خانه » بانک » بررسی عملکرد ۶ماهه تراکنش های خرید

بررسی عملکرد ۶ماهه تراکنش های خرید

به گزارش پول و بانک

عددی بیش از ۶/۵ میلیارد دفعه تراکنش قبوض و شارژ، تعداد تراکنش های انجام شده توسط ابزار تلفن همراه در نیمه اول سال جاری است.


()، با توجه به آمارهای گزارش شده بانک مرکزی از عملکرد شش ماهه ابتدایی سال ۹۵ در شبکه شاپرک، در بیش از ۸۰درصد از دفعات پرداختی های مربوط به شارژ و قبوض از کانال تلفن همراه انجام شده است.

این تعداد در مدت مورد نظر در مقایسه با دیگر ابزارهای اینترت و دستگاههای پز فاصله چشمگیری دارد. سهم بزگی که با سبز در نمودار شماره۱ میبینیم، عدد قابل توجه سهم تلفن همراه در شبکه پرداختی ومبادلاتی شاپرک برای پرداخت قبوض وخرید شارژ است. در این نمودار پایانه های فروش با نزدیک به ۲درصد واینترنت با نیم درصد،تلفن همراه رابی رقیب در این حوزه نشان می دهد.

بیشترین تعداد عملیات خرید از کانال پایانه فروش

به نوشته بانکداری الکترونیک، مقایسه این سه بخش تفکیکی ابزارهای پرداخت از نظر  تعداد دفعات انتقال داده شده اما نشان می‌دهد که در این مدت از طریق پایانه‌های فروش بیشترین تعداد تراکنشها در حوزه خرید انجام شده است که از ابتدای سال رشد چشمگیری نیز داشته است. به صورتیکه در آخر اردیبهشت ماه سال جاری تحقیقا تمام تراکنشهای حوزه خرید از کانال پایانه های فروش انجام شده است. طبق نمودارهای شماره ۲و۳، اما استفاده از پایانه های فروش برای خرید ودریافت خدمات،بیشترین استقبال را ازسمت مشتریان شاپرک به همراه داشته است. چرا که با توجه به آمارهای ابتدایی فروردین تا کنون،بیش ار۲/۵میلیارد، نزدیک به صددرصد سهم این ابزار بیشترین تعداد تراکنش های صورت گرفته  را دربر میگیرد. به این ترتیب دستگاه های پز بیشترین استفاده را برای خرید و دریافت خدمات از جانب مشتریان شاپرک دارند.

از طرف دیگر آمارهای اعلام شده نشان میدهد که تعداد تراکنشهای انجام شده برای عملیات مانده گیری فقط از طریق پایانه های فروش صورت میگیرد و ابزارهای اینترنت و تلفن همراه هیچ نقشی در تراکنشهای مانده گیری ندارند. و این عملیات کاملا با دستگاه های پز صورت میگیرد. بررسی عملکرد شاپرک به تفکیک زیربخش‌ها و مقایسه آنها با یکدیگر، ترجیح استفاده کنندگان شاپرک برای انجام عملیات مانده گیری ، خرید و دریافت خدمات، دستگاهای پز است. بنا بر آمار بانک مرکزی، تعداد تراکنش های پایانه‌های فروش برای عملیات مانده گیری در شش  ماهه ابتدای سال بیش از ۱۹۰ میلیون بار بوده که کل تعداد تراکنشهای مانده گیری را دربر میگیرد.

منبع : بنکر

همچنین ببینید

آینده ۷۰۰۰ موسسه غیر مجاز در ابهام

به گزارش پول بانک صندوق ضمانت سرمایه نهادی است که در زمان ورشکستگی بانک‌ها و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + پانزده =