سرخط خبرها
خانه » بانک » موسسات مالی و اعتباری » موسسه کوثر » بررسی رفتاری شاخص‌ها در سه ماهه ابتدای سال/ بهار سبز بورس

بررسی رفتاری شاخص‌ها در سه ماهه ابتدای سال/ بهار سبز بورس

به گزارش پول بانک

به گزارش ایبِنا؛ شاخص کل بورس از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه بیش از ۱۵۰۰ واحد رشد را تجربه کرد و بازدهی دو درصدی داشته است. همچنین شاخص فرابورس در همین مدت مشابه ۳.۲ درصد رشد کرده است.

شاخص کل بورس از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه با رشدی بیش از ۱۵۰۰ واحدی بازدهی ۲ درصدی را برای سرمایه گذاران ثبت کرد.

بررسی ۶ شاخص منتخب بورس در فصل بهار نشان می‌دهد از این ۶ شاخص، چهار شاخص با رشد و بازدهی مثبت همراه بوده و دو شاخص بازدهی منفی داشته است.

شاخص بورس به عنوان متغیر مهم بازار در پایان اسفند ماه سال ۹۵ در رقم ۷۷ هزار و ۲۳۰ قرار داشت اما با صعودی ۱۵۰۰ پله ای در بهار ۹۶ به ۷۸ هزار و ۷۳۶ واحد رسید.

بررسی روند ۶۰ روزه شاخص کل نشان می‌دهد این متغیر مهم بازار سهام در این مدت کانال ۸۱ هزار واحدی را نیز فتح کرد؛  به این ترتیب این متغیر در طی مسیر صعودی خود در سوم تیر ماه با قرار گرفتن در رقم ۸۱ هزار و ۱۴۶ در بالاترین نقطه نشست و سپس به کانال ۷۹ هزار واحدی وارد شد.

ادامه بررسی شاخص‌های بورسی نشان می‌دهد شاخص کل (هم وزن) از ابتدای سال تا پایان خرداد ماه نزدیک به ۸ درصد بازدهی داشته است. این متغیر در پایان اسفند ۹۵ در رقم ۱۵ هزار و ۷۲۲ به کار خود پایان داد و در سه ماهه سال ۹۶ توانست با رشدی بیش از ۱۲۰۰ واحدی این متغیر را به محدوده ۱۷ هزار واحد نزدیک کند.

شاخص قیمت نیز در این مدت ۵.۸ درصد رشد کرد. این متغیر در این مدت ۷۲۰ واحد بالا رفت و از رقم ۱۲ هزار و ۳۷۶ درپایان سال ۹۵ به ۱۳هزار و ۹۶ در پایان بهار ۹۶ رسید.

شاخص ۵۰ شرکت فعالتر نیز در مدت مورد بررسی نزدیک به یک درصد رشد داشت.

این گزارش حاکی است در کنار رشد و بازدهی ۴ شاخص بورسی، دو شاخص نیز در این مدت مسیر منفی را طی کردند. شاخص قیمت (ارزشی – وزنی) در این مدت یک درصد منفی شده است. همچنین شاخص ۳۰ شرکت بزرگ نیز افتی ۱.۶ درصدی داشته است.

به این ترتیب شاخص بورس از رقم ۷۷ هزار و ۲۳۰ واحد به رقم ۷۸ هزار و ۷۳۶ رسید. شاخص فرابورس نیز در این مدت از عدد ۸۷۵ به ۹۰۳ رسید و بازدهی ۳.۲ درصدی را برای سرمایه‌گذاران به همراه آورد.

این روند نشان می‌دهد که بازار سرمایه در مجموع بهار ۹۶ را با بازدهی مثبت به پایان رسانده است. اما بررسی مقایسه‌ای بازار سرمایه با بازارهای موازی نیز نکات مثبتی به همراه دارد.  

در بهار ۹۶ بازدهی بازار سکه ۰.۳ درصد بوده است و نرخ‌ها در این بازار نوسان قابل توجهی را به ثبت نرسانند.  این در حالی است که نرخ دلار در بازار آزاد ۰.۲ درصد کاهش یافته است و سرمایه‌گذاران از این بازار دست خالی بیرون آمدند.  

نرخ یورو بازار آزاد اما در سه ماهه ابتدایی سال ۳.۷ درصد رشد کرده است.

منبع : ایبنا

همچنین ببینید

افت قیمت انواع سکه در بازار/ دلار آزاد ثابت ماند

به گزارش پول بانک به گزارش خبرنگار ایبِنا، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفت =