خانه » بیمه » توانگری مالی پانزده شرکت بیمه ای اعلام شد

توانگری مالی پانزده شرکت بیمه ای اعلام شد

به گزارش پول و بانک

مدیرکل نظارت مالی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تا کنون سطح توانگری ۱۵ شرکت بیمه ای را اعلام کرده است.


()،در اجرای ماده (۶) آیین نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه(شماره ۶۹) و حسب بررسی و کنترل های انجام شذه بر اساس آخرین صورت های مالی ارائه شده و نتایج محاسبات، سطح یک توانگری مالی شرکت سهامی بیمه “ما” توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تایید شد.
این شاخصه نشان دهنده توان مالی و سرمایه های موجود و دارایی های جاری نسبت به انواع ریسک های بیمه گری و بازار و نقدینگی و …. می باشد و پارامتری است که مشتریان به کمک آن می توانند از وضعیت مالی و توانمندی و دارایی های یک شرکت بیمه گر مطلع شوندتا بر اساس اطمینان و اعتماد حاصله بتوانند ریسک و خطرات کسب و کار خود را به او واگذار نمایند.

بیمه دی یک پله صعود کرد

سطح توانگری مالی شرکت بیمه دی در پی پیاده سازی برنامه ترمیم مالی این شرکت در سال ۹۴ به سطح دو ارتقاء یافت.

بیمه دی در سال گذشته در حالی در سطح چهارم توانگری مالی قرار گرفت که پس از اجرای برنامه ترمیم مالی شرکت مبنی بر کاهش سهم نگهداری ، افزایش سرمایه و کاهش صدور توانست جایگاه خود را ارتقاء بخشد .

مجید بختیاری ، مدیر عامل شرکت بیمه دی سال گذشته در این راستا اذعان داشت ، با توجه به اقدامات انجام شده و پیاده سازی برنامه ترمیم مالی بدون شک سطح توانگری این شرکت ارتقاء می یابد.

در این راستا بود که بیمه دی طی خبری اعلام کرد،بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای ارتقای سطح توانگری بیمه دی را از سطح ۴ به سطح ۳ اعلام نمود.

بر اساس نامه شماره ۵۰۶۸۱/۴۰۲/۹۴ مورخ ۶/۱۰/۹۴ بیمه مرکزی حسب بررسی و کنترل انجام شده و پس از اعمال اثرات تجزیه سنی مطالبات در محاسبات، نسبت توانگری مالی بیمه دی برای دوره شش ماهه اول سال ۹۴ به سطح ۳ ارتقاء پیدا نمود.

این گزارش حاکی است ، با توجه به اقدامات انجام شده از سوی بیمه دی در سال گذشته و بر اساس اعلام برخی منابع خبری، توانگری این شرکت از سوی بیمه مرکزی بر اساس صورتهای مالی سال ۹۴ در سطح دو توانگری اعلام گردید.

بیمه کارآفرین

بیمه کارآفرین برای چندمین سال پیاپی توانسته توانگری مالی خود را در سطح یک حفظ کند.

بیمه معلم

بیمه معلم با نسبت توانگری ۷۶ در سطح دو توانگری قرار گرفته است . در سال گذشته نسبت توانگری شرکت ۷۸ بوده است .

بیمه حافظ

 در بررسی های جدید نسبت توانگری مالی  بیمه حافظ  کمتر از ۵۰ بوده و بر اساس آخرین برآوردها به سطح ۴ رسیده است .به نظر می رسد تغییرات مدیریتی در عملکرد این شرکت بی تاثر نبوده است.

بیمه سرمد

رتبه توانگری مالی شرکت بیمه سرمد در سطح یک توسط بیمه مرکزی ج.ا.ا مورد تایید قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، در متن این نامه آمده است: «در اجرای ماده ۶ آیین نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه، (شماره ۶۹) به استحضار می‌رساند حسب بررسی و کنترل انجام شده، بر اساس آخرین صورت های مالی نسبت توانگری مالی آن شرکت ۳۶۶ درصد – سطح یک، مورد تایید بیمه مرکزی ج.ا.ا می‌باشد».

یادآور می‌شود بیمه سرمد در سالهای ۱۳۹۲و ۱۳۹۳ نیز به ‌ترتیب موفق به کسب رتبه توانگری مالی در سطح یک با نسبت‌های ۴۶۶ و ۴۶۴ درصد شده بود و این برای سومین بار است که این رتبه را از بیمه مرکزی ج.ا.ا دریافت می‌نماید.

لازم به ذکر است که توجه به شاخص‌های توانگری مالی یکی از اهداف مهم بیمه سرمد می باشد که همواره توسط مدیر عامل، اعضاء هیأت مدیره، معاونین و مدیران این شرکت مورد تاکید قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید، مبنای محاسبات توانگری، اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده مصوب مجامع عمومی موسسات بیمه، مفاد آئین نامه ۶۹ و وضعیت شاخص‌ها در ریسک‌های بیمه‌گری، بازار، اعتبار، نقدینگی و همچنین دارایی‌های قابل قبول و دارایی‌ها و بدهی‌های جاری، ارزش مطالبات از داخل کشور و سرمایه موجود می‌باشد.

موسسات بیمه جهت اجرا و ارائه محاسبات مذکور موظفند بر اساس ماده ۶ آیین نامه پس از محاسبه و تائید آن در هیات مدیره همراه با اظهار نظر حسابرس با امضای مدیرعامل شرکت جهت تائید به بیمه مرکزی ارسال نمایند و بیمه مرکزی نیز موظف است پس از بررسی مراتب تایید توانگری را به موسسه بیمه اعلام کند.

تایید سطح یک توانگری مالی شرکت بیمه کوثر ازسوی بیمه مرکزی

معاون مالی و اقتصادی بیمه‌کوثر؛ در تاییدیه بیمه مرکزی آمده است که در اجرای ماده”۶” آیین‌نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه (شماره۶۹) و باتوجه‌به بررسی و کنترل انجام شده، پس از اعمال تعدیلات طبق محاسبات پیوست، نسبت توانگری مالی آن شرکت (۱۰۴درصد-سطح‌یک)، برای سال۱۳۹۵ مورد تایید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

فرامرز مهرجو عملکرد مثبت کارکنان، مدیریت حرفه‌ای مدیران و بهره‌مندی از پیشنهادهای اعضای کمیته مدیریت ریسک را ازجمله عوامل موفقیت شرکت در این زمینه دانست و خاطرنشان‌کرد: مبنای محاسبات توانگری، آخرین صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و مفاد آیین‌نامه “۶۹” بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه افزایش سطح توانگری یکی از عوامل اطمینان‌بخش ذی‌نفعان شرکت است، تصریح‌کرد: نسبت توانگری بیانگر میزان توان مالی شرکت در قبال تعهدات خود است.

معاون مالی و اقتصادی شرکت بیان‌کرد: کسب این تاییدیه، موجبات گسترش بازارهای جدید بیمه‌ای و در نهایت بسترهای حضور در مناقصه‌های کلان بیمه‌ای و افزایش پرتفوی شرکت را فراهم می‌کند.

فرامرز مهرجو افزود: حفظ و افزایش نسبت توانگری شرکت برای حفاظت از منافع تمامی ذی‌نفعان و استفاده بهینه از سرمایه سهام‌داران امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

بیمه آرمان بار دیگر در بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

سطح یک توانگری مالی بیمه ‌آرمان برای سومین سال متوالی از سوی بیمه مرکزی و براساس صورت‌های مالی سال ۱۳۹۴ تایید شد.

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسماً توانگری مالی بیمه‌ آرمان را «سطح یک» اعلام و تایید کرد. سطح یک توانگری مالی به این معناست که شرکت بیمه توانایی ایفای تعهدات را در مقابل بیمه‌گذاران و صاحبان حقوق آنها دارد.

براساس آئین‌نامه شماره ۶۹ شورای عالی بیمه، توانگری مالی شرکت های بیمه در پنج سطح ارزیابی می‌شود و طبق آن، بیمه‌گذاران می توانند به عنوان شاخص اصلی توانمندی انجام تعهدات، با اطمینان و اعتماد بیشتر نسبت به انتخاب بیمه‌گر خود اقدام کنند.

بیمه امید

با اعلام جعفری مدیرکل نظارت مالی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مورخ ۹۵/۰۷/۰۶ و براساس آئین نامه شماره ۶۹ و بررسی صورت های مالی سال ۹۴، شرکت بیمه امید موفق به کسب سطح یک توانگری مالی و با نسبت ۱۳۵ درصد گردید، ضمنا سطح توانگری مالی این شرکت در سال ۹۳، ۱۰۸ درصد بوده است. بیمه امید در سال ۹۴ با فروش بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال و پرداخت ۱۴۰ میلیارد ریال خسارت و کسب سود بیش از ۶۰ میلیارد ریال یکی از شرکت های موفق در عرصه صنعت بیمه و بیمه گری بوده است.

بیمه میهن

شرکت بیمه میهن که در سال گذشته نسبت توانگری مالی اش ۴۳ بود سطح توانگری اش چهار گزارش شد در سال جدید سطح توانگری اش به ۵۸ رسیده و در سطح ۳ قرار گرفته است .

بیمه تعاون

بنابر اعلام مقام ناظر بیمه تعاون در سال ٩۴ با نسبت توانگری مالی ١٧٩ توانسته در سطح یک توانگری قرار گیرد.

بیمه رازی بار دیگر در بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

شرکت بیمه رازی برای سومین سال متوالی در سطح یک توانگری مالی قرار گرفت. طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال۱۳۹۴ که توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، شرکت بیمه رازی موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه شده است.

بیمه سینا در سطح دو توانگری مالی قرار گرفت

شرکت بیمه سینا بر اساس اعلام بیمه مرکزی در سطح دو توانگری مالی قرار گرفت.

 طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال۱۳۹۴ که توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، شرکت بیمه سینادر  سطح دو توانگری مالی مؤسسات بیمه شده قرار گرفته است.

بیمه پاسارگاد بار دیگر در بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

شرکت بیمه پاسارگاد برای چهارمین سال متوالی در سطح یک توانگری مالی قرار گرفت.  طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال۱۳۹۴ توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بیمه پاسارگاد موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه با نسبت توانگری ۱۱۸ درصد شده است.

بر اساس گزارش های دریافتی، در متن نامه بیمه مرکزی آمده است: «در اجرای ماده ۶ آیین نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی مؤسسات بیمه (شماره ۶۹) و حسب بررسی و کنترل انجام شده، بر اساس آخرین صورت های مالی ، نسبت توانگری مالی آن شرکت برای سال مالی ۱۳۹۴ معادل ۱۱۸ درصد (سطح یک)، مورد تأیید بیمه مرکزی ج.ا.ا می‌باشد».

به نوشته ریسک نیوز،یادآور می‌شود نسبت توانگری مالی این شرکت در سال ۱۳۹۳ برابر با ۱۱۵ درصد و این نسبت برای سال ۱۳۹۲ معادل ۱۰۵ درصد تعیین شده است. سطوح توانگری بیمه پاسارگاد در چهار سال‌ اخیر نشان می‌دهد که این شرکت‌ بیمه ، با داشتن توانگری ۱۱۸ درصد و در نظر گرفتن حاشیه ریسک بالا، توانسته‌ است همچنان توانگری مالی خود را در سطح مطلوب حفظ نمایند.

بیمه آسماری در سطح یک قرار گرفت

شرکت بیمه آسماری در سطح یک توانگری مالی قرار گرفت.

  طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال۱۳۹۴ توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بیمه آسماری  موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه شد.

منبع : بنکر

همچنین ببینید

تصویب آیین‌نامه ضوابط مربوط به بیمه مشترک

به گزارش پول بانک شورای‌عالی بیمه در اجرای ماده ۱۷ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفت =