خانه » بیمه » افزایش نگران‌کننده تعهدات صندوق‌های بازنشستگی

افزایش نگران‌کننده تعهدات صندوق‌های بازنشستگی

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دولت به طور جدی برای اشتغال کشور برنامه دارد، گفت: تمام افراد سیاسی را از هیأت مدیره زیر مجموعه‌های این وزارتخانه کنار گذاشته‌ام و چنانچه افرادی باقی مانده باشند که کار سیاسی انجام می‌دهند باید از این هیأت مدیره‌ها بروند و در مقابل افرادی علمی، نخبه و صاحبنظر جای آنها را بگیرند که البته سیگنال بازار نیز به این موضوع مثبت بوده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دولت به طور جدی برای اشتغال کشور برنامه دارد، گفت: تمام افراد سیاسی را از هیأت مدیره زیر مجموعه‌های این وزارتخانه کنار گذاشته‌ام و چنانچه افرادی باقی مانده باشند که کار سیاسی انجام می‌دهند باید از این هیأت مدیره‌ها  بروند و در مقابل افرادی علمی، نخبه و صاحبنظر جای آنها را بگیرند که البته سیگنال بازار نیز به این موضوع مثبت بوده است.
روزگذشته صبحانه کاری اتاق بازرگانی ایران با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با شرکت فعالان بخش خصوصی و نمایندگان تشکل‌ها برگزار شد. دکتر علی ربیعی در این مراسم از توافق با رئیس کل بانک مرکزی برای حمایت از واحدهای تولیدی خبر داد و همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته‌هایی مشترک با اتاق بازرگانی در زمینه‌های روابط کار، بیمه و تأمین اجتماعی، تعاون و بهبود فضای کسب و کار را ارائه کرد و خواستار استفاده بخش خصوصی از ظرفیت سازمان فنی و حرفه‌ای کشور شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: رئیس‌جمهور مخالف شدید تزریق نقدینگی است، اما معتقدیم که در این شرایط هم با برنامه‌ریزی می‌توانیم کار را جلو ببریم و برخی از برنامه‌ها را روز سه‌شنبه در شورای‌عالی اشتغال مطرح می‌کنیم.
وی افزود: درخصوص حمایت از واحدهای تولیدی با رئیس کل بانک مرکزی جلسه‌ای داشتیم و رقمی را برای تزریق به بنگاه‌ها توافق کردیم که البته در جامعه هم نقدینگی ایجاد نکند. وی با اشاره به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی گفت: گزارشی در این خصوص به هیأت‌رئیسه مجلس ارائه و تقاضای جلسه غیرعلنی برای آن داشتیم، زیرا گزارش‌ها نشان می‌دهد در ۱۵ سال آینده باید تمام بودجه دولت را به صندوق‌ها بدهیم تا حقوق پرداخت کنند.
ربیعی با اشاره به انتصاب یکی از افراد باسابقه وزارتخانه در معاونت روابط کار گفت: اولین شرطی که با این دوستان کردیم این بود که در این مباحث هیچ‌گونه دخالتی نداشته باشیم و مهندسی در وزارتخانه ممنوع است.
وی ادامه داد: نگرانی دولت بدهی‌هایی است که از دولت گذشته برای ما به ارث رسیده و بر همین اساس، به شدت از تزریق نقدینگی جدید به جامعه پرهیز می‌کنیم، چرا که رئیس‌جمهور معتقد است که تورم در شرایط سختی در حال کنترل است و ممکن است تزریق نقدینگی به جامعه این شاخص را افزایش دهد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علت درخواست خود از محمد نهاوندیان، رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران را برای عضویت در هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی، به این منظور دانست که وی بتواند به عنوان فردی آشنا با مسائل بخش خصوصی و نماینده اتاق بازرگانی دراین حوزه حضور داشته باشد.

 باید در رونق کار تولید تعجیل کرد
رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست با تأکید بر اینکه باید در رونق کار تولید تعجیل کرد، گفت: تولید نیاز به اقدامات اورژانسی دارد و تدوین و اجرای برنامه‌های بخش تولید باید با نگاه به آینده و مشارکت تولید تدوین شود.
غلامحسین شافعی با تأکید بر اینکه مشکلات فراوانی در تولید وجود دارد، افزود: در حال حاضر درآمدهای کارگری و حداقل حقوق‌، کفاف زندگی کارگران را نمی‌دهد و همین حداقل‌ها نیز در معرض تهدید است، زیرا امنیت شغلی برای همین حداقل حقوق هم به طور کامل وجود ندارد.
شافعی ادامه داد: فشارهای اعمال شده به تولید، ‌افزایش قیمت حامل‌های انرژی،  فشارهای مالیاتی، مشکلات بانکی، تهدید صدور اجرائیه‌های مختلف و ممنوع‌الخروجی‌ها، مدیران بخش تولیدی را در نگرانی فرو برده است.
وی ادامه داد: تحقق اهداف تولید ملی در راستای فرمایش رهبری تنها با همدلی و هماهنگی در وضعیت موجود امکان‌پذیر است.
شافعی با تأکید بر ارتباط مستقیم بهبود شرایط معیشتی با شرایط اقتصادی کشور گفت: اقدامات اعانه‌ای بجز آثار منفی، گره‌ای از مشکلات طبقه پایین جامعه را حل نمی‌کند و دولت تدبیر و امید در این مدت‌زمان امید به آینده را افزایش داده است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به موضوع سرمایه‌گذاری‌ها افزود: باید بررسی کنیم، تا مشخص شود با وجود سرمایه‌گذار‌ی‌های ناتمام باید به چه سمتی حرکت کنیم، آیا باید پروژه‌های ناتمام به اتمام برسد یا عقلایی است تا بخشی از آنها را کنار بگذاریم. در خصوص سرمایه‌گذاری‌های جدید نیز باید برنامه مشخصی وجود داشته باشد.
وی با اعلام این که حرکت با چشم‌بسته راه آینده تولید را مشخص نمی‌کند، اظهار کرد: ظرفیت‌های خالی با سرمایه‌گذاری قابل‌توجه باید در اولویت اول قرار بگیرد همچنین با سوق دادن پس‌اندازها کنترل تورم صورت گیرد.  شافعی در پایان صحبت‌های خود از وزیر کار خواست تا سازمان تأمین‌اجتماعی با سعه‌صدر بیشتری با بخش تولید رفتار کند.


منبع

همچنین ببینید

ورودبه دانشگاه با پرداخت هزینه با بیمه‌ملت

به گزارش پول بانک با تـولد هـر فرزند رویای آینـده‌ای درخشـان در ذهن والـدین شـکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هجده =