خانه » خبر » شفافیت و توجه به درآمدهای مالیاتی غایب بزرگ بودجه

شفافیت و توجه به درآمدهای مالیاتی غایب بزرگ بودجه

به گزارش پول و بانک

 

عدم تحقق ٢۵ درصدی درآمدها و کسری بودجه؛

شفافیت و توجه به درآمدهای مالیاتی غایب بزرگ بودجه

شفافیت و توجه به درآمدهای مالیاتی غایب بزرگ بودجه

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۷ 

متاسفانه جایگزین قوانین مالیاتی، فرهنگ فرار مالیاتی در کشور در حال اجرا می باشد در صورتیکه اگر ساختار مالیاتی در کشور به درستی اجرا شود و هر شخص با توجه به درآمد و وضعیت اقتصادی پرداخت مالیات داشته باشد مشکلات کسری بودجه کشور با توجه به درآمدهای مالیاتی تا حدودی حل خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصاد “رویکرد”، مشاور معاون رئیس‌جمهور طی سخنانی از عدم تحقق ۲۵.۶ درصدی درآمدهای بودجه در ماه های نخست امسال خبرداد و گفت که می‌توان حدس زد تراز عملیاتی دولت با کسری ۲۲هزار و ۳۵۰میلیارد تومانی همراه باشد.

از سوی دیگر گزارش ‌بانک مرکزی از بودجه عمومی دولت در چهار ماه نخست سال ۹۵ نشان می‌دهد که کل درآمد دولت در این مدت به ۳۹ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بالغ شده که این رقم نشانگر آن است که دولت در این دوره زمانی با عدم تحقق ۲۵.۶ درصدی درآمدهای پیش‌بینی‌شده روبرو بوده است.

در ابتدای سال جاری برخی از کارشناسان پیش‎بینی‎‎‎ کردند که اقتصاد ایران با توجه به رفع تحریم‎ها، ورود برخی سرمایه‎‎‎‎های خارجی و افزایش تولید نفت با رشد اقتصادی مناسبی مواجه خواهد شد اما از سوی دیگر برخی دیگر از اقتصاددانان معتقدند که ۹۵ سالی است که اقتصاد کشور رکود سال ۹۴ را به ارث برده و با کاهش چشمگیر درآمد‎‎های نفتی، کمبود منابع و هم‎چنین کسری بودجه را به دوش خواهید کشید.

با توجه به اینکه بیش از نیمی از سال ۹۵ سپری شده، تاکنون تحولات اقتصادی بیشتر به نظرات گروه دوم کارشناسان نزدیک بوده چراکه اقتصاد کشور یک اقتصاد نفتی است و نوسانات قیمت نفت در سال های اخیر به اوج خود رسید در شرایطی که سال گذشته در زمان تصویب قانون بودجه از همان ابتدا احتمال قیمت ۵۳ دلاری برای هر بشکه نفت، ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری قابل پیش بینی بود و رفته رفته که قیمت‌ها از این سطح نیز پایین‌تر آمد میزان کسری‌ها بیشتر شد.

از سوی دیگر همزمان با کاهش قیمت نفت، افت تحقق درآمدهای مالیاتی به دلیل تعمیق رکود سالهای اخیر نیز بیشتر شد. یکی از بزرگترین مشکلاتی که اقتصاد کشور با آن درگیر است بحث وابستگی اقتصاد به نفت و اقتصاد تک محصولی می باشد و تا زمانیکه سایر تولیدات کشور تقویت نشود و صادرات مختص محصولات نفتی باشد اقتصاد با مشکلات فراوانی از جمله کسری بودجه روبرو می شود.

همچنین با اینکه عملکرد مالی دولت در درآمدهای مالیاتی نسبت به سال قبل رشد داشته اما با توجه به رقم مصوب مالیات در بودجه سال ٩۵ که ۳۵.۲ هزار میلیارد تومان بوده؛ دولت با عدم تحقق ۱۵ درصدی درآمدهای مالیاتی نیز روبرو می باشد و مهمترین نکته این است که هنوز قوانین مالیاتی در کشور به درستی فرهنگ سازی نشده است و متاسفانه جایگزین قوانین مالیاتی، فرهنگ فرار مالیاتی در کشور در حال اجرا می باشد در صورتیکه اگر ساختار مالیاتی در کشور به درستی اجرا شود و هر شخص با توجه به درآمد و وضعیت اقتصادی پرداخت مالیات داشته باشد مشکلات کسری بودجه کشور با توجه به درآمدهای مالیاتی تا حدودی حل خواهد شد.

در پایان باید اشاره کرد که مهمترین اولویت کشور برای جبران کسری بودجه دولت، کاهش هزینه‌های جاری دولت و هزینه‌های غیرموثر و بدون بازده به نهادها و موسساتی است که کمک جدی به تحقق اهداف قانون بودجه سالانه نمی‌کنند؛ همچنین کوچک کردن ساختار دولت باید در راس اقدامات دولت قرار بگیرد.

تجربه نشان داده که دولت بدون خانه‌تکانی و ایجاد شفافیت در بودجه نمی‌تواند بر کسری سالانه و تداوم و تکرار آن فائق آید، حتی اگر منابع مالی کلانی هم به دست بیاورد، باز بخش قابل‌توجهی از آن هدر رفته و موفقیت چندانی برای حل مشکلات نخواهد داشت.

امید است که در تمامی دولت هایی که با انتخاب و اعتماد مردم برسر کار می آیند اجرای شفافیت در تمامی اقدامات وجود داشته باشد و باعث پیشرفت و توسعه کشور شود.

Share/Save/Bookmark

کد مطلب: ۸۴۲۷۸

 

 

منبع : رویکرد

همچنین ببینید

خسارت مدارس تحت پوشش سرپل ذهاب پرداخت شد

به گزارش پول بانک با حضور و نظارت مستقیم معاونت فنی بیمه معلم، چک خسارت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =