خانه » بیمه » گفتمان منطقی و مستدل رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته کار و کارگر

گفتمان منطقی و مستدل رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته کار و کارگر

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک


روز چهارشنبه ۸/۲/۹۵ ملت عزیز شاهد دیدار هزاران کارگر پرشور و ولایتی با رهبر خود بود. مردان و زنان عرصه کار و تلاش که وفاداری خود را به نظام جمهوری اسلامی در صحنه‌های مختلف انقلاب اسلامی و در مواقع بحرانی به منصه ظهور رساندند. پس از ارائه گزارش توسط وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با بیانی شیوا و در عین‌حال مستدل مسائل گوناگون جامعه را با حاضران در جلسه در میان گذاشتند. استدلال قوی و منطقی در خصوص جایگاه نیروی کار در سهم هزینه تولید و ضرورت توجه به نیازهای این قشر معزز و زحمتکش شاه‌بیت فرمایشات ایشان بود. بدیهی است کشوری که بر اثر تحریم‌های ظالمانه از رکود رنج می‌برد، دچار بیکاری گسترده است. دو راه‌ حل در بیانات رهبری برای مقابله با این بحران پیشنهاد شد.

راه‌حل اول تأکید بر سرمایه انسانی در مسیر تولید که به لحاظ اقتصادی جهت‌گیری تولیدی کاربر را معنا می‌دهد. دومین راه‌حل، بالا بردن سهم حقوق و دستمزد در هزینه تولید؛ یعنی رعایت عدالت و مساوات در توزیع منابع درآمدی به عوامل تولید است. این بیانات نشان می‌دهد الگوی تمرکز ثروت و به دنبال آن سرریزی درآمد و ثروت به سمت اقشار پایین دست و نیروی کار که از روش‌های نئوکلاسیکی در اقتصاد است، باید به کناری نهاده شود. روشی غربی که سال‌ها توسط دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در دهه ۱۳۷۰ به کار برده شد. البته چنین روشی نه‌ تنها به عدالت نینجامید، بلکه باعث ایجاد شکاف طبقاتی شد. این امر امروز نیز جامعه کار و تولید را در ایران اسلامی می‌رنجاند.

بنابراین توجه به کارآفرینی در سطح پایین نیروی کار و نگاه ویژه به سرمایه انسانی و به دنبال آن سرمایه اجتماعی در کنار توجه به سرمایه مالی و سرمایه فیزیکی از عوامل رشد اقتصادی همراه با عدالت اقتصادی – اجتماعی تلقی می‌شود. امروز دیگراتکاء به سرمایه‌های عظیم مالی و نقدینگی‌ها تنها عامل رشد و توسعه در کشورهای پیشرفته به شمار نمی‌آید. در کشورهای شرق دور و آسیای جنوب شرقی اعم از ژاپن، چین، کره و سنگاپور، این سرمایه انسانی است که حرف اول را در رشد اقتصادی و توسعه همه‌جانبه و پایدار می‌زند. کارآفرینی تنها در معنای تفکر غربی آن مبتنی بر نظریه اقتصاددانان غربی نظیر افرادی مانند شومپیتر نیست، بلکه در فرایند نوین توسعه انسان‌محور با رعایت نکات مبتنی بر سرمایه معنوی و سرمایه اجتماعی کارآفرینی از سطوح پایین نیروی کار نیز آغاز می‌شود.

به هر روی این مدل توسعه در عین رعایت موازین و شاخص‌های رشد اقتصادی – اجتماعی به جای وانهادن مفهوم عدالت اجتماعی، براساس این ویژگی ارزشی شکل می‌گیرد. در عین‌حال مضامین و ارزش‌های دینی نیز بر آراستن آن به زیبایی‌های معنوی و پیراستن آن از ظاهرسازی و عوام‌فریبی آن گونه که در برخی مکاتب مادی‌گراست، دوری می‌جوید.

خلاصه کلام آنکه فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب مدل توسعه همه‌جانبه بر پایه توجه به عامل نیروی انسانی در عین‌حال پایداری این توسعه در ابعاد مختلف و سطوح گوناگون اجتماعی است. امید آن که این تفکر راهبردی نصب‌العین تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در عرصه کار و تولید و فرایند حمایت اجتماعی از سرمایه‌های انسانی قرار گیرد.  ان‌شاءالله.

 


منبع

همچنین ببینید

ورودبه دانشگاه با پرداخت هزینه با بیمه‌ملت

به گزارش پول بانک با تـولد هـر فرزند رویای آینـده‌ای درخشـان در ذهن والـدین شـکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 16 =