سرخط خبرها
خانه » پرداخت الکترونیک » بررسی نقش بازار سرمایه در ایجاد اشتغال

بررسی نقش بازار سرمایه در ایجاد اشتغال

به گزارش پول بانک

به گزارش ایبِنا؛ براساس گزارش منتشر شده توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران، توجه پتانسیل بازار سرمایه در تحریک رشد اقتصادی و افزایش اشتغال، توجه به این بازار و بسترسازی جهت توسعه آن می‌تواند تأثیر مثبت و معنی‌داری بر بهبود وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی و درنتیجه بهبود وضعیت رفاه اقتصادی کشور داشته باشد.

با بررسی آمار نیروی شاغل در شرکت‌های‌ پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار در دو سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ مشاهده می‌شود که طی دو سال اخیر، نیروی شاغل فعال در این شرکت‌ها به ترتیب ۵۶۸۱۷۱ و ۵۵۷۴۲۸ نفر است که در حدود ۳ درصد از جمعیت شاغل کل کشور را تشکیل می‌دهند.

صنعت خودرو و ساخت قطعات و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به ترتیب با نیروی شاغل ۱۰۶۳۵۸ و ۹۶۱۳۹ بیشترین جمعیت شاغل را در میان صنایع بورسی تشکیل می‌دهند و محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و مخابرات نیز در جایگاه بعدی قرار دارند.

در مجموع پنج صنعت خودرو وساخت قطعات، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و مخابرات در حدود ۱۳/۷۰ درصد از جمعیت شاغل در مجموعه موردمطالعه را تشکیل می‌دهند. در سطح شرکتی نیز شرکت ایران‌خودرو و  مخابرات به ترتیب با ۵۶۴۲۱ و  ۵۱۴۲۷ نفر بیشترین آمار جمعیت شاغل را در بین شرکت‌های بورسی دارند.

در مقیاس کلان بر اساس آمار نیروی شاغل منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نیروی شاغل در کلیه بخش‌های اقتصادی در پایان سال ۱۳۹۴ معادل ۲۱ میلیون و ۵۷۳ هزار ۶۰۷ نفر می‌باشد (از این بین سهم بخش کشاورزی، صنعت و خدمات به تفکیک ۱/۱۶، ۴/۳۲ و ۵/۵۱ درصد می‌باشد). بنابراین سهم مجموعه نیروی شاغل در شرکت‌های‌ پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار از کل نیروی شاغل در سال ۱۳۹۴ در حدود ۳ درصد است.

براین‌اساس در سال ۱۳۹۴ جمعیت شاغل در شرکت‌های بورسی در بخش صنعت در حدود ۶ درصد از نیروی کار شاغل در بخش صنعت کل کشور را تشکیل می‌دهند. این سهم برای بخش خدمات ۲ درصد و برای بخش کشاورزی کمتر از ۱ درصد است.

در مجموع می‌توان بیان کرد که رشد ۲/۵ درصدی جمعیت شاغل در بازار سرمایه طی سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ بیانگر موفقیت این بازار در جذب نیرو کار عموماً تحصیل‌کرده در این بخش است.

منبع : ایبنا

همچنین ببینید

حق بیمه رانندگان قانونمدار کاهش می‌یابد

به گزارش پول بانک به گزارش ایبِنا، عبدالناصر همتی در خصوص جزییات این آیین نامه اظهارداشت: …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =