خانه » بیمه » قوق بر باد رفته میلیون‌ها کارگر مهاجر

قوق بر باد رفته میلیون‌ها کارگر مهاجر

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

رونق یا رکود اقتصادی معمولا با روند اشتغال در کل دنیا رابطه مستقیمی دارد و بر هم خوردن بازار کار و بحران‌های اقتصادی در سال‌های اخیر، شرایط وخیمی برای اشتغال افراد در جهان ایجاد کرده است، به طوری که منجر به مهاجرت بیکاران زیادی از اقصا نقاط دنیا برای پیداکردن شغل مناسب به دیگر کشورها شده است

رونق یا رکود اقتصادی معمولا با روند اشتغال در کل دنیا رابطه مستقیمی دارد و بر هم خوردن بازار کار و بحران‌های اقتصادی در سال‌های اخیر، شرایط وخیمی برای اشتغال افراد در جهان ایجاد کرده است، به طوری که منجر به مهاجرت بیکاران زیادی از اقصا نقاط دنیا برای پیداکردن شغل مناسب به دیگر کشورها شده است. به گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO)، در حال حاضر حدود ۲۳۲ میلیون نفر مهاجر در سراسر جهان برای یافتن کار، خانه و شهر خود را رها کرده و به قصد تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند.
کارشناسان بر این باورند که مهاجران سهم قابل‌توجهی بر توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور میزبان داشته همچنین این تأثیر را پس از بازگشت، روی کشور خود اعمال می‌کنند. ولی در اغلب اوقات کمک‌های غیر مستقیمی که از سوی مهاجران به کشور تزریق می‌شود به رسمیت شناخته نشده و از اهمیت آن غفلت می‌ورزند به طوری که در بحث‌های عمومی
به‌ عنوان سلطه نگرش بیگانه‌ها بر جامعه از آن یاد می‌شود. تبعیضی که براساس وضعیت مهاجرت صورت می‌گیرد نه تنها نقض حقوق بشر است، بلکه مانعی برای کار مناسب و یکپارچگی اجتماعی به طور گسترده‌تر به شمار می‌رود. مهاجران در شرایط نامنظم اغلب در معرض سوءاستفاده قرار دارند و همزمان با قرارگرفتن در معرض برخی مشکلات و در تمامی مراحل مهاجرت با تبعیض یا اخراج از کشور میزبان، بهره‌کشی و سوءاستفاده مواجه می‌شوند.
بنابراین در مقابل تمام پس‌زمینه‌هایی که از مهاجرت در ذهن‌ها وجود دارد باید تغییری اساسی ایجاد کرد. آگاهی از تأثیر مثبت مهاجران بر مشارکت‌های اقتصادی و اجتماعی بر جوامع یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه کرد. به دلیل اهمیت نقش مهاجران در اعتلای موضوعات مختلف در جوامع و پررنگ‌کردن این نقش، ۱۸ دسامبر(۲۷ آذر) به عنوان «روز جهانی مهاجران بین‌المللی» نامگذاری شده است. در واقع، روز بین‌المللی کارگران مهاجر فرصتی است که کشورها بتوانند اهمیت نقش آنها را در ارتقای سطح فرهنگ، اقتصاد و الگوهای اجتماعی بیشتر درک کنند. شمار مهاجرانی که به قصد کار به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند، از ۱۵۴ میلیون نفر در سال ۱۹۹۰ به ۲۳۲ میلیون در سال ۲۰۱۳ رسید که رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. در واقع، کارگران مهاجر حدود ۳ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. بسیاری از کارگران زن و مرد مهاجر به دلیل عدم‌دسترسی به خدمات بهداشتی مناسب، در موقعیت‌های نامنظمی حضور داشته و همواره با ترس از موانع قانونی و برچسب‌خوردن مواجه‌اند؛ از این رو، تمامی آنها با حقوق بربادرفته‌ای مواجه‌اند که باید به گونه‌ای آن را احیا کرد.  
با برخی اقدامات می‌توان حقوق بشر و استانداردهای نیروی کار را به طور مؤثرتری اجرا کرد و از این رو، اقداماتی برای مبارزه با تبعیض و بیگانه‌ستیزی انجام داد که می‌توان به برخی موارد اشاره کرد: تصویب قانونی و اعمال اصلاحاتی درخصوص تبعیض‌هایی که در برابر مهاجران اجرا می‌شود؛ شدت‌بخشیدن به اجرای قانون و واکنش‌های عدالت کیفری نسبت به بیگانه‌هراسی و خشونت و توانمندسازی مهاجران برای دستیابی به عدالت؛ ایجاد حس رقابت و مبارزه با چند سهامداری به منظور خاتمه‌دادن به پیغام‌های منفی و نادرست و بالابردن تحمل و احترام نسبت به مهاجران؛ جمع‌آوری و انتشار اطلاعات دقیق پیرامون تبعیض و مشارکت مثبتی که مهاجران در توسعه کشورهای میزبان و کشور خود دارند.
در گفت‌وگوهایی که در سطح عالی سازمان ملل متحد درباره مهاجرت و توسعه بین‌المللی در ماه اکتبر سال جاری انجام شد، اعضای سازمان ملل متحد بار دیگر باوجود موقعیت مهاجرت در دنیا بر نیاز به بهبود و محافظت مؤثر از حقوق و آزادی‌های اساسی تمام مهاجران همچنین نیاز به استانداردهای بین‌المللی کار و حقوق مهاجران در محیط‌های کاری تأکید کردند. کشورهای عضو سازمان ملل متحد و کارشناسان سازمان بین‌المللی کار در شب پنجاه و ششمین سالگرد تصویب نخستین کنوانسیون بین‌المللی درخصوص حقوق کارگران مهاجر و بیستمین سالگرد اعلامیه و طرح قانونی «وین» متعهد شدند که در راستای رویکرد مبتنی بر حقوق بشر برای احقاق حقوق از دست رفته کارگران مهاجر اقدام کنند. آنها در ادامه صحبت‌های خود اعلام کردند که
به منظور حمایت از طرح حقوق بشر تمامی مهاجران کارگر سراسر جهان  با همکاری کشورها و دولت‌های مختلف، مؤسسات مستقل حقوق بشر، شرکای اجتماعی، سازمان‌های جوامع شهری و دیگر سهامداران در این زمینه اقدام خواهند کرد.

منبع

همچنین ببینید

ورودبه دانشگاه با پرداخت هزینه با بیمه‌ملت

به گزارش پول بانک با تـولد هـر فرزند رویای آینـده‌ای درخشـان در ذهن والـدین شـکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 1 =