خانه » پرداخت الکترونیک » نکات مثبت و منفی محدودیت‌های بانک مرکزی در حوزه پرداخت کدهای دستوری موبایل

نکات مثبت و منفی محدودیت‌های بانک مرکزی در حوزه پرداخت کدهای دستوری موبایل

به گزارش پول بانک

این تصمیم، درست‌تر از دستورهای قبل و مانند بانک‌های خارجی بود. در بسیاری از بانک‌های خارجی نیز مانند همین روش جاری است و اصولا مشتری احتیاجی نمی‌بیند که از مسیری دیگر که نا امنی هم در بر دارد استفاده نماید

نکات مثبت و منفی محدودیت‌های بانک مرکزی در حوزه پرداخت کدهای دستوری موبایل (USSD)

تحریریه : طبق دستور بانک محترم مرکزی جمهوری اسلامی ایران از تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۹۴ محددیت هایی به قرار زیر در بستر کدهای دستوری اپراتورهای موبایل اعمال گردید:

۱- ارسال تراکنش خرید در بستر یو.اس.اس.دی ممنوع است و این تراکنش در مرکز شاپرک پشتیبانی نخواهد شد.

۲- سقف تراکنشهای پرداخت قبض و خرید شارژ در بستر یو.اس.اس.دی از تاریخ ذکر شده ۲ میلیون ریال تعیین میگردد.

۳- ارایه خدمت مانده گیری روی تمامی بسترهای بدون حضور کارت از جمله یو.اس.اس.دی از تاریخ اشاره شده (۱۵ مهر ۱۳۹۴) ممنوع بوده و این خدمت در مرکز شاپرک پشتیبانی نخواهد شد.

منظور بانک مرکزی در اعمال محدودیتهای اعمال شده، صیانت از حقوق دارندگان کارت عنوان شده است. بطور مختصر میتوان به جنبه های مثبت و منفی آن اشاره کرد:

 

جنبه های مثبت:

۱- کم کردن بار بیهوده شبکه شاپرک و به همان اندازه شبکه شتاب. دریافت مانده توسط کدهای دستوری خاص هر بانک ارایه میشود و احتیاجی به استفاده از شاپرک و پرداخت هزینه توسط مشتریان نیست. مثلا بانک ملت برای خودش کد ۷۱۲ را دارد و همین گونه هستند سایر بانکها. علاوه بر این هر بانکی از سایر کانالهای الکترونیکی مانند تلفن بانک و اینترنت نیز اجازه مانده گیری از حساب هایش را میدهد و احتیاجی به استفاده از بستر شاپرک  صرف هزینه بیهوده نیست.

۲- بار تراکنشی سامانه متمرکز هر بانک، مقداری کم میشود. بنا بر دستور قبلیِ بانک مرکزی که به اشتباه، هزینه برای مانده گیری تعیین کرده بود، بانکها بار بیهوده ای بابت کسر هزینه بر سامانه متمرکزشان تحمیل میکردند و علاوه بر تراکنشِ استعلام مانده و اعلام به مشتری، یک تراکنش مالی بابت کسر هزینه هم متحمل میشدند که حداقل ۱۰ برابر استعلام برایشان بار سیستمی ایجاد میکرد.

۳- این تصمیم، درست‌تر از دستورهای قبل و مانند بانکهای خارجی بود. در بسیاری از بانکهای خارجی نیز مانند همین روش جاری است و اصولا مشتری احتیاجی نمی بیند که از مسیری دیگر که نا امنی هم در بر دارد استفاده نماید.

۴- تعداد تراکنش های نا امن کمتر میشود. میدانیم که در حال حاضر علی رغم تمام وعده و وعیدهای اپراتورهای موبایل، تراکنش ها در سامانه هایشان ضبط و نگهداری میشود و یا به طریقی دیگر در دسترس بسیاری از کارمندان آنها است. کم شدن تراکنش در این بستر نا امن، نا امنی را کمتر میکند.

۵- تراکنش خرید میتوانست مورد سوء استفاده واقع شود. چون احتمال لو رفتن رمز در این بستر زیادتر است، تراکنش خرید در صورت لو رفتن رمز یک کارت میتوانست به دفعات مورد استفاده واقع شود و حساب مشتری خالی شود. اما برای پرداخت قبض این امکان تقریبا استفاده نمی‌شود ولی برای شارژ احتمال آن هنوز وجود دارد.

جنبه های منفی:

۱- هزینه ها و امکانات ایجاد شده توسط شرکتهای پرداخت و سایرین در بستر خرید از بین رفت و زیان بسیاری به شرکتها وارد شد. شرکتها به چه حرف و دستوری از بانک مرکزی اعتماد و سرمایه گذاری کنند؟

۲- بعضی  از شرکتهای پرداخت، تراکنشهای خرید را بصورت قبض انجام میدادند و هنوز هم انجام میدهند. علت آن دریافت کارمزد بیشتر به علت پرداخت نکردن کارمزد خرید است. با این کار تعداد خلاف کاری آنها بیشتر میشود. کافی است شرکت شاپرک کمی به تراکنش ها توجه نماید و تراکنشهای مشکوک را بررسی کند.

۳- آیا همین دستورات چند ماه دیگر نقض نمی شوند؟ دستورات و مقررات بانک مرکزی بصورت سعی و خطا در آمده. جای تفکر و اندیشه و برنامه ریزی خالی مانده است! تزلزل و ناپایداریِ مقررات، باعث ناپایداری اقتصاد و سرمایه گذاری شد.

۴- بانکها هنوز هم باید پول زور برای تراکنش شارژ اپراتورها بدهند. تراکنش اصلی و مهم در بستر مذکور، تراکنش شارژ است نه مانده گیری! مانده گیری کمتر از ۱۰ درصد شارژ است و مردم هزینه آنرا میپردازند. بنابراین هنوز هم بانکها باید هزینه شارژ موبایل را بدهند و اپراتورها از خدمات بانکها سوء استفاده میکنند. معلوم نیست بانک مرکزی چه وقت به این مشکل رسیدگی میکند؟

۵- مشکل نا امنی در شرکتهای اپراتور موبایل بر طرف نشده.  فقط ۱۰ درصد از تراکنش‌ها کم شده و فکری برای امنیت داده ها و رمزها و شماره کارتها در همراه اول، ایرانسل و رایتل نشده است. وجود شماره کارتهای انبوه در هر شرکتی میتواند نا امنی ایجاد کند.‌

با این اوصاف باید منتظر دستور دیگری از بانک محترم مرکزی ایران باشیم که مشکلات دیگر را بعد از یک نسل دیگر حل کند.

منبع: سرمد نیوز

همچنین ببینید

۷۰۳ هزار بیکار شاغل شدند/ نرخ تورم شهری مهرماه؛ ۸ درصد

به گزارش پول بانک به گزارش ایبِنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت محمدباقر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =