خانه » خبر » ۱۲۸ سال پیش نرخ سود بانکی در ایران چقدر بود؟ / پرداخت سود به مانده حسابها

۱۲۸ سال پیش نرخ سود بانکی در ایران چقدر بود؟ / پرداخت سود به مانده حسابها

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

کد خبر : ۲۲۸۱۵
تاریخ انتشار : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

: بررسی ها نشان می دهد میزان سود پرداختی توسط اولین بانکی که در ایران افتتاح شد، بین ۲٫۵ تا ۶ درصد بوده است .

به گزارش  بانک مردم، اولین بانک در سال ۱۸۸۸ میلادی تحت عنوان بانک شرقی در ایران به راه افتاد که البته به صورت یک شرکت سهامی و بدون کسب امتیاز خاص آغاز به کار کرد . شعب و نمایندگی های این بانک در تهران، تبریز، مشهد، رشت، شیراز و بوشهر دائر بود اما اداره اصلی این بانک در میدان توپخانه تهران قرار داشت .

این بانک در سال ۱۸۸۸، یعنی ۱۲۸ سال پیش به سپرده هایی با سررسید شش ماه ۴ درصد و به سپرده هایی با سررسید بیش از یک سال ۶ درصد سود پرداخت می کرد .

نکته جالب اینجاست که مانده سپرده‌های جاری در این بانک نیز مشمول دریافت سودی ۲٫۵ درصدی بود این در حالی است که در شرایط کنونی هیچ بانکی به مانده سپرده های جاری سودی پرداخت نمی کند .

این بانک سند حواله در وجه حامل نیز صادر می کرد که در حکم چک های تضمین شده بود. بعد از دو سال فعالیت، این بانک تمام حق و حقوق خود را به بانک “جولیوس رویتر” به مبلغ ۲۰ هزار پوند فروخت .

در حال حاضر نرخ سود سپرده های بانکی بین ۱۰ تا ۱۸ درصد است . بانک های به سپرده هایی که سررسید بیش از یک سال دارند، سودی معادل ۱۸ درصد پرداخت می کنند که این رقم سه برابر ۱۲۸ سال قبل است . در حال حاضر شبکه بانکی سودی به مانده سپرده های جاری پرداخت نمی کند .

ایرانی‌ها در زمان ناصرالدین شاه به فکر تاسیس بانک افتادند. پس از سفر ناصرالدین شاه به فرنگ بود که وی تلاش‌هایی ناکام برای راه‌اندازی بانک در ایران کرد. قراردادهایی با فرانسوی‌ها و همچنین رویتر موسس خبرگزاری رویتر برای راه‌اندازی بانک در ایران منعقد شد که تحت فشار روس‌ها اجرایی نشد .

منبع: خبرانلاین

۷۱ views


منبع

همچنین ببینید

شرایط پرداخت وجوه و سود سپرده‌گذاران "افضل توس"

به گزارش پول بانک افضل‌توس در مردادماه و با تصمیم بانک مرکزی به فعالیت غیرمجاز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =