خانه » خبر » ضرورت تقویت استقلال بانک های مرکزی برای ثبات مالی

ضرورت تقویت استقلال بانک های مرکزی برای ثبات مالی

به گزارش پول بانک

مدیر گروه مدل‌ سازی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی عنوان کرد: استقلال بانک‌های مرکزی در حال تقویت است و این امر ثبات مالی را افزایش می دهد.

به گزارش ؛ سید علی مدنی‌زاده در آستانه برگزاری بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی که دهم و یازدهم تیرماه در تهران برگزار می‌شود،  با اشاره به استقلال بانک مرکزی و نقش این بانک در حفظ ثبات مالی، گفت: در حال حاضر، دایره کشورهایی که قوانین بانک مرکزی خود را به روز می‌کنند، گسترده شده و از سویی قوانین نیز مدرن‌تر شده است.

 
مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اظهار داشت: حتی در مورد کشورهای متکی به درآمد نفت نیز این اتفاق افتاده و نگاهی به قوانین برخی کشورها مانند عراق، آذربایجان و افغانستان نیز حاکی از آن است که قوانین کاملا جدید و مترقی بوده که در آن قوانین، استقلال بانک مرکزی به صورت مناسبی تامین شده و این موضوع می‌تواند منجر به این شود که هدف اصلی بانک مرکزی در کنترل تورم ایفا شود.

 
مدنی‌زاده ادامه داد: در ایران هنوز این اتفاق نیفتاده و در دوره های مختلف وابستگی بانک مرکزی به دولت را داشته ایم. تا قبل از سال ۷۹ دولت به صورت مستقیم از بانک مرکزی استقراض می‌کرد و این بانک مجبور بود منابع در اختیار دولت قرار دهد، ولی بعد از این سال دولت از طریق تسهیلات گرفتن از بانک ها وارد شد و عملا منابع بانک ها تخلیه می شد و به صورت غیرمستقیم این کار صورت پذیرفت بنابر این این وضعیت علاوه بر استمرار وابستگی باعث شد تا بانک ها نیز دچار مشکل شوند.

یادآور می شود، بیست و هفتمین همایش سیاست های پولی و ارزی دهم و یازدهم تیر ماه  با حضور مقامات ارشد کشوری و بانکی در مرکز بین المللی همایش های صدا و سیما برگزار می شود.

منبع : ایران اکونومیست

همچنین ببینید

حساب‌های راکد بسته می‌شوند

به گزارش پول بانک تاریخ چاپ: ۱۳۹۶/۰۹/۲ شماره خبر: ۳۳۱۸۱۳۲ بزرگنمایی متن خبر براساس اعلام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =