خانه » خبر » تاکید رهبری بر اقدام جدی در خصوص اولویت های آسیب اجتماعی

تاکید رهبری بر اقدام جدی در خصوص اولویت های آسیب اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور، گفت: حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و اجتماعی همچنان در صدر آسیب‌های اجتماعی کشور قرار دارند.

/مرتضی میرباقری، در خصوص مفاد گزارش تقدیمی به مقام رهبری گفت: «بررسی آسیب‌ها، مسائل و مشکلات اجتماعی کشور انجام شد و ضمن طرح حدود ۲۰ عنوان مساله،مشکل و آسیب، پنج آسیب به عنوان اولویت اول در کشور تاکید شد که همانند سال گذشته، حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و اجتماعی همچنان در صدر آسیب‌های اجتماعی کشور قرار دارند.

به گزارش روزنامه اعتماد، وی یادآور شد: تاکیدات برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه در کنترل معضل حاشیه‌نشینی بی‌نتیجه بوده چون در این برنامه‌ها تصمیم گرفتیم هر سال، ۱۰ درصد حاشیه‌نشینی کشور را مدیریت کنیم تا دیگر حاشیه‌نشینی نداشته باشیم، اما به دلایل مختلف از جمله عدم سرمایه‌گذاری مناسب، این اتفاق نیفتاد و آمارها نشان می‌دهد که ما نهایتا ۱۳ درصد مناطق حاشیه نشین را مدیریت کرده‌ایم و پهنه حاشیه‌نشینی به لحاظ وسعت و جمعیت دو برابر شده است.

میرباقری گفت: اعتیاد دومین اولویت شورای اجتماعی کشور است ومتاسفانه۸۰ درصد معتادان بازپروری شده، دوباره معتاد می‌شوند و متاسفانه در یک دهه گذشته، موادمخدر از سمت مواد سنتی به سمت مواد صنعتی رفته که بسیار خطرناک است.

وی تصریح کرد: رشد طلاق هم از دیگر موضوعاتی بوده که در نخستین جلسه شورا مطرح شده و اکنون به‌طور میانگین در قبال هر ۱۰۰ ازدواج ۲۲ طلاق ثبت می‌شود به این معنا که در برخی استان‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۳۷ طلاق و در برخی شهرستان‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، بیش از ۵۰ طلاق و در برخی شهرها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۰ مورد طلاق ثبت می‌شود. ما ضمن نگرانی از بالابودن کمیت طلاق، شاهدیم که مسیر طلاق هم رو به افزایش دارد.»

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور اضافه کرد: طی ماه‌های گذشته و در حالی که اعتیاد به عنوان مهم‌ترین آسیب اجتماعی کشور معرفی شده، بیشترین اقدامات هم در جهت کنترل این آسیب اجتماعی بوده است.

وی اظهار کرد: آذر ماه سال گذشته با همکاری مشترک اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد‌مخدر استان تهران، نخستین مرحله از طرح ساماندهی معتادان متجاهر پایتخت در شکل گسترده و به‌طور رسمی آغاز شد و این‌بار، برخلاف اقدامات مقطعی پیشین، برنامه‌ریزی‌های لازم هم برای اسکان و اقامت و درمان و بازتوانی معتادان در مراکز درمان اجباری و مجتمع‌های حرفه‌آموزی و بازتوانی به گونه‌ای طراحی شده بود .

میرباقری در بیان  نتیجه این طرح و هزینه‌کرد اعتبارات گفت: بازگشت به جامعه حداقل نیمی از ۵٠٠٠ معتادی باشد که تا آذر‌ماه ٩۴، متجاهر شناخته می‌شدند. ضرب‌الاجل نیروی انتظامی برای ساماندهی معتادان متجاهر شهر تهران هم روز گذشته به پایان رسید و امروز، گزارش دقیق‌تری از وضعیت اعتیاد منتهی به کارتن‌خوابی پایتخت در اختیار بالاترین مقام کشور قرار می‌گیرد.

میر باقری گفت: در حالی که در پایان سال گذشته هم اعتبار جداگانه و دوباره‌ای برای کاهش آسیب اعتیاد از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به انجمن‌های فعال و تیم‌های گذری کاهش آسیب اعتیاد اختصاص داده شد، به نظر می‌رسد که این‌بار، اهمیت و ضرورت مقابله با سرشاخه آسیب‌های اجتماعی کشور بیش از گذشته جدی گرفته شده است.

وی عنوان کرد: درحالی که بنا بر اعلام مسوولان قضایی و ثبت احوال، بیش از نیمی از طلاق‌های ثبت شده در ایران به دلیل اعتیاد همسران بوده، هنوز گزارش جدیدتری درباره کاهش موارد ثبتی طلاق مرتبط با اعتیاد ارایه نشده اما سازمان بهزیستی کشور با راه‌اندازی مراکز مشاوره و مستقر کردن مددکاران و مشاوران خانواده در دادگاه‌های خانواده تلاش کرده در کاهش آمار طلاق‌های ناشی از تصمیمات شتابزده جلوگیری کند.

میرباقری در بیان تاثیر اعزام نیروهای درمانگر و ایجاد مراکز بهداشت در حاشیه شهرهای بزرگ بر کاهش آسیب‌های مبتلا بهِ حاشیه‌نشینان گفت: در این حاشیه ها که جمعیتی بیش از حدود ١٠ میلیون نفر و عمدتا، اعضای دو دهک پایین جامعه را شامل می‌شوند ضمن آنکه این افراد، با وجود آنکه هنوز به دلیل مشکلات اقتصادی، نتوانسته‌اند خود را از چاله عمیق حاشیه‌نشینی نجات دهند اما برخوردار از بیمه درمان پایه و خدمات سلامت‌محوری هستند که می‌تواند در صورت اجرای صحیح و برخورداری از اعتبارات مستمر، در کاهش آسیب‌هایی که به دلیل ماهیت‌شان در این مناطق انباشته می‌شود جلوگیری کند.


منبع

همچنین ببینید

«حاتم کارت» طرحی در راستای حمایت از تولید و مصرف کالای ایرانی

به گزارش پول بانک گروه بنگاه‌ها: چهل‌وچهارمین فروشگاه زنجیره‌ای «تاک» با حضور مدیرعامل و مدیران‌کل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =