سرخط خبرها
خانه » بورس » چگونه از کارگزاری بابت فروش سهام بدون دستور خسارت بگیریم ؟

چگونه از کارگزاری بابت فروش سهام بدون دستور خسارت بگیریم ؟

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

کارگزار بورس بدون اطلاع اینجانب اقدام به فروش سهام (حدود ۵۰میلیون تومان ) نموده است ولی هیچ گونه واریزی به حساب اینجانب نداشته اما درگردش حساب ها چک پرداختی اماده است. چگونه می توانم شکایت کنم؟

یکی از سهامداران در خصوص نحوه شکایت از کارگزار به علت فروش سهام بدون اجازه از وکیل بورس درخواست راهنمایی کرده اند که شرح آن را در ذیل می خوانیم:

سوال :

کارگزار بورس بدون اطلاع اینجانب اقدام به فروش سهام (حدود ۵۰میلیون تومان ) نموده است ولی هیچ گونه واریزی به حساب اینجانب نداشته اما درگردش حساب ها چک پرداختی اماده است. چگونه می توانم شکایت کنم؟ایا حق اخذ خسارت را دارم؟ آیا می توانم درخواست لغو تمامی معاملات بعد از تاریخ برداشت پول توسط کارگزاری را داشته باشم؟

پاسخ وکیل بورس:

در خصوص فروش اوراق بهادار توسط کارگزار چنانچه کارگزار قرارداد وکالت در فروش از جانب شما نداشته باشد از دوطریق حقوقی وکیفری خسارات شما قابل پی گیری خواهد بود .

۱- دعوی حقوقی : این دعوی باید به خواسته فروش بدون سفارش در کمیته سازش کانون کارگزاران طرح گردد و درصورت عدم سازش با کارگزار ،کمیته اقدام به صدور گواهی عدم سازش می نماید و این گواهی مقدمه رسیدگی در هیات داوری است و این هیات رای به جبران خسارات از سوی کارگزار صادر می نماید.(با طرح درخواست سازش نسخه ای از درخواست به کمیته پی گیری تخلفات ارجاع خواهد شد و کمیته به تخلف انظباطی کارگزار نیز رسیدگی می نماید.)

۲-دعوی کیفری : این دعوی مستند به ماده ۵۰ قانون بازار اوراق بهادار می باشد که به موجب ان عمل کارگزار مشمول عنوان مجرمانه خیانت در امانت بوده و مستند به ماده ۵۱همان قانون منجر به صدور حکم برعلیه مدیران کارگزاری می گردد.ضمنا دادگاه کیفری حکم به رد مال نیز صادر می نماید.


کاظم کاظمی – مشاور حقوقی



منبع

همچنین ببینید

رشد ۱۶۲ واحدی شاخص کل بورس

به گزارش پول بانک – شاخص بورس تهران در هفته گذشته ۱۶۲ واحد رشد کرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =