خانه » بانک » هیچ صنعتی ۲۰ تا ۳۰ درصد سود بدون زحمت ندارد

هیچ صنعتی ۲۰ تا ۳۰ درصد سود بدون زحمت ندارد

به گزارش پایگاه پول و بانک

، احمد شفیع‌زاده – مدیرعامل بانک دی با انتقاد از نرخ سود بالای بانکی و اثرگذاری مفنی آن بر تولید در کشور خواستار تعیین نرخ سود سپرده‌های بانکی متناسب با نرخ تورم شد.


مدیرعامل بانک دی با اشاره به کنترل تورم و حرکت آن به سمت تک رقمی شدن به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت در حوزه اقتصادی طی سال‌های اخیر افزود: طی سال‌های اخیر در کنار کنترل تورم با مسئله رکود هم مواجه بودیم و حالا که در کنترل آن عملکرد موفقی وجود داشته باید به سمت خروج از رکود حرکت کرد که در این بین نظام بانکی می‌تواند به نوبه خود در زمینه خروج از رکود و شتاب در رونق اقتصادی نقش بیشتری ایفا کند.


وی در این زمینه به اهمیت نرخ سود تسهیلات بانکی و سپرده‌ها اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات خوبی که طی سال گذشته با مدیریت بانک مرکزی شاهد آن بودیم موضوع سود سپرده‌ها بود که این نرخ از محدوده ۲۶ درصد به بالا به زیر ۲۰ درصد کاهش یافت که این امر نقش مهمی در کاهش قیمت تمام شده پول در بانک‌ها دارد. خوشبختانه این روند اکنون رو به بهبود است و امیدواریم با ساماندهی نرخ سود تسهیلات نیز همه در مسیر اشتغال‌زایی و خروج از رکود گام برداریم و فعالان اقتصادی هم از نتایج آن بهره‌مند شوند.


شفیع‌زاده با اشاره به اینکه در طول سال‌های پس از انقلاب بجز سه‌چهار سال همواره نرخ سود بانکی پایین‌تر از نرخ تورم بوده است، افزود: اتفاقی که از سال گذشته تاکنون رخ داد این بوده که نرخ سود سپرده بانکی خیلی بیشتر از نرخ تورم است. در این شرایط طبیعی است که سپرده‌گذار و کسی که منابع در اختیار دارد، انگیزه‌ای برای به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصادی سایر حوزه‌ها نخواهد داشت، بنابراین روندهایی که خلاف اقتصاد مقاومتی و خلاف تدابیر دولت است، باید اصلاح شود.


مدیرعامل بانک دی با بیان اینکه متاسفانه این روزها رقابت کاذب و شکننده‌ای در نرخ به وجود آمده که باعث شده توازن سود انتظاری در حوزه اقتصادی به هم بخورد، ادامه داد: هیچ صنعتی ۲۰ تا ۳۰ درصد سود بدون زحمت ندارد. پس طبیعی است که افراد سود سپرده‌گذاری بانکی را می‌گیرند و تولید را رها می‌کنند، از این رو سیستم بانکی باید متناسب با شرایط فعلی که تورم مهار شده روند خود را اصلاح کند. پول را به هرکسی ندهیم که آن را از بین ببرد بلکه به کسی بدهیم که اهلیت داشته باشد اما به سمت تولید سوق دهیم.


شفیع زاده با تاکید بر اینکه باید قیمت تمام شده پول هم پایین بیاید، یادآور شد: به جای رقابت در نرخ، باید کاری کرد که رقابت را به سمت خدمات تغییر جهت دهد. هرچقدر که خدمت ارائه دهیم و رقابت داشته باشیم نه تنها هیچ ضرر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ندارد بلکه تماما منفعت است و این عین خدمت است؛ البته با لحاظ عقلانیت و محاسبه درآمد و هزینه. خدمت خوب است اما باید رقابت در خدمت باشد که در این صورت هیچ عارضه منفی برای اقتصاد و فرهنگ ایجاد نخواهد شد.


منبع

همچنین ببینید

سیف: صیاد، اعتبار را به چک باز می گرداند

به گزارش پول بانک در آیین رونمایی از سامانه صیاد سیف: صیاد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هفت =