خانه » خبر » ۱۵۰۰ نفر در سال؛ آمار خروج نخبگان از کشور

۱۵۰۰ نفر در سال؛ آمار خروج نخبگان از کشور

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

امیر خجسته، نماینده مجلس با بیان اینکه باید برای آمار فاجعه‌بار خروج نخبگان از کشور چاره‌اندیشی کرد، گفت: نخبگان بیشتر از نیاز مالی مشتاق توجه و ارج نهادن جایگاه‌شان هستند.

تامین ۲۴ / امیر خجسته با بیان اینکه سالانه قریب بر ۱۵۰۰ هزار نخبه از کشور خارج می‌شود، گفت: این آمار بسیار تکان‌دهنده و نگران‌کننده است و مسئولان باید برای آن فکر عاجل کنند چراکه به‌دلیل بی‌توجهی این نخبگان یکی پس از دیگری راه کوچ از کشور را انتخاب کرده‌اند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشورهای اروپایی به طرق مختلف نخبگان ایرانی را شناسایی کرده و با ارائه بهترین جایگاه شغلی، اعتبار اجتماعی به آن‌ها، جوانانی را که  سال‌ها در  ایران بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری انسانی  و مالی شده، از آن خود می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از این نخبگان به کشور خود عشق می‌ورزند اما به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان ترجیح می‌دهند از کشور خارج شوند، اضافه کرد: نخبگان بیشتر از  نیاز مالی، مشتاق توجه و ارج نهادن به جایگاه‌شان هستند در حالی که آن‌ها جایگاه خاص و متفاوتی از دیگر افراد در جامعه ندارند.

خجسته در ادامه نداشتن جایگاه شغلی مناسب و متناسب با تخصص را دلیل دیگر فرارمغزها دانست و گفت: آنچه برای نخبگان مهم است داشتن شرایط و سرمایه کافی جهت انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی‌شان است در حالی که سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی بسیار ناچیز است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وی با تاکید بر این سوال مبنی براینکه اگر مسئولان مربوطه برنامه مشخصی برای حفظ نخبگان دارند چرا آن را ارائه نمی‌دهند، تصریح کرد: از دست دادن این سرمایه‌های انسانی خُسران غیرقابل جبرانی به همراه دارد.

خجسته با بیان اینکه مسئولان مربوطه گزارش‌های اقدامات خود برای حفظ نخبگان را به مجلس ارائه دهند، اضافه کرد: باید برای آمار فاجعه‌بار خروج نخبگان از کشور چاره‌اندیشی کرد، چراکه شرایط سخت اقتصادی نیز عرصه را بر آن‌ها تنگ‌تر کرده است.


منبع

همچنین ببینید

«حاتم کارت» طرحی در راستای حمایت از تولید و مصرف کالای ایرانی

به گزارش پول بانک گروه بنگاه‌ها: چهل‌وچهارمین فروشگاه زنجیره‌ای «تاک» با حضور مدیرعامل و مدیران‌کل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =