سرخط خبرها
خانه » بیمه » کارگران خانگی،آسیب‌پذیرترین شاغلان جهان

کارگران خانگی،آسیب‌پذیرترین شاغلان جهان

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

از مهم‌ترین مشکلاتی که غالبا گریبان‌گیر کارگران خانگی می‌شود، شرایط کاری تأسف باری از قبیل بهره‌کشی و سوءاستفاده از کارگران خانگی و تجاوز به حقوق انسانی آنها است

یافتن شغل مناسب در بسیاری از جوامع مختلف که از تخصص و مهارت بالایی برخوردار نیستند، کاری دشوار است و همین مسئله جزو عوامل افزایش بیکاری به شمار می‌رود. در واقع، کارگران خانگی بخش اعظمی‌از نیروی‌کار جهانی را در میان مشاغل غیر رسمی‌ به خود اختصاص می‌دهند و جزو آسیب‌پذیرترین گروه‌های کارگران شاغل دنیا محسوب می‌شوند. آنها به طور خصوصی در منازل مشغول به کار می‌شوند و معمولا شرایط و اصول خاصی برای کار آنها تعریف نشده است. بر همین اساس  در قانون مشاغل نامی ‌از آن برده نشده و مقررات و شرایطی برای آن عنوان نشده و در نتیجه از هرگونه مزایا و مستمری بازنشستگی و غیره مستثنا هستند. در واقع، حجم کاری زیاد کارگران خانگی به دلیل عدم حمایت‌های لازم قانونی و ملی غالبا نادیده گرفته می‌شود. آمارهای جهانی حاکی از آن است که در حال حاضر حداقل ۵۳ میلیون کارگر خانگی در دنیا فعالیت می‌کنند. البته شمار کودکانی که به عنوان کارگران خانگی فعالیت می‌کنند، در این آمار ذکر نشده است. تعداد آنها در کشورهای در حال توسعه و پیشرفته رو به افزایش بوده و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۸۳ درصد از کارگران خانگی را زنان تشکیل می‌دهند.
از مهم‌ترین مشکلاتی که غالبا گریبان‌گیر کارگران خانگی می‌شود، شرایط کاری تأسف باری از قبیل بهره‌کشی و سوءاستفاده از کارگران خانگی و تجاوز به حقوق انسانی آنها است. در این میان سازمان بین‌المللی کار مسئولیت حمایت از حقوق کارگران خانگی، ترویج و برقراری فرصت‌های برابر و درمان،  بهبود شرایط کاری و زندگی را بر عهده گرفته است. راهکار جهانی رسیدن به این اهداف، تقویت ظرفیت‌ها و مؤسسات ملی شامل اصلاح سیاست‌ها و قوانین حاکم؛ ترویج قوانین تصویب شده و تسهیل ساماندهی کارگران خانگی و کارفرمایان آنها؛ افزایش آگاهی و دفاع از حقوق آنها و دانش پایه و ابزارهایی  جهت اتخاذ سیاست را شامل می‌شود.
طرح سازگاری استانداردهای بین‌المللی کار با مشاغل خانگی که در سال ۲۰۱۱ در صدمین کنفرانس بین‌المللی کار از سوی سازمان بین‌المللی کار ارائه  شد، نقطه عطف مهمی‌در مسیر تحقق کار مناسب برای کارگران خانگی به شمار می‌رود. در این کنفرانس، مقامات سازمان بین‌المللی کار آمارهای ملی و برآوردهای جدید جهانی و منطقه‌ای را درخصوص شمار کارگران خانگی عرضه کردند. براساس اطلاعات ارائه شده در این کنفرانس، کارگران خانگی سهم قابل‌توجهی از نیروی کار جهان را تشکیل و از سوی دیگر،مشاغل خانگی منبع اصلی درآمد برای بسیاری از زنان در برخی نقاط دنیا به ویژه در آمریکای لاتین و آسیا به شمار می‌روند و این روند در دنیا در حال افزایش است. در این خصوص، موضوع بهره‌مندی کارگران خانگی از قوانین مطرح شده و مقامات سازمان، میزان بهره مندی و پوشش‌های بیمه‌ای این کارگران و قانون حداقل دستمزدها و حمایت از مادران شاغل را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. نتایج به دست آمده حاکی از آن است که به موجب قوانین ملی فعلی، شکاف قابل توجهی در طرح‌های تصویبی  حمایت از کارگران خانگی همچنان باقی است.  تازه‌ترین گزارش‌های سازمان بین‌المللی کار نشان می‌دهد که بیش از ۲۱ میلیون کارگر خانگی در آسیا و اقیانوسیه هستند که ۸۰ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند. ولی مناطق مذکور بالاترین شمار کارگران خانگی را به خود اختصاص داده‌اند و در طرح‌های حمایتی و حفاظتی از آنها نسبت به سایر نقاط و کشورهای دنیا عقب مانده‌اند. زمان کار و دستمزدهای حداقل از جمله دغدغه‌های اصلی این قشر از کارگران به شمار می‌رود. در این میان کارگران خانگی منطقه خاورمیانه که بیشتر مهاجران آسیایی هستند از حقوق قانونی ضعیف‌تری برخوردارند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۶/۵۲ میلیون نفر در سطح جهان و ازهر ۵ نفر که ۴ نفر آنها را زنان شامل می‌شوند به عنوان کارگران خانگی فعالیت می‌کنند و با کل جمعیت افراد شاغل ویتنام برابری می‌کنند. با توجه به بالاتربودن درصد کارگران خانگی منطقه آسیا نسبت به سایر مناطق و  بیشترین تفاوت‌های قابل‌توجه میان کارگران، شرایط کاری نامناسب و دستمزدهای حداقل دریافتی است. لازم به ذکر است، این مشکلات بیش از همه در منطقه آسیایی به چشم می‌خورد. طبق آمارها تنها ۳ درصد از کارگران خانگی آسیایی یک روز در هفته تعطیلی دارند و این در حالی است که در سطح جهانی بیش از نیمی‌از کارگران خانگی از چنین حقی برخوردارند. گفتنی است حدود ۷۶ درصد از کارگران خانگی منطقه آسیا و اقیانوسیه از هیچ حقوقی برخوردار نیستند.

منبع

همچنین ببینید

کسب رتبه بین المللی توسط بیمه پارسیان

به گزارش پول بانک موسسه رتبه بندی بین المللی ) (Capital intelligenceشرکت بیمه پارسیان را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =