خانه » بیمه » بهبود مدیریت در کنار کاهش تحریم‌ها مشکلات را رفع می‌کند

بهبود مدیریت در کنار کاهش تحریم‌ها مشکلات را رفع می‌کند

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

بررسی تأثیرات اجتماعی توافق‌های ۱+۵ در گفت‌وگو با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس؛

موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان موج شادی و شعف گسترده‌ای را میان مردم به راه انداخته و در پی بالا رفتن سطح امیدواری جامعه به بهبود اوضاع و شرایط موجود، انرژی مضاعفی در مسئولان برای فائق آمدن بر مشکلات و مسائل موجود ایجاد شده است.

 موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان موج شادی و شعف گسترده‌ای را میان مردم به راه انداخته و در پی بالا رفتن سطح امیدواری جامعه به بهبود اوضاع و شرایط موجود، انرژی مضاعفی در مسئولان برای فائق آمدن بر مشکلات و مسائل موجود ایجاد شده است.

البته عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به‌اینکه تحریم‌ها  قبل از این هم تأثیر زیادی بر وضعیت اقتصادی نداشت، افزود: بیش از ۷۰ درصد مشکلات در کشور ناشی از سوءمدیریت بود و کمتر از ۲۰ درصد مسائل به تحریم‌ها بازمی‌گشت، بیشتر خودتحریمی‌ها  بود که باعث بروز مشکلات در کشور شد.

وی در گفت‌وگو با خورشید گفت: به عنوان مثال قانون اجازه داده است که ۳۰ درصد از محل فروش حامل‌های انرژی به قیمت واقعی به بخش تولید اختصاص پیدا کند اما در دولت قبلی این تزریق انجام نشد و حتی بخش تولید به خاطر تورم، گران‌شدن مواد اولیه و حامل‌های انرژی با معضلات متعددی هم روبه‌رو شد.

عزیزی اذعان کرد: طبیعی است که وقتی تولید با رکود مواجه شود، بیکاری افزایش یافته و اقتصاد کشور دچار بحران می‌شود، مردم در تأمین معیشت عاجز می‌مانند و خانواده‌ها  از هم می‌پاشند و آسیب‌های اجتماعی گسترش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها  اثرات عملی و روانی گسترده‌ای در جامعه داشت که اکنون با برداشته شدن این تحریم‌ها، خود به خود از بین رفت، یادآور شد: با وضع تحریم‌ها  خیلی سریع قیمت دلار، فلزات گرانبها نظیر طلا و بسیاری از کالاهای دیگر افزایش یافت که بخش اعظمی از آنها ناشی از فشار روانی بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: به دنبال نشست‌های موفقیت‌آمیز اخیر هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ این حباب ترکیده و اکنون حرکت به سویی است که دلار و طلا قیمت واقعی خود را در بازار پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه باید برخی سوء مدیریت‌ها  در داخل کشور اصلاح شود، افزود: دولت تدبیر و امید تا به‌این لحظه نشان داده که به خوبی از عهده عمل به وعده‌هایش برآمده و برای حل مشکلات معیشتی مردم و بهبود اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور کمر همت بسته است.

عزیزی یادآور شد: عملکرد دولت یازدهم سبب شده تا آرامشی عمیق در جامعه‌ایرانی و حتی جامعه جهانی حکمفرما شود، کشورهایی که تا پیش از این اسلحه شان را به سمت ما نشانه گرفته و آماده چکاندن ماشه بودند، اکنون سلاح‌هایشان را بر زمین گذاشته و تن به مذاکره و حل و فصل دیپلماتیک مسئله داده‌اند و از اقدامات طرف‌های ایرانی و حتی از یکدیگر تقدیر و تشکر می‌کنند.

وی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس جو مثبت ایجاد شده را به سود کشور دانست و خاطرنشان کرد: دیگر کشورهای جهان دیگر تصویری تهاجمی و جنگ طلبانه از ایران در ذهن ندارند که به‌دنبال برهم زدن امنیت جهانی است، دولت تدبیر و امید در بخش سیاست خارجی با عملکردی بسیار مطلوب به خوبی توانسته است به مردم جهان این نکته را ثابت کند که‌ایرانی‌ها  مردمانی صلح طلب هستند که در تلاشند تفکر صلح و دوستی را در جهان اشاعه دهند، باید این فرصت را مغتنم شمرد و در راستای حل مشکلات داخلی استفاده کرد.

انرژی مضاعف برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور

اما ایرج عبدی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه توافق هسته‌ای صورت گرفته نه فقط روی ایران که در سطح بین‌المللی نیز تأثیرات شگرفی داشته، افزود: از مهم‌ترین اثرات مستقیم مذاکرات به رسمیت شناخته شدن حق هسته‌ای ایران به ویزه حق غنی‌سازی و حذف برخی از تحریم‌ها  بود.

وی در گفت‌وگو با خورشید از اثرات غیرمستقیم مذاکرات یادشده را ارتقای جایگاه و فرصت‌های ایران در سطح منطقه و بین‌الملل برشمرد و گفت: نگاه دیگر کشورها به‌ایران عوض شده است. قوی شدن رابطه دولت و ملت و اعتمادی که میان دولتمردان و مردم ایجاد شده، انرژی مضاعفی برای حل مشکلات و توسعه و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور ایجاد کرده است.

عبدی با اشاره به برخی فشارهای وارده بر ملت ایران به خاطر وضع برخی تحریم‌ها مانند تحریم دارو و غذا، مقاومت مردم را در این زمینه درخور تقدیر دانست و گفت: کاسته شدن از بار روانی تحریم‌ها فرصتی مغتنم برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است و امیدواریم دولت بتواند در فضای آرام ایجاد شده با انرژی بیشتری برنامه‌ها  و سیاست هایش را در بخش‌های مختلف دنبال کند و به راحتی بر مسائل و مشکلات پیش‌رو فائق آید.

نباید انتظار داشت همه مشکلات یک شبه حل شود

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم که روند دیپلماتیک آغاز شده را مثبت ارزیابی می‌کند در این باره تأکید کرد: مردم نباید به‌این مسئله فکر کنند که کل ماجرا تمام شده است و یک شبه همه مشکلات حل می‌شود.

وی در گفت‌‌وگو با خورشید افزود: کاهش تنش‌ها  و تهدیدها در حوزه سیاسی، فرصتی فراهم کرده که مسئولان و دولتمردان کشور بتوانند در فضایی آرام برای ساخت یک اقتصاد محکم و قدرتمند تلاش کنند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رفع همه بحران‌های موجود باید از این فرصت بهره گرفت اما اینکه چگونه از این فرصت جدید ایجاد شده استفاده کنیم از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی تقویت حوزه علم و فناوری، صنعت و کشاورزی را از مهم‌ترین مواردی برشمرد که باید در اولویت برنامه‌ها  قرار گیرد تا از این طریق در راستای شکوفایی اقتصادی و خودکفایی کشور گام‌های اساسی برداشته شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با قدردانی از مقاومت مردم کشور در دوران اوج تحریم‌ها، بر ضرورت تلاش مسئولان برای کاستن از فشارهای اقتصادی وارد بر مردم و بهبود سطح زندگی و رفاه آنان تأکید کرد.

دارایی‌های ایران پس از آزادسازی برای خرید دارو و غذا هزینه می‌شود

حسین طلا از دیگر اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس هم با بیان اینکه اگر امروز قدرت‌های مدعی جهان با نمایندگان کشورمان سر یک میز می‌نشینند و تن به مذاکره می‌دهند به واسطه مقاومت مردم عزیزمان در طول این سال‌هاست، اظهار کرد: اگر مقاومت مردم نبود این دستاوردها را نداشتیم. قلدرهای جهان همواره ثابت کرده‌اند که غیر از زور حرفی برای گفتن ندارند.

وی در گفت‌وگو با خورشید، پشتیبانی رهبری، مقاومت و حمایت مردم، تلاش‌های دانشمندان و شهدای هسته‌ای کشورمان برای رسیدن به قله‌های خودکفایی را برگ‌های برنده تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایرانی توصیف کرد و گفت: اکنون باب این مسئله باز شده که ابرقدرت‌های جهان باید با ایرانی‌ها از در گفت‌وگو همراه با احترام متقابل وارد شوند.   

طلا با اشاره به‌اینکه فرصت خوبی فراهم شده و باید از آن برای رفع مشکلات مردم بهره گرفت، افزود: در عین حال نباید این انتظار در مردم ایجاد شود که قرار است اتفاق خاصی بیفتد وهمه مشکلات یک شبه حل شود.

وی ادامه داد: آزادسازی ۸ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده‌ایران توسط برخی بانک‌های خارجی و ورود آن به داخل کشور از مهم‌ترین دستاوردهای این نشست به شمار می‌رود که البته باید مدیریت شود والا این حجم بالا از نقدینگی اقتصاد کشور را دچار بیماری هلندی و تورم می‌کند.

نماینده تهران، ری و شمیرانات در مجلس با بیان اینکه مبلغ آزاد شده از دارایی‌های ایران کمک می‌کند تا ۶ ماه مسئله ضیق بودجه رفع شود، یادآور شد: با توجه به مشکلات موجود در بحث تأمین مواد غذایی و دارویی و دیگر نیازهای ضروری مردم، طبیعی است که بخش اعظم این مبلغ به حوزه مصرفی، خدماتی و هزینه‌ای اختصاص پیدا می‌کند و این در حالی است که نرفتن این بودجه به سمت تولید سبب می‌شود تا به طور مقطعی تورم افزایش یابد.

وی ادامه مذاکرات و اینکه پایان این بده بستان‌های سیاسی چه خواهد بود را بسیار مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد نمایندگان ایران که تاکنون با سربلندی از این امتحان بزرگ بیرون آمده‌اند از این پس بتوانند از حقوق حقه ملت بزرگ ایران اسلامی به خوبی دفاع کرده و با موفقیت در این راستا گام بردارند.


منبع

همچنین ببینید

ورودبه دانشگاه با پرداخت هزینه با بیمه‌ملت

به گزارش پول بانک با تـولد هـر فرزند رویای آینـده‌ای درخشـان در ذهن والـدین شـکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 14 =