سرخط خبرها
خانه » پرداخت الکترونیک » با عملیاتی شدن چکاوک ۸۵۰ نفر از بخش پایاپای بانک ملی منفک شدند

با عملیاتی شدن چکاوک ۸۵۰ نفر از بخش پایاپای بانک ملی منفک شدند

به گزارش پول بانک

عملیاتی شدن سامانه انتقال تصویر چک موسوم به «چکاوک» علاوه بر سرعت و دقتی که در عملیات بانکی ایجاد کرده، در حوزه منابع انسانی نیز تحولات مثبتی به همراه داشته است، به‌طوری‌که پس از اجرای آن، تنها در بانک ملی ایران حدود ۸۵۰ نفر از بخش پایاپای منفک شده و از آن‌ها در سایر بخش‌هایی که با کسر کادر مواجه بودند، دعوت به همکاری شد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی، چند سالی است سامانه چکاوک برای پذیرش و پردازش الکترونیکی چک‌های کاغذی بین‌بانکی و انجام تراکنش‌های مبتنی بر آن‌ها به‌صورت کاملاً الکترونیکی راه‌اندازی شده است.

در این سامانه به جای فیزیک چک، تصویر آن برای پردازش نهایی محتوا به بانک مربوطه ارسال شده و نتیجه پردازش به‌صورت الکترونیکی به شعبه پذیرنده چک بازگردانده می‌شود.

در گذشته که سامانه چکاوک وجود نداشت، چک‌های واگذاری مشتریان حداکثر تا ساعت ۱۱ صبح توسط تحصیلداران از شعب جمع‌آوری و به اداره پایاپای هر بانک ارسال می‌شد.

در اداره مذکور پس از تجمیع چک‌ها از ساعت ۱۷:۳۰ الی ۱۸ در محل اتاق پایاپای اسناد بانکی، بانک‌ها به مبادله چک‌ها اقدام می‌کردند و در صبح روز بعد نیز تحصیلداران چک‌های عهده شعب را تحویل می‌دادند. در این روند، حداقل زمان وصول و واریز وجه چک به حساب مشتری ۴۸ ساعت بود. فرصت ارسال چک‌ها و نیز زمان پاسخگویی برای شعب بسیار محدود بود که منجر به افزایش تعداد چک‌های برگشتی می‌شد.

از سوی دیگر مشکلات طاقت‌فرسای شغل تحصیلداری و نیز خطراتی مانند سرقت، موجب زیان و لطمه‌های زیادی می‌شد. هزینه بالای پرسنل، سوخت و تعمیرات خودرو و موتورسیکلت و فعالیت کارکنان ادارات پایاپای در ساعات غیرمتعارف شبانه از دیگر تبعات منفی کار به روش قبل از چکاوک بود. بااین‌حال راه‌اندازی این سامانه، علاوه بر حذف تبعات منفی، سرعت کار را بهبود بخشید.

کاهش چشمگیر هزینه‌های پرسنلی، حذف مشاغل تحصیلدار و راننده و هزینه‌های متعلقه برای جابجایی چک‌های مشتریان، ازجمله دستاوردهای اجرای این طرح بوده است.

پس از عملیاتی شدن سامانه چکاوک، زمان واریز وجوه چک‌های مشتریان به ۲۴ ساعت، یعنی ساعت ۶ صبح روز بعد از واگذاری چک کاهش یافته است.

منبع : راه پرداخت

همچنین ببینید

حق بیمه رانندگان قانونمدار کاهش می‌یابد

به گزارش پول بانک به گزارش ایبِنا، عبدالناصر همتی در خصوص جزییات این آیین نامه اظهارداشت: …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 6 =