خانه » خبر » حجم نقدینگی بالا رفت

حجم نقدینگی بالا رفت

به گزارش پول بانک


به گزارش پایگاه خبری ، حجم نقدینگی در حالی روند فزاینده را طی می‌کند که نسبت به آبان‌ماه سال گذشته تا ۲۸درصد رشد دارد و در قیاس با رقم ۹۰۷هزار میلیاردی این دوره تا بیش از ۲۵۰هزار میلیارد تومان افزایش دارد.


این در حالی است که نقدینگی در مهرماه حدود ۱۱۳۷هزار میلیارد تومان اعلام شده بود که تا ۱۱.۹درصد نسبت به شهریورماه رشد داشت. در عین حال که روند رشد نقدینگی در مهرماه سال ۱۳۹۵در مقایسه با همین ماه در سال گذشته تا ۲۸.۳درصد افزایش داشته است.


بر این اساس می‌توان این گونه برآورد کرد که نسبت رشد نقدینگی در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه قبل با رشد بیشتری در مقایسه با میزان افزایش مهرماه نسبت به شهریورماه امسال همراه است، اما در مقابل از سرعت رشد نقدینگی در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل که ۲۸درصد بوده تا حدودی کاهش یافته است، اگر آن را با میزان رشد مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل که حدود ۲۸.۳درصد بود مقایسه کنیم.


اما جزئیات تشکیل دهنده نقدینگی نشان‌دهنده آن است که حدود ۱۰۱۰هزار میلیارد تومان از مجموع کل ۱۱۶۲هزار میلیاردی نقدینگی متعلق به شبه پول که عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهند، تعلق دارد. این حجم نسبت به اسفندماه سال قبل تا ۱۴.۹درصد افزایش یافته است.


در سویی دیگر حدود ۱۵۰هزار میلیارد تومان دیگر از نقدینگی را پول تشکیل داده که تا ۹.۵درصد افزایش دارد. منبع: ایسنا

منبع : نقدینه

همچنین ببینید

قیمت دلار ۲۰ ریال افزایش یافت (+جدول)

به گزارش پول بانک – بر این اساس، امروز دلار ۳۴۳۴٫۱ تومان، پوند با ۶۸ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نوزده =