خانه » بانک » چرا سهم مردم در بحث اقتصاد مقاومتی دیده نمی شود

چرا سهم مردم در بحث اقتصاد مقاومتی دیده نمی شود

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰

توجه به اشتغال پایدار، نگاه به بازارهای هدف برای توسعه صادرات از جمله بازار آفریقا و روسیه که بازاری بکر برای صادرات کالاهای ایرانی است که اجرای درست اقتصاد مقاومتی را می طلبد، شعاری که آرزوی دیرینه رهبری برای استقلال همه جانبه کشور به ویژه در حوزه اقتصادی است.

به همین منظور نشستی با عنوان نقش بسیج در اقتصاد مقاومتی با روسای بسیج تعدادی از بانکها و بسیج اصناف کشور به میزبانی بانک سپه برگزار شد.

خبرنگار اخبار  بانک “” در این نشست که با هدف بررسی سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در نظام بانکی و نقش کلیدی بسیج در بیانات مقام معظم رهبری برگزارش ، محسن اشرف پور مدیرکل دفتر مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه در سال ۹۴ بانک توسعه صادرات ایران ۶ سیاست ویژه را به منظور حمایت از صادرات غیر نفتی، افزایش بهره وری نیرو انسانی و تنوع بخشی در زمینه صادرات را در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: سیاست اول دستیابی به رتبه اول در زمینه فعالیت های دانش بنیان است که در حال حاضر میزان سرمایه گذاری در آن ۱۰ درصد است که در گذشته زیر ۲ درصد بوده و تا پایان سال ۹۵ باید به ۲ برابر افزاییش یابد.

اشرف پور بابیان اینکه کارگروهی به ریاست دکتر عیوضلو به اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در بانک توسعه صادرات ایران تشکیل شده است، اظهارداشت: به منظور افزایش بهره وری اولویت های پژوهشی ۴۰درصد در این حوزه سرمایه گذاری شده است.

وی ادامه داد: این بانک در بخش حمایت از تولید داخلی بانک توسعه صادرات ایران یک قرار داد با وزارت نفت به منظور خرید گاز از ترکمنستان بسته است.

وی افزود: از دیگر سیاستهای این بانک اجرای ۱۲ طرح تنوع بخشی با کشورهای هدف مانند: پاکستان ،عراق، افغانستان و کشورهای سی آی اس و مهمترین آن روسیه است.

اشرف پور با بیان اینکه بیش از ۶۵۰ مشتری متقاضی دریافت تسهیلات از سوی این بانک رتبه بندی شده اند، گفت: در سال ۹۴ برای اجرای اقتصاد مقاومتی ۲۰ برنامه داشتیم و یک همایش نیز با حضور مدیران ارشد این بانک در اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

مدیر کل دفتر مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران، تصریح کرد: در بخش دست آوردها بانک توسعه صادرات ایران با عدم اتکا به بودجه دولت اقدام به پرداخت تسهیلات هدفمند بر اساس شناسایی واحدهای تولیدی به تفکیک استانها برپایه قابلیت ها و شناسایی توانمندی های آنها کرده است.

***نرخ سود تسهیلات ارزی بانک توسعه صادرات ایران ۹درصد
اشرف پور ادامه داد: درحال حاضر نرخ سود تسهیلات ریالی این بانک بین ۱۶ تا ۲۱ درصد و ۳۸ درصد از منابع مربوط به سرمایه در گردش است.

وی درباره آخرین آمار رشد پرداخت تسهیلات از سوی این بانک این گفت: رقم تسهیلات پرداخت شده با رشد ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته بالغ بر۸۲ درصد شده که رقم آن ۱۱۷۰۳۳میلیارد ریال را شامل م یشود که ۱۸ درصد آن ریالی است.

وی تصریح کرد: مانده خالص تسهیلات این بانک ۵۵۷۸۱ میلیارد ریال که نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته است.
اشرف پور عنوان کرد: سرمایه بانک افزایش نیافته و رقم آن بالغ بر ۲ هزار میلیارد است.

****بانک سپه نگاه بلند مدت به اجرای اقتصاد مقاومتی دارد
در ادامه حسینی مدیر کل تحقیقات و برنامه ریزی بانک سپه، گفت: بررسی و اجرای اقتصاد مقاومتی در بانکها به سفارش وزارت اقتصاد و بامشارکت ۹ بانک با مسئولیت بانک سپه در حال اجرای است.

حسینی اظهار داشت: بانک یک برنامه اول بلند مدت در قالب ۲۰ پروژه راهبردی اقتصاد مقاومتی اقدام به گروه بندی مشتریان، اصلاح مشتریان دارد.

وی افزود: این بانک درسال جاری یک نگاه کوتاه مدت در قالب ۱۰۲ برنامه برای اجرای اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود دارد.

**** نظام پولی ومالی کشور نیاز به قاعده گذاری دارد
کریم آقاجانی مدیر کل بازرسی و رئیس بسیج بانک سپه نیز در ادامه این نشست تصریح کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی همنطور که مقام معظم رهبری فرمودند اگر سهم مردم دیده نشود به طور حتم ما با مشکلات متعدد مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: منابع بانک سپه در سال گذشته و سال جاری با رشد ۲۵ درصدی مواجه شده که باعث شده این بانک به عنوان بانک برتر و بانک عامل صندوق توسعه ملی برگزیده شود.

آقاجانی افزود: حمایت از تولید نیازمند کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی است زیرا تولید با ۲۱ درصد جان نمی گیرد.

قاسم نوده فراهانی رئیس بسیج اصناف کشور نیز با تاکید بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی، اظهارداشت: حمایت از تولید داخلی منجر به جلوگیری از هدر رفت منابع می شود.

در ادامه عسگری کارشناس مسائل بانکی تصریح کرد: نظام بانکی به شرط مدیریت صحیح با همین شرایط مالی می تواند به واحد های تولیدی کمک کند.

وی تصریح کرد: باید از بورس هم برای موضوع اقتصاد مقاومتی دعوت شود.

درپایان مقرر شد که اصناف لیستی از واحدهای تولیدی که دارای مشکل کمبود نقدینگی و یا ورشکست شده اند را تهیه و به بانکها ارائه کنند.


منبع

همچنین ببینید

سنجش اعتبار و کنترل دقیق اهلیت صادرکننده چک با صیاد امکان پذیر است

به گزارش پول بانک معاون فناوری های نوین بانک مرکزی: سنجش اعتبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =