سرخط خبرها
خانه » پرداخت الکترونیک » اختلاف ۱۶/۲۳ درصدی بین دو شرکت نخست بازار

اختلاف ۱۶/۲۳ درصدی بین دو شرکت نخست بازار

به گزارش پول بانک


در مقایسه با ۹۴۰ میلیون تراکنش با مبلغ ۹۹۴ هزار میلیارد که در اردیبهشت ماه سال ۹۵ گزارش شده، به ترتیب رشد ۳۶/۶ درصدی (تعداد) و ۳۳/۶۱ درصدی (مبلغ) تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بر اساس آخرین گزارش شاپرک، در اردیبهشت ماه سال جاری، مجموعاً یک میلیارد و دویست و هشتاد و چهار میلیون تراکنش به ارزش یک بیلیارد و سیصد و بیست و هشت هزار میلیارد ریال در سراسر کشور روی ابزارهای پرداخت انجام شده که نسبت به فروردین ماه (یک میلیارد و صد و شانزده میلیون تراکنش به ارزش یک بیلیارد ریال)، ۱۵/۰۵ درصد (تعداد) و ۳۲ درصد (مبلغ) رشد داشته است.

همچنین در مقایسه با ۹۴۰ میلیون تراکنش با مبلغ ۹۹۴ هزار میلیارد که در اردیبهشت ماه سال ۹۵ گزارش شده، به ترتیب رشد ۳۶/۶ درصدی (تعداد) و ۳۳/۶۱ درصدی (مبلغ) تجربه کرده است.

 

بازار پرداخت

شرکت به پرداخت ملت با سهم ۲۲/۵۸ درصد از کل تراکنش ها، بیشترین تعداد تراکنش های پرداخت (۲۹۰ میلیون تراکنش) را در اختیار دارد که در مقایسه با ماه گذشته (۲۵۵ میلیون تراکنش)، ۱۳/۵۴ درصد و در مقایسه با اردیبهشت ماه ۹۵ (۲۳۳ میلیون تراکنش)، ۲۴/۳۲ درصد رشد داشته است.


همچنین شرکت به پرداخت ملت با ۴۰۸ هزار میلیارد ریال، بیشترین سهم از تعداد کل مبلغ تراکنش ها را با ۳۰/۶۹ درصد دارا بوده است. در مقایسه با ماه گذشته و مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب رشد ۳۰/۲۳ و ۱۹/۲ درصدی را تجربه کرده است (ارزش تراکنش ها در فرودین ماه ۹۶، ۳۱۳ هزار میلیارد ریال و در اردیبهشت ماه ۹۵، ۳۴۲ هزار میلیارد ریال گزارش شده است).


اختلاف ۱۶/۲۳ درصدی بین دو شرکت نخست بازار، نشان داد که شرکت به پرداخت ملت نقش برجسته ای در میزان ارزش ریالی تراکنش های پرداخت داشته است.

 

سهم شرکت ها از نظر تعداد تراکنش ها

تعداد تراکنش های انجام شده روی ابزارهای پرداخت شرکت های پرداخت در شکل ۱ نشان داد که پس از شرکت به پرداخت ملت، شرکت های پرداخت الکترونیک سامان (۲۱۳ میلیون تراکنش)، آسان پرداخت پرشین (۱۹۰ میلیون تراکنش) و تجارت الکترونیک پارسیان (۱۷۰ میلیون تراکنش)، بیشترین سهم از کل تراکنش های اردیبهشت ماه را در حدود ۴۴/۷۰ درصد به خود اختصاص داده و نسبت به فروردین ماه به ترتیب ۱۳/۲۸، ۱۲/۵۴ و ۲۰/۳۳ درصد رشد داشته اند.


علاوه بر آن، افزایش قابل توجهی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته تجربه کرده اند که به ترتیب ۴۸، ۳۷/۱۶ و ۴۸/۱۵ درصد گزارش شده است (در اردیبهشت ماه ۹۵، ۱۴۴ میلیون تراکنش روی ابزارهای شرکت الکترونیک سامان، ۱۳۹ میلیون تراکنش روی ابزارهای شرکت آسان پرداخت پرشین و ۱۱۵ میلیون تراکنش روی ابزارهای شرکت تجارت الکترونیک پارسیان انجام شده است).

 

سهم شرکت ها از نظر ارزش تراکنش ها

بر اساس نمودار ۲، ارزش ریالی تراکنش های شرکت های کارت اعتباری ایران کیش (۱۹۲ هزار میلیارد ریال)، پرداخت الکترونیک سامان (۱۴۶ هزار میلیارد ریال) و پرداخت الکترونیک سداد (۱۳۶ هزار میلیارد ریال)، بیشترین سهم از کل مبالغ تراکنش ها پس از شرکت به پرداخت ملت به خود اختصاص داده که در مقایسه با ماه گذشته، به ترتیب ۳۵/۸۷، ۳۵/۴۶ و ۲۱/۳۴ درصد رشد داشته است.


همچنین در مقایسه با اردیبهشت ماه ۹۵ که ۱۴۰ هزار میلیارد ریال برای شرکت کارت اعتباری ایران کیش، ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای شرکت پرداخت الکترونیک سامان و ۱۰۱ هزار میلیارد ریال برای شرکت پرداخت الکترونیک سداد ثبت شده بود، به ترتیب رشد ۳۷/۱۲، ۴۶/۵۲ و ۳۵/۲۰ درصدی را تجربه کرده است.

منبع : ابی نیوز ebinews.com

همچنین ببینید

حق بیمه رانندگان قانونمدار کاهش می‌یابد

به گزارش پول بانک به گزارش ایبِنا، عبدالناصر همتی در خصوص جزییات این آیین نامه اظهارداشت: …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + بیست =