خانه » طلا و ارز » رتبه دومین مرکز تسویه یوان جابجا شد

رتبه دومین مرکز تسویه یوان جابجا شد

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

در یک رقابت مالی، سنگاپور موقعیت خود را به عنوان دومین مرکز تسویه یوان پس از هنگ کنگ از دست داد.


()،پس از ایجاد ساختارهای مورد نیاز مالی بین لندن و پکن، بریتانیا جایگاه دوم مرکز تسویه برون مرزی ارز ملی چین را به دست آورد .

بر اساس این گزارش: سوئیفت با انتشار گزارشی اعلام کرد که از مارس سال ۲۰۱۴ تا مارس سال ۲۰۱۶، پرداخت با یوان واحد پول چین در بریتانیا به میزان ۲۱درصد رشد داشته است و بر این اساس، بریتانیا با پیشی گرفتن از سنگاپور، بعد از منطقه هنگ کنگ به دومین مرکز تسویه برون‌مرزی رن مین بی تبدیل شده است.

در این گزارش آمده است، هنگ کنگ اکنون بزرگترین مرکز تسویه برون‌مرزی رن مین بی در جهان است و تقریباً حدود ۷۲٫۵درصد از امور مربوط به تسویه رن مین بی را مدیریت می‌کند و بعد از آن بریتانیا و سنگاپور هر یک به ترتیب با ۶٫۳ و ۴٫۶ درصد قرار دارند.

آمارها نشان می‌دهد، بیش از ۴۰ درصد از امور پرداخت بریتانیا، خاک اصلی چین و هنگ کنگ با استفاده از یوان انجام می‌شود و تا مارس ۲۰۱۶، رن مین بی هم‌چنان در جایگاه پنجم رده‌بندی ارز مورد استفاده برای پرداخت در جهان قرار داشته است. سهم پرداخت رن مین بی در سراسر جهان به ۱٫۸۸ درصد رسیده که در مقایسه با ماه گذشته ۱٫۷۴ درصد افزایش داشته است.

گفتنی است:بریتانیا پس از گسترش مبادلات تجاری با یوان تلاش گسترده ای برای تبدیل شدن به مرکز تبادل مالی با یوان در اروپا به عمل آورده است از جمله در تیر ماه ۱۳۹۲ بانک های مرکزی انگلیس و چین با هدف ارتقای سطح روابط تجاری سازوکار مبادله ارزی به ارزش ۲۰ میلیارد پوند ایجاد کردند .

 در مراسم امضای توافق نامه که با حضور ‌رئیس بانک مرکزی انگلیس و همتای چینی وی برپا شده بود قرار بر آن شد که ساز وکار تبادل متقابل پوند و یوان میان دو کشور به مدت سه سال به اجرا گذاشته شود.

بر اساس بیانیه ای در پایگاه اینترنتی بانک مرکزی انگلیس بی او ای BOE ، ارزش سازکار تبادل ارز میان چین و انگلیس دویست میلیارد یوان یا بیست میلیارد پوند اعلام گردید و هدف از آن ایجاد سازوکار ارتقای تجارت دوجانبه میان چین و انگلیس و تقویت ثبات مالی در دو کشور عنوان گردید.

همچنین  مهر ماه سال گذشته نیز بازارهای بورس لندن و چین برای برقراری ارتباطات مالی میان بازارهای سهام متعلق به دو کشور، به توافق رسیدند. به این ترتیب داد و ستد سهام این دو کشور در بازارهای مالی یکدیگر آغاز شد.

جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا در بورس شانگهای تاکید کرده بود که با وجود آشفتگی هایی که در بازارهای مالی وجود دارد، لندن و پکن به یکدیگر نزدیکتر خواهند شد./ اخبار پولی مالی


منبع

همچنین ببینید

قیمت طلا تحت تاثیر سخنرانی مهم ترامپ

به گزارش پول بانک تازه ترین تحلیل اینوستینگ نشان می دهد که قیمت جهانی طلا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 19 =