خانه » بیمه » توسعه همکاری‌های بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی با سایر کشورها

توسعه همکاری‌های بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی با سایر کشورها

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

مدیرکل امورفنی بیمه‌شدگان این سازمان تشریح می‌کند؛

اعزام نیروی کار ایرانی به خارج از کشور، یکی از اقداماتی است که سال‌هاست برای مقابله با روند فزاینده و نگران‌کننده نرخ بیکاری مورد توجه مسئولان است و هر ساله در کنار عده‌ای از نیروی کار که در قالب قراردادهای جمعی به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند، برخی از کارگران متخصص و حرفه‌ای ایرانی نیز به‌صورت جداگانه به کشورهای دیگر برای کار و فعالیت سفر می‌کنند. در این میان پرسش این است که تکلیف بیمه اجتماعی این افراد چگونه است؟ سیروس نصیری مدیرکل امورفنی بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی در این مورد توضیح می‌دهد.

به گزارش سایت خبری تامین ۲۴- نصیری با اشاره به بند «الف» ماده ۵ قانون تأمین‌اجتماعی می‌گوید: سازمان تأمین‌اجتماعی در صدد است تا با انعقاد توافقنامه‌های بیمه‌ای با سایر کشورها، حدود پوشش بیمه‌ای این سازمان را از مرزهای کشور فراتر ببرد.
وی می‌افزاید: توافقنامه‌ای با کشور کره‌جنوبی در این زمینه منعقد شده که به موجب آن با نیروی کار دو کشور در کشور طرف مقابل، مطابق قوانین بیمه‌ای کشور اعزام‌کننده رفتار شود.
مدیرکل امورفنی شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی ادامه می‌دهد: به موجب این توافقنامه، ارائه خدماتی مانند حمایت در برابر حوادث ناشی از کار، بیکاری، غرامت دستمزد، بازنشستگی و ازکارافتادگی که جزو تعهدات کوتاه‌مدت و بلند‌مدت بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی هستند، به نیروی کار ایرانی اعزام شده به کشور کره جنوبی که به صورت قانونی در این کشور مشغول به کار هستند، تابع مقررات قانون تأمین‌اجتماعی ایران خواهد بود و متقابلاً کارگران کشور کره‌جنوبی که در ایران مشغول کار هستند، از شمول مقررات قانون تأمین‌اجتماعی خارج و از پرداخت حق بیمه در ایران معاف بوده و تابع مقررات بیمه کشور متبوع خود هستند.
وی می‌افزاید: طبق بند«ب» ماده ۵ قانون تأمین‌اجتماعی، افرادی که طبق گواهی مقامات صالح دولت متبوع خود در مدت اشتغال در ایران نزد کشور خود یا در کشور دیگر در موارد پیش‌بینی شده در ماده ۳ قانون تأمین‌اجتماعی شامل حوادث و بیماری، بارداری، غرامت دستمزد، ازکارافتادگی، بازنشستگی و مرگ، کلاً یا بعضاً بیمه شده باشند، این قبیل افراد در موارد یادشده از شمول مقررات قانون تأمین‌اجتماعی خارج و در بقیه موارد مندرج در ماده ۳ قانون از حمایت‌های قانون تأمین‌اجتماعی برخوردار خواهند بود.
توافقنامه بیمه‌ای ایران با ترکیه هم در راه است
نصیری همچنین می‌گوید: علاوه برکشور کره جنوبی، در حال رایزنی با کشور ترکیه هستیم تا بتوانیم با توافق طرفین، کارگرانی را که در بین این دو کشور در تردد هستند، تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهیم.
مدیرکل امورفنی شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی خدماتی چون حمایت در برابر حوادث، بیماری‌ها، ازکارافتادگی و بازنشستگی را از جمله خدماتی معرفی می‌کند که در قرارداد بیمه‌ای با کشور ترکیه در حال بررسی و پیگیری است و می‌افزاید: جزییات شیوه‌های ارائه این خدمات در حال بررسی است. تاکنون جلسات مختلفی بین کارشناسان و مسئولان دو کشور برگزار شده و تقریباً در بیشتر موارد به نتیجه رسیده‌ایم. توافق‌نامه بیمه‌ای با کشورهای کره‌جنوبی و ترکیه، در واقع تنها نقطه آغاز مسیر همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازمان تأمین‌اجتماعی است و امیدواریم به تدریج این همکاری‌ها به کشورهای دیگر مانند کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز توسعه یابد.

منبع

همچنین ببینید

بازپرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی

به گزارش پول بانک هیات دولت آیین نامه اجرایی مربوط به بازپرداخت بخشی از بدهی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =