خانه » بیمه » دولت تدبیر و امید، دولت رفاه است

دولت تدبیر و امید، دولت رفاه است

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

قائم‌مقام وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در همایش سراسری مدیران و کارشناسان ارشد حراست‌های تابعه سازمان تأمین‌اجتماعی دولت تدبیر و رفاه را دولت رفاه نامید و از تلاش این دولت برای گسترش چتر فراگیری بیمه درمانی و اجتماعی به همه مردم خبر داد.

قائم‌مقام وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در همایش سراسری مدیران و کارشناسان ارشد حراست‌های تابعه سازمان تأمین‌اجتماعی دولت تدبیر و رفاه را دولت رفاه نامید و از تلاش این دولت برای گسترش چتر فراگیری بیمه درمانی و اجتماعی به همه مردم خبر داد.
به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر سیدابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت شتاب‌زده و از ترکیب سه وزارتخانه تشکیل شده است، اظهار کرد: در سال آخر دولت دهم ادغام سه وزارتخانه «کار و امور اجتماعی»، «تعاون» و «رفاه و تأمین‌اجتماعی» صورت گرفت و در شرایطی این وزارتخانه را تحویل گرفتیم که اقدامات لازم برای ادغام صورت نگرفته بود.
قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: قانونی برای ادغام این سه وزارتخانه نوشته نشده و شرح وظایف نیز روشن نشده بود و ادغام سه وزارتخانه و تشکیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این شرایط صورت گرفت.
وی اظهار کرد: با وجود شرایط نامناسب اقتصادی و اینکه درصد بالایی از مردم، حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند و درحالی که کارفرمایان با مشکلات جدی مالی و اقتصادی و سیاستی مواجه هستند و این مسائل منابع ورودی صندوق تأمین‌اجتماعی را کاهش و هزینه‌های این صندوق را به‌شدت افزایش داده است، مدیران و کارکنان سازمان تأمین‌اجتماعی برای انجام وظایف و مأموریت‌های خود در قبال افراد زیرپوشش و حل مشکلات، سختکوشانه تلاش می‌کنند.
دکتر فیروزآبادی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید، دولت رفاه است، تصریح کرد: اقدامات رفاهی و حمایتی از مردم باید در اسرع وقت انجام شود. مشکلات دارویی و درمانی مردم باید به صورت اورژانسی حل شود و خوشبختانه با تعامل مثبت بین وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بحث دارو به خوبی سامان داده شد و در آینده شرایط بهتری خواهیم داشت. وی گفت: وزارت رفاه به دنبال ایجاد و گسترش بیمه درمانی برای همه مردم است و سازمان تأمین‌اجتماعی در این زمینه همکاری خوبی با ما داشته است.
قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سوق‌دادن بخشی از اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها به سمت توسعه بیمه درمان و تقویت نظام‌های بیمه درمان و بیمه اجتماعی از اقدامات ارزشمند این دولت است. یکی از شاخص‌های اصلی سنجش توسعه‌یافتگی کشورها، وجود بیمه‌های جامع و کارآمد و پوشش سراسری همه مردم است که این مهم با همت سازمان بیمه سلامت به خوبی انجام خواهد شد. وی اظهار کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقتصادی‌ترین وزارتخانه کشور است که بحث اقتصاد در گذشته در آن مغفول مانده بود. دارایی‌های صندوق‌های این وزارتخانه، امانت مردم  نزد ماست و وظیفه ما صیانت از امانتی است که در اختیار ما قرار داده شده و باید تلاش کنیم که این دارایی‌ها از صدمات به دور باشد و افزایش پیدا کند. قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه واحدهای حراست در تضمین عملکرد صحیح و اجرای درست وظایف سازمان‌های خدماتی مانند سازمان تأمین‌اجتماعی نقشی ویژه دارند از کارکنان این واحدها قدردانی و به آنان توصیه کرد با روش‌های علمی و کارآمد، آسیب‌ها را پیش از تبدیل به بحران احتمالی شناسایی و گزارش کنند.
 قانونمداری اولویت اصلی تأمین‌اجتماعی است
براساس این گزارش، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در این همایش گفت: حراست در سازمان تأمین‌اجتماعی باید مجهز به علوم روز بوده و به صورت کارشناسی و تخصصی عمل کند. دکتر سیدتقی نوربخش با بیان این مطلب افزود: حراست وظیفه بزرگی را در سازمان تأمین‌اجتماعی به دوش دارد و پیشگیری و شناخت آسیب‌ها از مهم‌ترین عرصه‌های کاری حراست است. شناخت به موقع آسیب‌ها و چالش‌ها، آسیب‌شناسی و علاج قبل از واقعه در محیطی آرام و بدون ایجاد تنش از وظایف حراست است که کمک بسیار زیادی به مدیریت ارشد سازمان برای رسیدن به اهداف آن می‌کند.
نوربخش با بیان اینکه فناوری اطلاعات و بهره‌گیری از آن از برنامه‌های تأمین‌اجتماعی است که درحال اجرا بوده و در آینده گسترش پیدا می‌کند، افزود: حراست سازمان تأمین‌اجتماعی باید در زمینه فناوری اطلاعات مجهز به علوم روز باشد تا بتواند از این سیستم‌ها  پشتیبانی کند و در این زمینه هرگونه امکاناتی که لازم باشد در اختیار حراست‌های سازمان تأمین‌اجتماعی قرار می‌دهیم. وی با اشاره به اینکه مشکلات منابع و مصارف در سازمان تأمین‌اجتماعی از سال ۵۴ تاکنون وجود دارد و به طور مستمر عمیق‌تر شده است، گفت: در یک‌دهه قبل از بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی سازمان، حدود ۳ هزار میلیارد تومان ذخایر داشتیم در حالی که در بودجه سال‌جاری ۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.
نوربخش با اشاره به اتفاقات تلخی که در ۲ سال اخیر برای این سازمان افتاد، خاطرنشان کرد: در این مدت سازمان تأمین‌اجتماعی به یکی از پرحاشیه‌ترین دستگاه‌های اجرایی کشور تبدیل شد. نوربخش گفت: یک‌سوم مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی، حداقل‌بگیر و معیشت و درمان آنان وابسته به سازمان است، ازاین‌رو سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های این سازمان در زندگی آنان تأثیر بسزایی دارد. وی با اشاره به ۴ برنامه محوری سازمان شامل قانون‌مداری، برنامه‌ریزی، پاک‌دستی و پاسخگویی گفت:‌ چالش‌های سازمان تأمین‌اجتماعی ناشی از بی‌توجهی به قانون در گذشته است؛ اما در این دوره، قانونمندی و قانونمداری، اولویت اصلی سازمان تأمین‌اجتماعی است.

 اخلاق اسلامی باید محور تصمیم‌گیری‌ها باشد
مشاور مدیرعامل و مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان تأمین‌اجتماعی در این همایش گفت: اخلاق اسلامی باید محور اصلی تصمیم‌گیری‌های مدیریتی در سازمان‌های مرتبط با مردم باشد. محمدحسن ضیغمی با تبریک ایام‌ا… دهه فجر گفت: فهم صحیح از مفاهیم اسلامی و عمل صالح، نشانه یک مؤمن است و شناخت صحیح از مفاهیم عبادت و جایگاه اعمال دینی و شناخت بین مرز حق و باطل در جامعه امروز مورد تأکید بوده و قرآن و احادیث بهترین میزان تعیین آن است. مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان تأمین‌اجتماعی، یکی از اهداف این همایش را تحت‌پوشش قراردادن حوزه‌های مختلف برای آینده‌ای روشن در پرتو هدفگذاری منطقی و شناسایی تهدیدات و آسیب‌های سازمان در ۵ محور اساسی توسعه فناوری اطلاعات، برنامه‌محوری، پاک‌دستی، پاسخگویی و قانونمداری با بهره‌‌گیری از الگوهای شایسته اسلامی عنوان کرد. وی در خاتمه با تأکید بر سه اولویت تعیین روش‌ها و رویکردها در آینده‌پژوهی، آینده‌پژوهی و تفکر استراتژیک و آینده‌پژوهی و فناوری‌های نوین گفت: برترین تعبیر این است که بهترین راه پیش‌بینی آینده، ساختن آینده با تدبیر و امید است.


منبع

همچنین ببینید

بازپرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی

به گزارش پول بانک هیات دولت آیین نامه اجرایی مربوط به بازپرداخت بخشی از بدهی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 3 =