خانه » بیمه » تلاش برای برداشت کمتر از ذخایر بیمه‌شدگان

تلاش برای برداشت کمتر از ذخایر بیمه‌شدگان

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

در بودجه سال ۹۲، ۲۰۰ هزار زن خانه دار به طور مشترک بین تأمین‌اجتماعی و صندوق روستاییان و عشایر با تخصیص اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت بیمه خواهند شد که در حال حاضر تدوین آئین‌نامه آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

اولین نشست خبری مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی روز گذشته در محل این سازمان برگزار شد. دکتر سیدتقی نوربخش در این نشست ابتدا گزارشی از عملکرد ۱۰۰ روزه سازمان تأمین‌اجتماعی در دولت یازدهم و وضعیت کنونی این سازمان ارائه سپس به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در ابتدای صحبت‌های خود پرداخت هزینه تعهدات این سازمان از محل ذخایر سرمایه‌گذاری را یکی از مشکلات فعلی سازمان دانست و گفت: در بودجه سال‌جاری مجوز برداشت ۵هزار میلیارد تومان از محل ذخایر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما تلاش ما این است که از این ذخایر کمتر استفاده کنیم.دکتر نوربخش با بیان اینکه رسیدن به نقطه سربه‌سری و مصرف از ذخایر؛ در سنوات قبل پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: در سال‌های گذشته مازاد وصولی حق‌بیمه سازمان به صورت ذخایر به حوزه سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی تزریق شد، اما در سال‌های اخیر این روند معکوس شده و هرساله مبلغی از محل سرمایه‌گذاری‌ها برای ارائه تعهدات سازمان صرف می‌شود که باید برای اصلاح وضعیت فعلی اقدام مناسبی انجام گیرد و تدابیری اتخاذ کنیم که از ذخایر سازمان کمتر برداشت شود. وی تغییرات مکرر مدیریتی را منجر به بروز مشکل دانست و گفت: در سازمان تأمین‌اجتماعی طی ۸ سال گذشته ۸ مدیرعامل منصوب شده است، درحالی که رویکرد دولت در این مدت ثابت بوده و این تغییرات مکرر بر سرمایه انسانی و عملیات سازمان تأثیر منفی گذاشته است.
دکتر نوربخش جمعیت فعلی تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی را ۳۸ میلیون نفر و معادل نیمی از جمعیت کشور عنوان کرد و ادامه داد: درحال‌حاضر تعداد بیمه‌شدگان اجباری تأمین‌اجتماعی ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و بیمه‌شدگان مشاغل آزاد نیز حدود ۴ میلیون نفر است که این افراد با احتساب خانواده و افراد تحت‌تکفل ۳۴ میلیون نفر از بیمه‌شدگان را شامل می‌شوند.
وی افزود: تعداد بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی نیز بیش از ۲ میلیون نفر هستند که با احتساب افراد تحت‌تکفل بالغ بر ۴ میلیون نفر نیز از این طریق تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی قرار می‌گیرند و درمجموع افراد تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی به ۳۸ میلیون نفر می‌رسد.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی بخشی از مشکلات فعلی این سازمان را ناشی از دلایل فنی و سابقه ۶۰ ساله خدمت‌رسانی تأمین‌اجتماعی برشمرد و گفت: در صندوق‌های بیمه‌ای با مرور زمان تعداد مستمری‌بگیران افزایش می‌یابد و این افزایش درنهایت منجر به سربه‌سری درآمدها و هزینه‌ها می‌شود که باید برای به تأخیر انداختن نقطه سربه‌سری تلاش و برنامه‌ریزی کنیم.
دکتر نوربخش افزایش امید به زندگی را نیز از عوامل مؤثر بر تعادل منابع و مصارف تأمین‌اجتماعی دانست و گفت: با افزایش امید به زندگی باید سن بازنشستگی نیز افزایش یابد، اما با وجودی که امید به زندگی از ۵۶ سال در ابتدای انقلاب به ۷۲ سال رسیده است؛ اما متوسط سن بازنشستگی در ۱۰ سال اخیر روند کاهشی داشته و قوانین مختلف وضع شده باعث تسریع در عبور تأمین‌اجتماعی از نقطه سربه‌سری می‌شود.  دکتر نوربخش با اشاره به وعده ریاست محترم جمهوری مبنی بر افزایش اعتبار دفترچه‌های درمانی گفت: این موضوع به صورت جدی در دستور کار ما قرار دارد و پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد نیز در همین راستا انجام می‌شود. وی با بیان اینکه درحال‌حاضر هیچ داروخانه‌ای از تأمین‌اجتماعی طلب ندارد، افزود: در رابطه با سایر مراکز درمانی طرف قرارداد نیز مطالبات مردادماه پرداخت شده و برای پرداخت سایر مطالبات درحال تلاش هستیم.
دکتر نوربخش تحت پوشش قرار گرفتن ۱۷۰ قلم داروی جدید را از دیگر اقدامات و خدمات تأمین‌اجتماعی برشمرد و اظهار کرد: با اقدامات انجام شده، بهبود وضعیت و افزایش رضایتمندی در حوزه دارو کاملا مشهود است و امیدواریم با تلاش و کوشش مضاعف مدیران و کارکنان تأمین‌اجتماعی شاهد افزایش رضایتمندی جامعه از خدمات تأمین‌اجتماعی باشیم.
 در ادامه این نشست خبری، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در پاسخ به سؤالی در مورد قانون الزام تأمین‌اجتماعی گفت: قانون الزام مصوب سال ۶۹ است و قرار است یک سیستم ارجاع داخلی راه بیندازیم تا اگر فردی برای درمان در شهری با مشکل مواجه بود در قالب سیستم ارجاع به محل دیگری که امکان درمان وجود دارد، منتقل شود که بیمارستان میلاد آخرین حلقه این نظام  است. مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی پیرامون بیمه کارگران ساختمانی نیز گفت: بر اساس تبصره بودجه سال ۹۲، ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی باید در سال جاری تحت پوشش تأمین‌اجتماعی قرار گیرند و برای اجرا ۹۰۰ میلیارد تومان به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت می‌شد اما تا شهریورماه هیچ مبلغی بابت اجرای این قانون به سازمان پرداخت نشد اما طی سه ماه گذشته توانستیم ۳۰۰ میلیارد تومان برای بیمه کارگران ساختمانی بگیریم که با این حساب ۱۵۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند و باوجود تخصیص یک سوم بودجه ۵۰ هزار نفر دیگر نیز تحت پوشش قرار خواهند گرفت اما در مجموع دو میلیون کارگر ساختمانی دارای کارت مهارت پشت نوبت بیمه قرار دارند. سؤال بعدی خبرنگاران درخصوص همسان‌سازی حقوق مستمری‌بگیران بود. دکتر نوربخش پاسخ داد: موضوع همسان‌سازی یک بار در سال ۸۸ اتفاق افتاد و قانون‌گذار منابع آن را بر عهده دولت قرار داده است و چنانچه این منابع محقق شود، سازمان تأمین‌اجتماعی مسلما به اجرای آن تمایل دارد. در سال ۸۸، ۲۵۰۰ میلیارد تومان منابع برای یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان درنظر گرفته شده بود که۸۰۰میلیارد تومان آن به سازمان تخصیص یافت و بقیه آن پرداخت نشده‌ است و باوجود اجرایی نشدن اعتبارات در نظر گرفته شده، از محل سهام مخابرات متعلق به سازمان تأمین‌اجتماعی این موضوع اجرایی شد.
وی همچنین در مورد مکانیسم پرداخت‌ حقوق مدیران سازمان تأمین‌اجتماعی نیز گفت: در ارتباط با حقوق مدیران در هیأت امنا مصوبه‌ای داده شده بود و بنده نیز تقاضای بازنگری در پرداخت حقوق مدیران را داشتم. باید حق‌الزحمه مدیران متناسب با حجم فعالیت یک بنگاه باشد و با توجه به عرف پرداخت شود.  دکتر نوربخش در ادامه به آمار بیکاری بیمه‌شدگان اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته آمار بیکاری بیمه‌شدگان رو به افزایش بوده این موضوع نشان‌دهنده بالا رفتن آمار بیکاری در کشور است. وی اظهار کرد: در سال ۹۰ ، ۲۰۱ هزار نفر بیمه بیکاری دریافت کردند که این آمار در سال ۹۱ به ۲۱۶ هزار نفر افزایش پیدا کرده است. همچنین اعتباری که برای پرداخت بیمه بیکاری به این افراد در سال ۹۱ پرداخت شد یک میلیارد و ۴۳۵ میلیون تومان بود که در ۶ ماهه اول امسال این مبلغ به ۸۷۲ میلیارد تومان رسید.
نوربخش تأکید کرد: طبق آمارهای اعلام شده در مورد اشتغال، روند اشتغال‌آفرینی رو به افزایش عنوان شده بود، اما در سه سال گذشته با توجه به آمار صندوق بیمه بیکاری در مورد افزایش تعداد بیمه‌شدگان می‌توانیم بگوییم که آمار بیکاری رو به افزایش بوده است.
نوربخش با اشاره به میزان بدهی‌های دولت دهم به سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: باوجود آنچه در جشن ۶۰ سالگی سازمان اعلام شد، دولت دهم ۶۰ هزار میلیارد بدهی به صندوق‌های بیمه‌ای از جمله سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق بازنشستگی را به دولت جدید منتقل کرد. وی افزود: از این میزان ۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی بود. نوربخش با اشاره به اینکه در سه ماهه آغاز به کار دولت جدید ۱۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت شده است، گفت: در سال ۹۲ نیز ۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی جدید برای سازمان تأمین‌اجتماعی ایجاد می‌شود. بنابراین، امکان تسویه‌حساب دولت با سازمان تأمین‌اجتماعی به طور عملی وجود ندارد.
دکتر نوربخش در پاسخ به وضعیت کنونی بیمه زنان خانوار گفت: در سال جاری تأمین‌اجتماعی زنان خانه‌دار زیر ۴۵ سال را به سه روش بیمه می‌کند که در روش اول فقط بازنشستگی، روش دوم بازنشستگی و فوت و در روش سوم بازنشستگی فوت و ازکارافتادگی مطرح است که زنان خانه‌دار می‌توانند به ترتیب با پرداخت ماهانه ۶۰، ۷۵ و ۹۰ هزار تومان تحت پوشش قرار گیرند. وی تأکید کرد: البته گروهی نیز از سوی بهزیستی و کمیته امداد به عنوان زن خانه دار به سازمان معرفی شدند که در مجموع ۱۵۰ هزار نفر فعلا تحت پوشش طرح بیمه زنان خانه دار قرار دارند. نوربخش گفت: در بودجه سال ۹۲، ۲۰۰ هزار زن خانه دار به طور مشترک بین تأمین‌اجتماعی و صندوق روستاییان و عشایر با تخصیص اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت بیمه خواهند شد که در حال حاضر تدوین آئین‌نامه آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
نوربخش در ادامه در مورد وضعیت واگذاری معادن ۲ و ۳ گل گهر سیرجان اظهار کرد: معادن دو و سه گل‌گهر سیرجان در دولت قبل بابت رد دیون به سازمان تأمین‌اجتماعی واگذار شد، اما این مصوبه در ابتدای دولت یازدهم لغو شد.
نوربخش در مورد میزان پرداخت از جیب مردم و بالا بودن این میزان در هزینه‌های درمانی نیز گفت: برای اینکه بتوانیم یک درصد از پرداخت از جیب مردم را در هزینه‌های درمان کم کنیم به ۴۵۰ میلیارد تومان منابع نیازمندیم بنابراین به ازای ۱۰ درصد باید ۴۵۰۰ میلیارد تومان تأمین اعتبار داشته باشیم.
نوربخش در پایان با اشاره به اینکه نباید در سازمان تأمین‌اجتماعی هیچ‌گونه مبلغی از ردیف شمول و غیرشمول این سازمان به جز در مورد بیمه‌شدگان هزینه شود، افزود: این ردیف غیرشمول حتی نباید برای هیأت‌مدیره و هیأت امنا استفاده شود و قوه مقننه موضوع تحقیق و تفحص در سازمان تأمین‌اجتماعی را انجام داده و طبق قانون مواردی که نیازمند پیگیری باشد، رسیدگی می‌کند.

منبع

همچنین ببینید

کسب رتبه بین المللی توسط بیمه پارسیان

به گزارش پول بانک موسسه رتبه بندی بین المللی ) (Capital intelligenceشرکت بیمه پارسیان را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =