خانه » بانک » بانک‌های انگلیسی از بیم تحریم‌های آمریکا همچنان از تعامل با ایران خودداری می‌کنند

بانک‌های انگلیسی از بیم تحریم‌های آمریکا همچنان از تعامل با ایران خودداری می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

( )، به نقل از  فارس ، در حالی که آمریکا هنوز هم با برخی تعاملات اقتصادی با ایران مخالفت دارد، بانک‌های بزرگ انگلستان کارگروهی را برای پایش روند برداشته شدن تحریم‌های ایران و از سرگیری مراودات بانکی با این کشور، تشکیل داده‌اند.

بر اساس گزارش «اسکای‌نیوز»، “انجمن بانکداران بریتانیا” هفته گذشته در نشست هیئت مدیره خود، با تشکیل چنین کارگروهی موافقت کرده؛ کارگروهی که محور اصلی اقداماتش بررسی تبعات خاتمه دادن به تحریم بانکی ایران برای نهادهای مالی انگلیس است.

خبر تشکیل این کارگروه در حالی پخش می‌شود که «ساجد جاوید» وزیر بازرگانی دولت انگلیس ماه آینده قصد سفر به تهران و دیدار با مقامات تجاری-اقتصادی ایران را دارد؛ آنطور که اسکای‌نیوز نوشته، بانک‌های انگلیسی در سایه مقدمه‌چینی این سفر، برای گسترش روابط با تهران زیر فشارند.

منابع مطلع اما به خبرنگار اسکای‌نیوز گفته‌اند که اعضای انجمن بانکداران بریتانیا که بانک‌های اصالتاً انگلیسی و بانک‌های بین‌المللی دارای دفتر در انگلیس را شامل می‌شود، نسبت به گرم کردن روابط با ایران، اظهار بی‌میلی کرده‌اند.

اواخر سال گذشته بود که «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس در نامه‌ای به «جِس استیلی» مدیر اجرایی بانک «بارکلی» از وی به دلیل «مخالفت با سیاست‌های دولت انگلستان و امتناع از انجام تراکنش های مالی برای ایرانیان» انتقاد کرده بود.

استیلی در پاسخ نوشته بود؛ «بین رویکردها و مقاصد اتحادیه اروپا و ایالات‌متحده، اختلاف چشمگیری وجود دارد؛ اتحادیه رویکرد مثبتی نسبت به ایران دارد ولی آمریکا هنوز تحریم‌های اولیه خود را به قوت خویش نگاه داشته و از این طریق، شرکت‌ها و اتباع آمریکایی را از تعامل مستقیم و غیرمستقیم با ایران بازداشته است.»

مشکلات فعالان اقتصادی انگلیسی در این حوزه، تنها به رویکرد آمریکایی‌ها در قبال برجام و تحریم‌های ایران محدود نمی‌شود. صادرکنندگان انگلیسی تاکنون بارها نسبت به پیشی گرفتن تجار فرانسوی و آلمانی از آنها به دلیل «عدم حمایت سفارت بریتانیا در تهران» هشدار داده‌اند.

سفارت انگلیس تابستان سال گذشته با اعزام یک کاردار بازگشایی شد؛ سفارت اما به ایرانیان برای سفر به انگلیس، خدمات کنسولی ارائه نمی‌دهد.

لرد «نورمن لامونت» وابسته بازرگانی انگلیس در تهران چندی پیش اذعان کرده بود که بازرگانان انگلیسی در کنار تحریم‌های ایران، به دلیل «دلسرد کردن تجار از انجام معامله‌های قانونی و فراتحریمی با ایران» توسط دولتمردان لندن از هم‌صنفی‌های فرانسوی و آلمانی خود عقب افتاده‌اند.

آیت‌‌الله خامنه‌‌ای رهبر معظم انقلاب تاکنون بارها از رویکرد دوگانه آمریکایی‌ها در مجاز کردن معامله با ایران «بر روی کاغذ» و ترساندن آنها از تعامل با ایران «در عمل» انتقاد کرده‌اند.


منبع

همچنین ببینید

امضای دانمارکی ها پای قرارداد فاینانس با بانک های ایران

به گزارش پول بانک امضای دانمارکی ها پای قرارداد فاینانس با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =