عموما از ارز دو نرخی سود می‌برند و می‌توانند در تاخیر یا تعویق در اجرای سیاست‌ها تاثیرگذار باشد.
به گزارش ، دکتر علی باریکانی با تصریح بر اینکه برای تک نرخی شدن ارز نیاز به پیش شرط هایی است، اظهار داشت: مهمترین پیش شرط این موضوع توانایی بانک مرکزی برای کنترل نوسانات و هیجان اوایل تک نرخی شدن است.
وی دومین موضوع و پیش شرط را نگاه مدیریتی مدیران دانست و گفت: سال‌ها پیش در کتب علمی نوشته می‌شد، منابع دولت را نیروی کار، زمین و سرمایه تشکیل می‌دهند. بعد که علم پیشرفت کرد، یک عامل دیگر اضافه کردند و آن مدیریت است. پشت تصمیم گیری‌های دولت ها، یک اندیشه اقتصادی است، اما اجرای آن اندیشه نیز یک داستان طولانی است.
این اقتصاددان از لزوم تطابق قانون و ظرفیت گفت و اظهار داشت: همه می‌دانیم در بلند مدت ارز تک نرخی بهتر است و یکی از اعتراضات روسای جمهور آمریکا به چین این است که ارزش دلار را نسبت به پول ملی بالا نگه می‌دارد و ارزش پول خودش را پایین نگه داشته است و دلار را گران می‌کنند، زیرا وقتی قیمت ارز بالا برود، مزیت رقابتی برای صادرات پیدا می‌کنیم.
وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های بازی با نرخ ارز، کسری بودجه دولت است، تصریح کرد: علت چنین کاری آن است که درآمد دولت به دلار و مخارج آن به ریال است و هنگامی که کسری بودجه دارید، دلار بیشتری مصرف می‌کنید و به همین جهت، ریال بیشتری به دست می‌آورید و امور جاری را رتق و فتق می‌کنید.
 

همچنین ببینید

پرداخت بیش از ۵۶۰۰ میلیارد ریال وام ازدواج در بانک ملت

به گزارش پول بانک بانک ملت در طرح ضربتی ازدواج بیش از ۵ هزار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 14 =