خانه » بیمه » دانش انسانی در کشور می‌تواند تکنولوژی را ارزان کند

دانش انسانی در کشور می‌تواند تکنولوژی را ارزان کند

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دانش انسانی و نیروی انسانی نخبه در کشور می‌تواند دانش و تکنولوژی را ارزان کند.

به گزارش سایت خبر تامین ۲۴- علی ربیعی  در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری این وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: امروز رشد و توسعه کشور یک الزام و هدف اصلی است و حتی آن را می‌توان یک هدف سیاسی و اصلی نیز تلقی کنیم، امروز نیازمند یک ضرورت برای رشد و توسعه کشور هستیم .
وی عنوان کرد: در دنیایی که فاصله‌ها روز به روز عمیق‌تر می‌شود و فرصت اشتباه کردن هم نداریم، منابعی که در کشور داریم به اندازه‌ای نیست که به آزمون و خطا دست بزنیم، متاسفانه در سال هایی شاهد بودیم که درآمدهای کشور بدون اینکه اثری در رشد و توسعه کشور،فقرزدایی و ایجاد عدالت داشته باشند، از بین رفتند.
ربیعی متذکر شد: حرکت برپایه تحقیق و کارشناسی یکی از جهت گیری های ما در دولت تدبیر و امید است و ما معتقدیم در راستای اقتصاد مقاومتی و از الزامات رشد و توسعه، توجه جدی به نخبگان داخلی، نوآوری و توجه جدی به سرمایه انسانی عظیم است. امروز همه واقفند سرمایه انسانی موجود در ایران می تواند به عنوان یک عنصر اساسی و یک موتور حرکت و سرمایه گرانقدر در مسیر توسعه و پیشرفت عمل کند.

اقتصاد صندوقی نادیده گرفته شده است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: متاسفانه اقتصاد صندوقی و جایگاه آن درکشور نادیده گرفته شده است. لذا در این بین بر اساس مطالعات انجام شده امروزه صندوق‌ها نقش اساسی را در پیشرفت و توسعه بر عهده دارند.  به طور مثال صندوقهایی که در اختیار این وزارتخانه قرار دارد، متعلق به کارگران و کارمندان است . این صندوق‌ها علاوه بر اینکه یک نقش بین النسلی را برای حفظ منابع صاحبان آن دارند وظیفه ارایه خدمات اجتماعی  و نیز ایجاد امنیت روانی برای جامعه هدف را در راهبردهای خود دارند. که از این طریق موجب ایجاد رفاه نسبی برای آنان می شوند. صندوق‌ها در دیگر کشورها اکنون نقش اساسی در رشد و توسعه ایفا می کنند.
وی گفت: اما جهت‌گیری صندوقها این است که اگر درست برنامه‌ریزی کنیم آنان می‌توانند موتور توسعه باشند، در زمانی که دولتها فربه هستند و برنامه توسعه را به سختی می‌توانند جلو ببرند و بخش خصوصی هم ضعیف و نحیف است و بخش خصوصی قدرت ریسک و سرمایه‌گذاری را ندارند این صندوقها هستند که می‌توانند در توسعه کشور نقش ایفا کنند. صندوق با برنامه‌ریزی می توانند به موتور توسعه کشور تبدیل شوند ، امروز با انعقاد این تفاهم نامه پیوندی بین دنیای نوآوری و نخبگی، ایجاد می شود.

وی به اهداف تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: پیوند بین دو دنیای نوآوری و نخبگی و دنیایی از رشد و توسعه که می‌تواند در صندوق ها به وجود آید، از جمله اهداف این تفاهم‌نامه همکاری است .
ربیعی تصریح کرد: معتقدیم که صندوق‌ها باید نوآورانه حرکت کنند و بر اساس آخرین دستاوردهای دانشی دنیا عمل کنند. بدون شک ما با روش‌ها و تکنولوژی‌های معمول امکان رقابت و پیشرفت نداریم.
وی گفت: من به عنوان وزیر کار بررسی کردم که بخشی از مشکلات ما مشکل فناوری پایین در کشور است و  بهره‌وری پایین و عدم رقابت پذیری و سودآوری ناشی از تکنولوژی و نوآوری است، از طرف دیگر تهیه کردن تکنولوژی و نوآوری ها نیز بسیار گران قیمت است .
ربیعی افزود: معتقدیم که دانش انسانی و نیروی انسانی نخبه در کشور می‌تواند دانش و تکنولوژی را ارزان کند. متاسفانه در این سالها با این قیمت نتوانسته‌ایم بین دانشگاهها و تولید پیوند ایجاد کنیم .  این جلسه نیز پیوند حلقه مفقوده دانش و تولید است که امیدواریم بتوانیم این حلقه مفقوده را ایجاد کنیم.
وزیر کار به دیگر  اهداف و محورهای همکاری در این تفاهم نامه اشاره کرد و در خاتمه گفت: تاسیس شرکت یا شرکت های سرمایه‌گذاری خطر پذیر از طریق شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی برای سرمایه گذاری با حمایت مالی از طرح های فناوری موثر در چرخه اقتصادی کشور و تسهیل در زمینه تامین بازار برای طرحها و محصولات دانش بنیان و نیز حمایت و مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از روند تجاری سازی دستاوردها و طرح های فناورانه  و نیز حمایت مشترک از صاحبان ایده و طرح های فناورانه مستقل از شرکت های دانش بنیان از جمله مهمترین محورهای همکاری دراین تفاهم‌نامه است.


منبع

همچنین ببینید

بازپرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی

به گزارش پول بانک هیات دولت آیین نامه اجرایی مربوط به بازپرداخت بخشی از بدهی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + یک =