خانه » بانک » بانک خصوصی » بانک سرمایه » رفع ضعف نظارتی با اصلاح قوانین سیستم بانکی

رفع ضعف نظارتی با اصلاح قوانین سیستم بانکی

به گزارش پول بانک

به گزارش ایبِنا، حسن حسینی شاهرودی در برنامه تیتر امشب با اشاره به اینکه اگر سود بانکی کاهش یابد تولید و اشتغال جان دوباره ای خواهد گرفت، افزود: با ابلاغ نرخ ۱۸ درصد سود بانکی هیچ یک از بانک ها در عمل این مصوبه را اجرا و تمکین نکردند.

وی گفت: سپرده گذاری مردم رابطه مستقیمی با نرخ تورم دارد و نباید سود بانکی کمتر از نرخ تورم باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عدم نظارت صحیح بر نرخ سود بالای موسسات خصوصی باعث ایجاد بحران مالی برای کشور شد و برهمین اساس ضعف در قوانین و مدیریت بانکی در مجلس باید اصلاح شود.

همچنین در ادامه این برنامه، وحید شقاقی، کارشناس حوزه اقتصاد نیز در ادامه برنامه درباره نرخ سود بانکی گفت: اگر شکاف بین تورم و نرخ سود کمتر از ۳ درصد باشد، شرایط اقتصادی مطلوب است و اگر شکاف بین تورم و سود بیش از ۳ درصد باشد، شرایط اقتصادی در شرایط متوسط است اما اگر شکاف بین تورم و سود بیش از ۱۰ درصد باشد، اوضاع بحرانی است.

وی ادامه داد: اکنون در کشور ما شکاف بین تورم و سود ۱۰.۲ درصد است که این شکاف زیاد است و تمام اقتصاد ایران را گرفتار کرده و در کنار نرخ سود، نرخ ارز و نرخ تعرفه هم کل اقتصاد را درگیر می کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: تداوم آن در سالهای آینده کشور را به یک بحران مالی و اقتصادی دچار میکنند و ادامه آن دولت را با مشکل شدیدی مواجه خواهد کرد.

شقاقی افزود: بیش از ۹۰ درصد نقدینگی کشور نزد بانکها بعنوان سپرده است و این به دلیل سود بانکی بالا در کشور ماست.

وی اظهار داشت: در یک اقتصاد ناکارآمد، نظام بانکی معلول این ناکارآمدی است. از سوی برخی بانکهای کوچک هم یک مکش سپرده صورت میگیرد و نرخ های سود بالاتری اعلام و سپرده های بیشتری از بانکهای بزرگتر جذب میکنند و این بازی خطرناکی است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: بخش عظیمی از این نقدینگی هم به سمت مسکن جذب شده است و ۴۰ تا ۵۰ درصد منابع بانک ها بلوکه شده و بازار پولی باید سریع سازماندهی شود.

شقاقی با تاکید بر لزوم اصلاح نظام بانکی ، گفت: باید هرچه سریعتر این اصلاح انجام شود تا شرایط بحرانی نشود.

وی افزود: رقابت ناسالم در سیستم بانکی گسترش یافته و دولت باید بدهی های خود را به سیستم بانکی بپردازد تا سیستم بانکی ساماندهی شود.

این کارشناس اقتصادی در پایان تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد اقتصاد ایران بانک محور است و ساماندهی این شرایط بسیار مشکل است و اگر همه این شرایط فراهم شود، نیازمند یک تیم مدیریت قوی در دولت هستیم تا بتوانیم مشکلات ساختاری نظام بانکی را حل کنیم و این امر نیازمند همراهی سه قوه و مردم است.

همچنین ببینید

اطلاعیه موسسه ملل برای پرداخت سپرده‌های تعاونی وحدت

به گزارش پول بانک به گزارش ایبِنا، در اطلاعیه موسسه اعتباری ملل آمده است: پیرو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =