خانه » بیمه » استقبال از شفافیت بیشتر در تأمین‌اجتماعی

استقبال از شفافیت بیشتر در تأمین‌اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

دکتر علی ربیعی: اصلاح ساختار تأمین‌اجتماعی می‌تواند کل کشور را تحت تأثیر قرار دهد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در دو روز گذشته با شرکت در دو همایش متفاوت به بررسی ابعاد مختلف حوزه تأمین‌اجتماعی و نقش فضای مجازی در جامعه پرداخت. در همایش سراسری مدیران تأمین‌اجتماعی که روز یکشنبه برگزار شد، دکتر علی ربیعی با تأکید بر اینکه تغییر و تحول در سازمان‌ها  باید از بدنه اجرایی آغاز شود، گفت: اصلاح ساختار تأمین‌اجتماعی می‌تواند کل کشور را تحت تأثیر قرار دهد.
وی با اشاره به تقدیم  لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی از سوی رئیس‌جمهور افزود: یک صفحه از گزارش ایشان، دیدگاه‌های وی درباره بیمه و درمان است بنابراین مدیران سازمان باید آمادگی تحول ساختاری را داشته باشند. ربیعی با تأکید بر اینکه تأمین‌اجتماعی در دولت یازدهم مورد توجه فراوان است، اظهار کرد: از مدیران تأمین‌اجتماعی می‌خواهم که تحول در این سازمان را به‌صورت ویژه پیگیری کنند و از اقدامات و تحولات اساسی در این سازمان استقبال می‌کنیم. وی با تأکید بر اینکه اگر ما بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم به طور یقین توانسته‌ایم روی نظام سلامت تأثیر مثبتی بگذاریم، تصریح کرد: ما به تغییر و تحول نیاز داریم و اگر به‌طور بخشنامه‌ای این تغییرات از بالا به پایین تحمیل شود کار کارشناسی درست انجام نمی‌گیرد.
دکتر ربیعی با تأکید بر اینکه برای ایجاد تحول به اجماع فکری نیاز داریم، تصریح کرد: در صورتی که نتوانیم تغییری در ساختارهای اقتصادی و اجتماعی ایجاد کنیم نمی‌توانیم تاثیر مثبتی بر کشور داشته باشیم. وی افزود: الکترونیکی‌کردن دفترچه‌های بیمه و ایجاد نظام بیمه سلامت ازجمله مباحث تخصصی است که می‌تواند تغییراتی جهت ارزشمنددار شدن دفترچه‌های بیمه ایجاد کند.
وی در ادامه با اشاره به بحث تحقیق و تفحص و با تأکید بر عملکرد شفاف تصریح کرد: شعار دولت همواره راستگویی و درستکاری بوده است و هیچ چیز منفی را کتمان نمی‌کند حتی در سازمان تأمین‌اجتماعی خودمان این بحث را دنبال و از شفافیت استقبال کردیم. وی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از مجلس شورای اسلامی و رسانه‌ها  خواست که بر عملکرد این سازمان نظارت داشته باشند و در ادامه گفت: از نظارت و نقد سازنده مجلس و رسانه استقبال می‌کنیم و حتی به کسانی که بهترین نقد سازنده را داشته باشند جوایزی اهدا خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: متاسفانه این سازمان در دولت قبل بسیار سیاسی شده بود به طوری که وزیر کار در دولت دهم استیضاح شد و این امر ربطی هم به مدیران خدوم این سازمان نداشت تا جایی که قرارداد ۱۷ هزار میلیارد تومانی برای گزارش شرکت‌های شستا هم در حالت غیرشفاف بسته شد. وی با بیان اینکه امروز تلاش زیادی برای پس‌گیری چک‌ها  به عمل آمده است، تأمین‌اجتماعی را جزو سالم‌ترین و پاک‌ترین دستگاه‌ها  دانست و گفت: کارکنان تأمین‌اجتماعی درحال خدمت‌رسانی به اقشار مختلف جامعه هستند و باید قدردان خدمات این سازمان باشیم. دکتر ربیعی خطاب به مدیران سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: در این بی‌انضباطی مالی بیش از همه شما طلبکارید و من پیگیر حق شما هستم. وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از همه مدیران خواست با کار و عملکرد صحیح در آینده بیش از گذشته این سازمان را اثبات کنند.
وی تأکید کرد: در دو ماهی که از مدیریت دکترسیدتقی نوربخش، مدیرعامل جدید سازمان تأمین‌اجتماعی می‌گذرد فقط در یکی از شرکت‌های شستا حدود ۴۰میلیارد تومان صرفه‌جویی شده و من امیدوارم در آینده شرایط خیلی بهتر شود. دکتر ربیعی با بیان اینکه تحقیق و تفحص از تأمین‌اجتماعی با همکاری مدیرعامل تأمین‌اجتماعی اجرایی شده است، افزود: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز انجام تحقیق و تفحص را تسهیل کردیم و دررابطه با شناسایی مشکلات ایجاد شده در تأمین‌اجتماعی و یافتن راهکارهای مناسب نیز پیشگام هستیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسائل مربوط به حقوق مدیران تأمین‌اجتماعی را نازل‌ترین بخش از گزارش تحقیق و تفحص برشمرد و ادامه داد: متأسفانه در این خصوص برخی موارد به‌درستی تبیین نشده و ما شاهد برجسته‌سازی رسانه‌ای شدیم، درحالی که به سایر موضوعات ازجمله قرارداد ۱۷ هزار میلیارد تومانی و مسائل مربوط به آن کمتر توجه شده است.

 باید به جنبه‌های کاربردی فضای مجازی توجه جدی کرد
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین روز گذشته با شرکت در چهارمین نشست شورای سیاستگذاری همایش ملی جامعه و فضای مجازی گفت: انتظار است دستاوردهای حاصل از مباحث مطرح در همایش جامعه و فضای مجازی برای جهت‌گیری فعالیت‌های نهادها و دستگاه‌های کشور، تبدیل به برنامه‌های سیاستی شود.
ربیعی با پراهمیت شمردن جایگاه فضای مجازی در برنامه‌ها و سیاست‌های ملی گفت:‌ محتوای همایش‌ها و نشست‌های علمی باید به گونه‌ای طراحی شود تا با ایجاد پنل‌ها و کارگروه‌های خاص بتوان از نتایج آن خروجی گرفت تا به اقدام عملی تبدیل شود و امید است این همایش تأثیرگذاری قابل‌توجهی بر نگاه دستگاه‌های سیاستگذار داشته باشد و فصل ممیزی باشد در میان همایش‌های مشابه و بتواند جهت‌دهنده دستگاه‌ها  در انجام فعالیت‌هایشان باشد. این عضو شورای سیاستگذاری همایش ملی جامعه و فضای مجازی تصریح کرد: در هیچ دوره‌ای مانند امروز این امکان برای اینکه انجمن‌ها و همایش‌ها بتوانند نتایج خودشان را دراختیار سیاستگذاران بگذارند، فراهم نمی‌شد. امروز انجمن‌ها  و همایش‌های علمی شکل خوبی پیدا کردند و فرصت مغتنمی است تا از این فرصت بهره برده و دستگاه‌های سیاستگذار مایل هستند تا این بحث‌ها  را بشنوند. ربیعی خاطرنشان کرد: انتظار است دستاوردهای حاصل از مباحث مطرح در همایش جامعه و فضای مجازی برای جهت‌گیری فعالیت‌های‌ نهادها و دستگاه‌های کشور، تبدیل به برنامه‌های سیاستی شود و از دیگر سو لازم است دستگاه‌های اجرایی و سیاستگذار با این همایش ارتباط نزدیک داشته باشند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تأکید شخص رئیس‌جمهور در پرداخت به مباحث ارتباطی نوین گفت: چنانچه به وضعیت ایران در بهره‌برداری از فضای مجازی در خصوص مقولاتی چون اقتصاد، اشتغال و کسب و کار توجه شود، ظرفیت‌های قابل‌توجهی برای انجام فعالیت‌های مطالعاتی در این بخش‌ها  فراهم است، نباید در بخش آسیب‌ها  محدود ماند و باید به جنبه‌های کاربردی فضای مجازی توجه جدی کرد.
وی همچنین با تأکید بر لزوم همکاری نهادها و دستگاه‌های سیاستگذار در این همایش گفت: با توجه به سیاست‌های تدوین شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ساختار ایجاد شده در شورای عالی فضای مجازی، تلاش است برنامه‌های این همایش ابتدا نقد سیاست‌های موجود باشد و برای نوع سیاست‌ها ارائه راهکار کند. هنر یک روشنفکر این است که از موضع یک حاکم سیاست ارائه دهد و محدود در امر روشنگری نماند و بتواند اصلاح‌گر باشد.
در ادامه این نشست دکتر هادی خانیکی، رئیس انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات با ابراز امیدواری که نهادهای علمی، تخصصی، مدنی و دولت متقابلا بتوانند از این همایش استفاده کنند، گفت: باید تلاش کرد در فضای ایجاد شده همایش را به سمت کاربردی کردن سوق داد. همایش به دلیل حضور دانشگاه تهران از لحاظ علمی دارای کیفیت است و انتظار ما از دستگاه‌ها  این است که به تعهدات خود پایبند باشند زیرا حضور نهادها می‌تواند کمک کند دغدغه برگزاری همایش کمتر شود و قطعا باید بخش قابل‌توجهی از کار با همراهی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد.

 اندیشکده فضای مجازی ایجاد می‌شود
دکتر محمد مهدی فتوره‌چی، دبیر اجرایی همایش جامعه و فضای مجازی گفت: ما برگزاری همایش را با یک چشم‌انداز متعالی ترسیم کردیم و ادعایمان این است که یک ورود خوب و مؤثر داشته باشیم و به جای اقدام انتفاعی فعالیت‌هایمان بر مبنای اقدام علمی باشد و در این مسیر بینشمان براساس تولید محتواست و سطح بالایی از صاحبنظران، سیاستگذاران و متخصصان برای این منظور این همایش را همراهی می‌کنند.
دکتر حمید عبداللهیان، دبیر علمی همایش جامعه و فضای مجازی نیز گفت: نباید فضای همایش‌ها  به سمت تصنعی‌شدن پیش برود و نباید دستاویزی برای ارتقا و امتیاز باشد. این همایش با رویکرد حل مسئله می‌کوشد ایفای نقش داشته باشد. ما باید بشناسیم چه معضلاتی در مملکت وجود دارد و برای حل آن اقدام کنیم. همایش ملی جامعه و فضای مجازی با هدف ارائه دانش نوین تولید شده با رویکرد مسئله محور در حوزه فضای مجازی و ارتباط آن با جامعه، ۲۷ بهمن ماه از سوی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار خواهد شد و نهادها و مراکز مختلف علمی و اجتماعی کشور از حامیان آن به شمار می‌آیند.


منبع

همچنین ببینید

ورودبه دانشگاه با پرداخت هزینه با بیمه‌ملت

به گزارش پول بانک با تـولد هـر فرزند رویای آینـده‌ای درخشـان در ذهن والـدین شـکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سه =