خانه » اقتصاد » چشم‌انداز صنایع منتخب بورسی در سال ۹۶

چشم‌انداز صنایع منتخب بورسی در سال ۹۶

چشم‌انداز صنایع منتخب بورسی در سال ۹۶

میثم رضایی

 کارشناس ارشد اقتصاد

و مشاور سیاست‌های پولی، مالی و صنایع

 

میثم رضایی
میثم رضایی

بازار سرمایه در سال ۹۶ تحت تأثیر  ۲ عامل مهم یعنی افزایش قیمت نفت و نوسانات نرخ ارز خواهد بود. با افزایش قیمت نفت خام صادراتی(رشد ۲۵درصدی نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۵) در کنار تداوم روند صعودی حجم صادراتی و در نظر گرفتن رشد ۱۰درصدی نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ انتظار می‌رود درآمد شرکت‌های فعال در حوزه نفت و فرآورده‌های نفتی افزایش یابد. از سوی دیگر با توجه به رشد قیمت ارز در سال آینده، شرکت‌هایی که  وضعیت ارزآوری بهتری دارند، ماًمن مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود و از این حیث می‌توانند ذینفع شوند.

اگر بخواهیم  صنایع فعال در بورس را با توجه به دو عامل ذکر شده مورد بررسی قرار دهیم، به نظر می‌رسد شرکت‌های فعال در حوزه نفت و فرآورده‌های نفتی در بورس چشم‌انداز مثبتی داشته باشند. از سوی دیگر اگر این شرکت‌ها در زمره شرکت‌های ارزآور باشند ، به‌طور مضاعف از شرایط فوق بهره خواهند برد.

درعین‌حال با افزایش ۱۵٫۵۴درصدی سرمایه‌گذاری دولت در بخش ساختمان انتظار می‌رود بخش مسکن و ساخت‌وساز در سال آینده روند مناسب‌تری را تجربه کنند. با توجه به افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌های دولت و بهبود روند سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در سال جاری و احتمال تداوم آن در سال آینده، انتظار می‌رود شرکت‌های فعال در حوزه عمرانی و صنایع مرتبط با بخش مسکن تقویت شوند.

از سوی دیگر با توجه به پیش‌بینی اکثر کارشناسان حوزه مسکن و اتفاق نظرشان مبنی بر بهبود شرایط مسکن در سال ۹۶، و رشد بودجه عمرانی در ساختار لایحه ۹۶، صنایعی مانند سیمان و فلزات اساسی با افزایش تقاضا مواجه خواهند شد. همچنین اگر در کشورهایی مانند عراق و سوریه، از میزان ناآرامی‌ها کاسته شود، با توجه به نفوذ پررنگ ایران در صحنه سیاسی و اقتصادی این کشورها و نیاز کشورهای مذکور به بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ ، صنعت سیمان از شرایط احتمالی، بیشترین بهره را خواهد برد.

اما در مورد صنعت فلزات اساسی نمی‌توان با این صراحت اعمال‌نظر نمود. بااینکه وضعیت بازار مسکن اثر قابل توجهی در رونق بازار فلزات اساسی دارد، و بهبود بازار مسکن در سال آینده بر عملکرد صنعت فلزات اثر مثبت خواهد داشت، اما از سوی دیگر وضعیت متقاضیان عمده این صنعت در آن سوی مرزها چندان مطلوب نیست. از نمونه بارز این کشورها می‌توان به چین اشاره نمود.کشور چین با توجه به اینکه در سال جاری بیشترین متقاضی فولاد ایران بود و از این حیث دچار رکود در بازار مسکن شد، به نظر می‌رسد در سال آینده تمایل چندانی برای واردات فولاد از ایران نداشته باشد. از سوی دیگر با توجه به اظهارات آقای ترامپ در موضوع سیاست خارجی و تغییر کیفی تعاملات چین و امریکا در سال آینده، که نهایتاً رشد اقتصادی این کشور را تحت شعاع قرار خواهد داد، اثر منفی مضاعف این رویکرد بر صادرات فلزات اساسی به چین را نمی‌توان نادیده گرفت. اما نهایتاً اتفاقی که می‌تواند صنعت فلزات اساسی را از رخوتی که در نیمه دوم سال ۹۵ به آن دچار شدند، رهایی بخشد، تمهیدات زیر بنایی در لایحه بودجه ۹۶ و نکته قابل توجه آن یعنی افزایش تخصیص بودجه در حوزه راه‌آهن و حمل‌ونقل شهری است .از این‌رو با توجه به اینکه شرکت‌های این حوزه به‌عنوان شرکت‌های پیشرو، سهم قابل توجهی از ارزش بازار سرمایه را در اختیار دارند، انتظار می‌رود تقویت قیمت سهام این شرکت‌ها موجب رونق بازار سرمایه در سال آینده شود.

اطلاع از تصمیمات مقامات ارشد و تصمیم‌ساز، به‌منظور چگونگی تحول وضعیت صنایع بورسی در سال آتی، ضرورتی انکارناپذیر برای فعالان این بازار است. دغدغه‌های فعالان اقتصادی در خصوص چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال آینده و همچنین تأثیرات رشد اقتصادی بر حوزه‌های گوناگون کسب‌وکار ما را بر آن داشت تا به منوال سال‌های گذشته، اسفندماه امسال میزبان صاحبنظران و متخصصان اقتصادی در همایش «دورنمای اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶» خواهند بود. در این گردهم‌آیی باشکوه، جمعی از دست‌اندرکاران و مدیرانِ بخش خصوصی و دولتی در کنار  تحلیلگران خبره اقتصاد ایران گرد هم می‌نشینند و آرا و دیدگاه های خود را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارند.

هدف ما از برگزاری همایش آن است که با انعکاس تحلیل‌های موشکافانه بتوانیم پازل‌های گوناگون را کنار هم بگذاریم و نمایی کامل‌تر از اقتصاد ایران و جهان در سال آینده را به پیشگاه مخاطبان فرهیخته‌مان تقدیم کنیم.

فعالان اقتصادی و علاقه‌مندان به حضور در همایش «دورنمای اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶» می‌توانند از طریق شماره تلفن ۰۲۱۸۸۶۱۱۸۱۹ داخلی ۱۳۹ یا پورتال همایش به آدرس eventiranian.ir برای رزرو اقدام فرمایند.

همچنین ببینید

توقف نامزدها در پشت چراغ قرمز وعده های اقتصادی/ سیاست گذای های عجولانه و غیرکارشناسی مشکلات را تشدید می کند

به گزارش پول بانک ، وجیهه زمانی –  وعده های تبلیغاتی برخی از نامزدهای ریاست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =