خانه » خبر » انتقاد مستخدمین حسینی به مالیات سپرده

انتقاد مستخدمین حسینی به مالیات سپرده

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

خبرنگار ، چندی پیش بود  وزیر امور اقتصادی و دارایی از دریافت مالیات بر سود سپرده‌های مردم در بانک‌ها دفاع کرد و گفت اکنون که نرخ تورم در کشور به ۱۲ درصد رسیده است، برخی بانک‌ها نرخ سود سپرده ۲۲ درصد پرداخت می‌کنند، آن هم بدون ریسک، پس در این شرایط چرا نباید مالیات بدهند؟

وی با تاکید بر حذف معافیت های زائد مالیاتی و این که چرا سود سپرده بانکی باید از پرداخت مالیات معاف شود، گفته که زمانی خودش هم از مدافعان معافیت مالیاتی سود سپرده‌های بانکی بوده اما اکنون شرایط تغییر کرده است.

در این باره حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق بانک مرکزی، در گفت وگو با خبرنگار با بیان اینکه متاسفانه اقتصاد ما از تصمیم های جزیره‌ای شدیدا رنج می برد، اظهارکرد: مقامات اقتصادی و دولت هرازگاهی تصمیم هایی را بیان و یا اجرا می کنند که با سایر سیاست های اقتصادی پیوند ندارد و در نتیجه شاهد هستیم که اقتصاد نمی تواند آرام باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اقتصاد نیاز به آرامش دارد، گفت: آرامش زمانی بر اقتصاد حاکم می شود که تصمیم ها به صورت یکپارچه در مورد کلیه سیاست های اقتصادی اتخاذ شود، این در حالی است که در مقاطع مختلف شاهد چنین تصمیماتی هستیم مانند اخذ مالیات از فعالان بازار سرمایه که در دوره کمتر از سه ماه اقدام به خرید و فروش سهام می کنند که این امر می توانست بازار سرمایه را به هم بریزد اکنون نیز موضوع دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی مطرح شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه چنین تصمیم هایی باعث می شود که اقتصاد به تعادل نرسد، تصریح کرد: وزیر امور اقتصادی اعلام کرده که چون سود بانکی بالا است باید از آن مالیات دریافت کرد اما راهکار می تواند این باشد که نرخ سود بانکی کاهش یابد آن هم در شرایطی که اعلام می شود تورم به ۱۲ درصد رسیده است.

معاون اسبق بانک مرکزی اکنون فاصله نرخ تورم با سود سپرده ۶ درصد و با نرخ سود تسهیلات ۱۰ است، اضافه کرد: نرخ سود باید با تورم متعادل شود و در شرایطی که با رکود روبه رو هستیم و بازارهای مالی با مشکلاتی روبه رو است اخذ مالیات از سپرده های مردم بدترین راهکار است و نه تنها نتیجه مثبتی نخواهد داشت بلکه آثار منفی در جای خواهد گذاشت.

مستخدمین حسینی با بیان اینکه سرمایه مسیر خودش را پیدا می کند و این موضوع باید مورد توجه تصمیم گیران باشد، خاطرنشان کرد: ممکن است که این سرمایه ها وارد بازار سکه و ارز شود و حتی امکان خروج این سپرده ها به خارج از کشور وجود دارد همانطور که شنیده می شود در حوزه مسکن سرمایه گذاری هایی در خارج از کشور انجام شده بنابراین باید جنبه های احتیاطی اجرای این سیاست ها مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در بهترین حالت سپرده های بانکی وارد بازار سرمایه می شود که این امر عدم تعادل را در پی دارد، تاکید کرد:راهکار کاهش نرخ سود متناسب با تورم است و اگر دولت به دنبال افزایش درآمد است در دوره ای که اقتصاد از رکود می شود باید در مورد آن تصمیم بگیرد. 

بر اساس این گزارش در شرایطی که اقتصاد همچنان با رکود روبه رو است و بانک ها از توان تامین مالی مناسبی برخوردار نیستند دریافت مالیات از سپرده موجب خروج سپرده های بانکی می شود.


منبع

همچنین ببینید

«حاتم کارت» طرحی در راستای حمایت از تولید و مصرف کالای ایرانی

به گزارش پول بانک گروه بنگاه‌ها: چهل‌وچهارمین فروشگاه زنجیره‌ای «تاک» با حضور مدیرعامل و مدیران‌کل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =