خانه » خبر » فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها زیر سایه افزایش ۷ درصدی مالیات

فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها زیر سایه افزایش ۷ درصدی مالیات

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

مدیربرنامه دفاتر ومراکز خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه دانشگاه ها برای تحقق اقتصاد دانش بنیان نیازبه همکاری دولت دارند گفت: افزایش ۷درصدی مالیات فعالیت های پژوهشی برای پژوهش دانشگاه ها بسیار مضر است.

تامین ۲۴ / دکترمحمد شریف خانی افزود: براساس تصویب و ابلاغ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم ویکسان‌سازی مالیات حقوق کارمندان دولتی و غیردولتی، پرداخت‌هایی که کارفرمایان به اشخاص حقیقی غیرازکارکنان خود به عنوان حق‌المشاوره، حق حضوردرجلسات، حق‌التدریس، حق‌التحقیق و حق پژوهش، پرداخت می کنند بدون کسرمعافیت حقوق با نرخ ۱۰درصد مشمول مالیات مقطوع می‌شود. 

وی بیان کرد: دانشگاه ها انتظاردارند دولت برای تحقق اقتصاد دانش بنیان که یکی ازپایه های اقتصاد مقاومتی است، همکاری کند، تا سال گذشته مالیات ۳درصدی برای فعالیت های پژوهشی درنظرگرفته شده بود اما امسال دولت آن را ۷ درصد افزایش داده است و این امربرای انجام فعالیت پژوهشی دانشگاه ها بسیارمضر است. 

به گزارش ایرنا ، شریف خانی گفت: درسال گذشته ازحقوق دانشجوی دکتری ازمحل قراردادها ، مالیات ۳درصد کم می کردیم اما الان باید ۱۰ درصد کم کنیم و این اصلا وضعیت خوبی برای پژوهش دانشگاه ها نیست. 

وی یادآورشد: درحال حاضر درحال صحبت با بدنه دولت هستیم تا کمک کنند که این امر، برای دانشگاه ها استثناء شود و امیدواریم که این مشکل حل شود. 

عضوهیات علمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: بودجه پژوهش دردانشگاه ها اندک است و ما از محل بودجه پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بودجه زیادی دریافت نمی کنیم ،الان در دانشگاه صنعتی شریف بودجه پژوهش را از طریق ارتباط با صنعت تامین می کنیم. 

وی بیان کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی و شعارامسال، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که کمک کنیم که قراردهای بیشتری در دانشگاه ها منعقد شود،دانشگاه صنعتی شریف برای تحقق این امر، دردو بعد این کار را دنبال می کند. 

وی اظهارکرد: اول اینکه به اساتیدی که جوان تر و کم تجربه ترهستند هم حمایت های مالی بدهد و هم آموزش های کافی که چگونه قراردادهای ارتباط با صنعت بندند. 

شریف خانی یادآور شد: همچنین زمینه ارتباط دانشگاه را با صنعت در بعد انعقاد تفاهم نامه ها و نیز انجام بازدیدها خارج از کشوررا فراهم کنیم تا شرکت های خارجی با خیال راحت تر و امنیت با دانشگاه ها وارد انقاد قرارداد شوند و اعضای هیات علمی را درگیر کارهای مفید کنند.


منبع

همچنین ببینید

ثبت شماره های کارت و موبایل مشتریان در سامانه پیوند

به گزارش پول بانک   – بر اساس مصوبه هیأت عامل بانک مرکزی و به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهارده =