خانه » بورس » خانه‌دار شدن یک میلیون و ۲۴۳ هزار نفر از طریق بورس

خانه‌دار شدن یک میلیون و ۲۴۳ هزار نفر از طریق بورس

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک


مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می گوید، مجموع افرادی که از سال ۱۳۸۹ تا پایان مهرماه از طریق اوراق تسهیلات مسکن خانه دار شدند به یک میلیون و ۲۴۳ هزار نفر رسیده است.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۱۳۸۹ در فرابورس ایران آغاز شده است و هم اکنون بیش از ۲۰ نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه معامله می شود.

خریداران مسکن می توانند با تهیه این اوراق از بازار فرابورس، از وام های تسهیلات مسکن استفاده کنند.

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال و در مرکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال است.

محمدرضا محسنی مدیرعامل این شرکت در این باره گفت: حدود ۲۰ هزار نفر در ماه گذشته از طریق اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن خانه دار شدند تا مجموع کل افرادی که از سال ۱۳۸۹ از این اوراق استفاده کرده اند، به رقم یک میلیون و ۲۴۳ هزار نفر برسد.

وی درباره فعالان بازار سرمایه نیز گفت: اکنون چهار میلیون و ۶۱۵ هزار مرد و ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار زن در بازار سرمایه ایران کد سهامداری دریافت کرده اند و بیش از ۳۵ هزار کد حقوقی و ۷۲۶ کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.

حقوقی ها می توانند تعداد زیادی کد سهامداری دریافت کنند، اما در نهایت تحت یک کد، محاسبه می شوند.

محسنی با بیان اینکه ۲۶ نماد جدید ماه گذشته در سامانه پس از معاملات ثبت شد، اضافه کرد: ۱۲ گواهی سپرده، ۹ نماد شرکتی، ۲ اوراق مشارکت و یک اوراق تسهیلات مسکن، اجاره و مرابحه در مهرماه در سامانه پس از معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی درج شد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۶ هزار و ۴۴۰ نماد در این بازار وجود دارد که ۵ هزار و ۴۳۴ نماد در بورس انرژی، ۴۲۰ نماد در بورس تهران، ۷۰ نماد در بورس کالا و ۵۱۶ نماد در فرابورس ایران فعال هستند.

مدیر عامل سمات در باره تعداد کدهای سهامداران خارجی اظهار داشت: ۱۴ کد در مهرماه امسال برای سرمایه گذاران خارجی صادر شد تا مجموع آنها به رقم ۷۲۶ کد برسد.

محسنی افزود: سهامدارانی از عراق و افغانستان در ماه پیش با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی فعالیت خود را دریافت کردند.

وی گفت: ۱۰ سرمایه گذار حقوقی خارجی از کشورهای انگلیس، گرجستان، ارمنستان، امارات، نیجریه، عراق (۲ شرکت) و افغانستان مهرماه کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی کسب کردند تا تعداد سرمایه گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به عدد ۱۲۷ برسد.

نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون ۷۲۶ کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.

اکنون، سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، ازبکستان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان و افغانستان فعال هستند.

بر اساس این گزارش، در این فهرست نام ۳۴ سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.

سهامداران خارجی، پس از دریافت کد معاملات می توانند در بازار سرمایه ایران فعالیت کرده و اقدام به خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار کنند.

منبع : پول نیوز

همچنین ببینید

سهام آسیا افت کرد

به گزارش پول بانک – روز چهارشنبه پس از این که قیمت‌های پایین‌تر نفت خام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =