خانه » بیمه » کاریابی، مشکل بزرگ جوانان آسیا

کاریابی، مشکل بزرگ جوانان آسیا

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

بحران اقتصادی که در چند ساله اخیر بسیاری از کشورهای دنیا را تحت‌تأثیر خود قرار داده، تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای هم بر کیفیت اشتغال به ویژه در میان جوانان جهان داشته به طوری که آمار بیکاری در برخی نقاط جهان تا حد زیادی افزایش یافته است.

بحران اقتصادی که در چند ساله اخیر بسیاری از کشورهای دنیا را تحت‌تأثیر خود قرار داده، تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای هم بر کیفیت اشتغال به ویژه در میان جوانان جهان داشته به طوری که آمار بیکاری در برخی نقاط جهان تا حد زیادی افزایش یافته است. ضعف اقتصاد جهانی  بسیاری از بازارهای کار منطقه آسیا اقیانوسیه را به بوته آزمایش کشانده و این در حالی است که اقتصاد برخی کشورها انعطاف‌پذیری بالایی داشته و برخی بسیار شکننده و غیرقابل‌انعطاف ظاهر شده‌اند. با چنین اوضاعی جوانان این منطقه همچنان برای یافتن شغلی مناسب با کمبودها و مشکلاتی مواجه‌اند. ویرانی‌های عظیمی‌ که در ماه نوامبر به دنبال توفان «هایان» در فیلیپین رخ داد به جهانیان یادآور شد که این منطقه در برابر بلایای طبیعی و بسیاری از شوک‌های محیطی آسیب‌پذیر بوده و در معرض انواع ناملایمات قرار دارد. از این رو، تمرکز برای یافتن شغلی مناسب در میان تلاش‌هایی که در میانه انواع بحران‌ها انجام می‌شود، در حمایت از جوامع ویران‌شده و ساخت دوباره آنها نقش حیاتی ایفا می‌کند.
روند اشتغال در سال‌های اخیر و در این مناطق تغییریافته و تفاوت‌هایی را در پیشرفت‌های اقتصادی و فشارهای نیروی کار منعکس می‌کند. در این مدت اشتغال در مالزی ۱۰ درصد رشد داشته و حدود ۳/۱ میلیون شغل ایجاد شده که عامل آن تقاضای داخلی و افزایش قابل‌توجه نیروی کار بوده است. در «سریلانکا»، اشتغال تا ۸/۶ درصد رشد نشان می‌دهد در حالی که حدود نیمی‌ از آن را بخش کشاورزی به خود اختصاص داده است. رشد مشاغل در «فیلیپین» در ماه «جولای» تا ۷/۱درصد افزایش داشته ولی حتی با رشد نیروی کار بیشتر هم قادر به حفظ این شرایط مطلوب نخواهند بود. عواقب توفان «هایان» که در ماه نوامبر شهر را به نابودی کشاند، وضعیت اشتغال را در این منطقه به سمت وخامت برده است. در مقابل، رشد ۲/۱ درصدی اشتغال در «ویتنام» با توجه به اینکه بیشتر این افزایش در بخش‌های خدماتی بوده، نسبت به سال گذشته دچار رکود شده است. در اندونزی که سومین نیروی کار منطقه آسیا اقیانوسیه را به خود اختصاص داده، رشد کلی اشتغال به صفر تنزل داشته و زنگ هشدار رکود یک میلیون شغل در بخش‌های تولیدی و ساخت و ساز را به صدا درآورده است. میزان اشتغال در تایلند به آمار کلی ۴۶۶ هزار شغل برابر ۲/۱ درصد کاهش یافته به طوری که بخش‌های کشاورزی و ساخت و ساز با بالاترین کاهش مواجه شدند.
درمقایسه با شرایط اشتغال، پیشرفت در این زمینه در کشورهای صنعتی با استثنائاتی همراه است. اشتغال در «ماکائو» چین و سنگاپور به خصوص در دو زمینه خدمات و ساخت و ساز  به ترتیب ۸/۵ و ۱/۴ درصد رشد داشته و در «هنگ‌کنگ» چین، نیوزیلند و جمهوری‌کره این میزان بین ۲ تا ۳ درصد افزایش یافته است. ولی به طورمعکوس، نمودارهای جمعیتی در استرالیا، ژاپن و تایوان (چین) به طور نسبی افزایش رشد اشتغال را ضعیف و کند نشان می‌دهد و آن را تنها یک درصد اعلام می‌کند. نرخ بیکاری در منطقه آسیا اقیانوسیه به طور کلی پایین بوده و به کمتر از ۵ درصد می‌رسد ولی نمونه‌هایی که خلاف این مسئله را تصدیق کنند، یافت می‌شود. در فیلیپین، نرخ بیکاری در ماه جولای از ۷ به ۳/۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد که در نتیجه رشد قابل‌توجه نیروی کار بوده است. بیکاری در اندونزی برای نخستین‌بار از سال ۲۰۰۵ و با توجه به بزرگ‌ترین تغییر ایجادشده در جویندگان کار با دارا بودن مدرک متوسطه فنی‌حرفه‌ای و میزان ۳/۶ درصد بوده است. بیکاری در پاکستان ۶ درصد اعلام شده ولی این مقدار در میان زنان شاغل با ۳/۸ درصد بیش از مردان با ۳/۵ درصد بوده است. نرخ بیکاری در استرالیا سال‌به‌سال افزایش می‌یابد به طوری که از ۹/۴ به ۴/۵ درصد در ماه نوامبر بالا رفته؛ ولی این روند در نیوزیلند به ۲/۶ درصد در ماه سپتامبر کاهش نشان می‌دهد.
یافتن شغلی مناسب برای جوانان منطقه آسیا اقیانوسیه دغدغه‌ای دشوار به شمار رفته و طبق اطلاعات جمع‌آوری‌شده در سال ۲۰۱۳، از ۱۴ کشور اقتصادی منطقه، ۸ اقتصاد، نرخ بیکاری جوانان حدود ۱۰ درصد یا بیشتر را نشان می‌دهد. به عنوان مثال در سریلانکا، بیش از یک نفر از هر ۵ جوان نیروی کار این کشور به خصوص زنان درمقایسه با سال‌های قبل و با تشدید شرایط، موقعیت شغلی خود را از دست داده‌اند. همچنین شمار جوانان بیکار در اندونزی و فیلیپین حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد تخمین زده شده که در این میان بیکاری در میان زنان بیش از مردان است. بیکاری جوانان نیوزیلندی در مقیاس سالانه کاهش یافته ولی در حد ۹/۱۵ درصد متوقف شده است. اشتغال جوانان کشورهای حوزه اقیانوس آرام وضعیت هشداردهنده‌ای را نشان می‌دهد. این جریان‌های منطقه‌ای با برخی فاکتورهای سنی خاص شامل عدم تطابق تحصیلی، نیازمندی‌های کارفرمایان و انتظار جوانان پیش می‌روند. این دوگانگی بیش از همه به چین مربوط شده که به عنوان مثال، تغییرات سریع اقتصادی و انتظارات شغلی فارغ‌التحصیلان جوان شرایط اشتغال جوانان را بغرنج کرده است. بیکاری جوانان در هندوستان رایج بوده و از هر ۱۰ نفر، یک جوان با این مسئله درگیر بوده ولی در میان زنان جوان و تحصیلکرده که از خانواده‌های متمول و طبقه متوسط هستند، از هر ۴ جوان یک نفر با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند. در واقع، بیکاری تنها یک بخش از چالش‌های موجود را شامل می‌شود. برای جوانانی که کاری پیدا می‌کنند، کیفیت شغلی غالبا در مرحله آخر قرار می‌گیرد. میزان جوانان فقیری که مشغول به کار هستند در مناطقی که اقتصادهای در حال پیشرفته دارند، بیش از میزان افراد بزرگسال است. کیفیت شغلی برای بسیاری از کارگران کشورهای در حال پیشرفته آسیایی و اقیانوسیه همچنان پایین بوده و باعث شده تا بیشتر اعضای خانواده برای سهولت در امرار معاش خانواده فعال شوند.
در اندونزی، پاکستان، تایلند و ویتنام از هر ۵ نفر، ۳ نفر شامل این شرایط می‌شوند که نسبت به سال گذشته تغییرات مختصری را نشان می‌دهد. این مقدار در فیلیپین و سریلانکا کمتر بوده و ۲ نفر از ۵ نفر را در برمی‌گیرد که با گذشت سالیان به ترتیب ۱/۳ درصد و ۸/۱ درصد افزایش داشته است. زنان بیش از مردان در چنین خانواده‌هایی  به کار رومی‌آورند. به عنوان مثال در پاکستان، تفاوت سهم اشتغال مردان و زنان ۴/۲۳ درصد است. علاوه بر این، بیشتر کارگران این مناطق به طور غیررسمی ‌مشغول به کار می‌شوند. برای نمونه، در هندوستان سهم کارگران غیررسمی ‌از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر را شامل می‌شود و بخش اعظم مشاغل ایجادشده در سال‌های اخیر در حوزه‌های غیررسمی ‌بوده و افراد معمولا به بیمه‌ها و مزایای تأمین‌اجتماعی دسترسی ندارند. ازسوی دیگر، کیفیت شغلی به خصوص در بخش کشاورزی منطقه که کارگران مهارت و فرصت‌های کافی برای دستیابی به مشاغلی با کیفیت بالاتر و مؤثرتر ندارند، پایین است. مشاغل غیررسمی ‌و متزلزل با درآمد، حمایت و ثبات محدود، کارگران به خصوص خانواده‌های آنها را درمعرض ناملایمات و بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و محیطی قرار می‌دهد.

منبع

همچنین ببینید

ورودبه دانشگاه با پرداخت هزینه با بیمه‌ملت

به گزارش پول بانک با تـولد هـر فرزند رویای آینـده‌ای درخشـان در ذهن والـدین شـکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 7 =