خانه » بیمه » تلاش برای بهبود خدمات بیمه درمانی روستائیان

تلاش برای بهبود خدمات بیمه درمانی روستائیان

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

سید حمید کلانتری مدیرعامل صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر از افزایش تلاش‌ها برای اعتباربخشی به دفترچه‌های بیمه درمانی روستائیان و عشایر خبر داد و گفت: درصدد هستیم با امضای تفاهم‌نامه‌ای با سازمان‌ بیمه سلامت ایران، خدمات درمانی بهتری به بیمه‌شدگان روستائی و عشایر ارائه کنیم.

 سید حمید کلانتری مدیرعامل صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر از افزایش تلاش‌ها برای اعتباربخشی به دفترچه‌های بیمه درمانی روستائیان و عشایر خبر داد و گفت: درصدد هستیم با امضای تفاهم‌نامه‌ای با سازمان‌ بیمه سلامت ایران، خدمات درمانی بهتری به بیمه‌شدگان روستائی و عشایر ارائه کنیم. کلانتری که دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت،افزود: هم اکنون روستائیان به صورت رایگان از بیمه درمان استفاده می‌کنند، اما خدمت ارائه شده به آنها فقط خدمات درمانی پایه است. اما قصد داریم با امضای این تفاهم‌نامه کیفیت ارائه خدمات درمانی را بالا برده و بتوانیم بسته درمانی مطلوب‌تری را به این افراد ارائه کنیم.
کلانتری با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی و تاکید این اصل بر زیرپوشش قرار گرفتن تمامی افراد جامعه از جمله روستائیان و عشایر افزود: این قانون با تصویب قانون نظام جامع تأمین‌اجتماعی در جامعه گسترش یافت و موجب شد که بیمه‌های اجتماعی در کنار بیمه‌های درمان مورد توجه قرار گیرد. وی گفت: موضوع قانون بیمه‌های اجتماعی در سال ۸۳ به تصویب رسید و از اوایل سال ۸۴ اجرایی شد و با اجرایی شدن این قانون در حال حاضر تمامی‌روستائیان بالای ۱۸ سال سن می‌توانند از طریق کارگزاری‌هایی که در سطح مناطق، بخش‌ها و روستاها فعالند زیرپوشش این صندوق درآیند. مدیرعامل صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اینکه تمام روستائیان فارغ از هر نوع شغلی که دارند می‌توانند زیرپوشش بیمه‌اجتماعی قرار گیرند و از مزایای آن بهره‌مند شوند، اظهار کرد: عشایر و کشاورزانی که در روستا ساکن نباشند می‌توانند از مزایای این بیمه بهره مند شوند.وی خاطرنشان کرد: کشاورز در اینجا به مفهوم اعم کلمه است و هر نوع تولید کننده‌ای مثل دامداران، مرغداران، پرورش دهندگان زنبور عسل و ماهی و غیره را شامل می‌شود.  
کلانتری مجموع حرفه‌های بخش کشاورزی زیرپوشش بیمه را ۴۰۰ مورد اعلام کرد و یادآور شد: مروجان کشاورزی و فعالان در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری که در روستاها فعالیت می‌کنند می‌توانند از مزایای این بیمه بهره مند شوند.وی همچنین درباره چگونگی تعیین حق بیمه کشاورزان،روستائیان و عشایر گفت: هر سال ،هیات امنای صندوق بیمه کشاورزان،روستائیان و متناسب با تورم و شرایط اجتماعی جامعه سطح درآمدی روستائیان را تعیین می‌کند و به روستائیان پیشنهاد می‌شود بر اساس این سطوح درآمدی،حق بیمه بپردازند.سطوح درآمدی رقمی‌بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. مدیرعامل صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر افزود: ۵ درصد از رقم مذکور به عنوان حق بیمه از افراد دریافت می‌شود و دو برابر این رقم یعنی ۱۰ درصد توسط دولت پرداخت می‌شود.وی با بیان اینکه کسانی که از کار افتاده شده باشند می‌توانند با مراجعه به کمیته‌های مربوطه از این نوع بیمه استفاده کنند، ادامه داد:  کسانی هم که ۱۵ سال حق بیمه پرداخت کرده و به سن ۶۵ سالگی رسیده‌اند، می‌توانند از بیمه بازنشستگی استفاده کنند.
کلانتری سقف سنی بیمه بازنشستگی در گذشته را برای مردان ۵۵ و برای زنان ۵۰ سال عنوان کرد و گفت: افراد می‌توانستند از این طریق به صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ورود کنند، اما به دلیل مغایرت قانونی این موضوع، سقف سنی برداشته شد و تمامی‌روستائیان بالای ۱۸ سال می‌توانند از بیمه روستائیان و عشایر استفاده کنند و زیرپوشش این نوع بیمه‌اجتماعی در کشور درآیند.

 ۱۴ میلیون نفر دارای شرایط استفاده از بیمه روستائیان
وی با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۴ میلیون نفر در روستاها وجود دارند که حائز شرایط زیرپوشش بیمه‌اجتماعی قرار گرفتن هستند ابراز تأسف کرد: از این تعداد فقط یک میلیون و ۸۰ هزار نفر زیرپوشش بیمه روستائی و عشایر قرار گرفته‌اند. مدیرعامل صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ هزار خانوار زیرپوشش صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر از مستمری بازنشستگی و از کار افتادگی استفاده می‌کنند، گفت: : برنامه ریزی کرده‌ایم تا بتوانیم با زیرپوشش قرار دادن افراد سرپرست خانوار تعداد افراد زیرپوشش را حداقل به ۴ میلیون نفر برسانیم.

 نحوه اطلاع از وضعیت بیمه‌ای روستائیان
وی از فعالیت حدود ۳۵۰۰ کارگزاری در سطح بخش‌ها، دهستان‌ها و روستاها خبر داد و گفت: افراد متقاضی زیرپوشش قرار گرفتن بیمه روستائیان و عشایر ابتدا برای ثبت نام می‌بایست به کارگزاری‌های مربوطه مراجعه کنند پس از آن روستائیان می‌توانند به صورت آنلاین با وارد کردن کد ملی خود به ۳۰۰۰۳۷ از وضعیت بیمه‌ای خود مطلع شده و پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام دهند. کلانتری ایجاد بیمه‌های اجتماعی در کشور را ضامن حفظ کرامت و منزلت افراد دانست و افزود: قبل از اینکه کسی دچار مشکل از کارافتادگی، رنج، خسرت، فقر و فاقه و مشکلات زندگی شود با پرداخت شرافتمندانه درصدی از حق بیمه اش و کمک دولت می‌تواند در زمان نیاز با حفظ کرامت و منزلت از مزایای آن استفاده کند.
وی تأکید کرد: حدود ۱۰ درصد از جامعه ۱۴ میلیون نفری روستائیان، زیرپوشش صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر قرار دارند که این سازمان قصد دارد با انجام برنامه‌ریزی‌های بهتر نسبت به گذشته روند مطلوب تری را در مورد ارائه خدمت به آنها طی کند. مدیرعامل صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر این رویه را بسیار بهتر و مطلوب تر از کمک‌های امدادی و یارانه‌ای به افراد نیازمند توصیف کرد و افزود:  جامعه باید به سمت نظام تأمین‌اجتماعی برود و هر شهروندی احساس کند که بیمه‌اجتماعی جزو حقوق شهروندی اوست.

 بیمه روستائیان اختیاری است
وی با اشاره به اینکه بیمه تأمین‌اجتماعی و کارکنان دولت اجباری بوده اما در مورد روستائیان و عشایر این موضوع اختیاری است به کشاورزان، روستائیان و عشایر توصیه کرد از این اختیار ایجاد شده استفاده کنند. کلانتری افزود: عملکرد دولت گذشته در خصوص روستائیان و عشایر و کیفیت ارائه بیمه‌های اجتماعی با توجه به شعارهای داده شده می‌بایست بسیار بهتر از آنچه هم اکنون شاهد آن هستیم می‌بود.   وی ادامه داد: در دولت گذشته باید از یک برنامه نظام‌مند، منضبط و منظم استفاده می‌شد، اما روش‌های غیر برنامه‌ای را در مورد آنها به کار بردند این در حالی است که دولت سهم خود را در خصوص بیمه‌شدگان روستائی و عشایر پرداخت کرده و باید امکانات صندوق بسیار بیشتر از امکانات حال حاضر این صندوق می‌بود.بدهی کمیته امداد به صندوق بیمه روستائیان
مدیرعامل صندوق بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در بخش دیگری از سخنانش گفت: ۱۵۰ هزار نفر زیرپوشش کمیته امداد هستند که این نهاد موظف به پرداخت حق بیمه‌ آنها به صندوق بیمه روستائیان و عشایر است از سال ۸۶ که این قرارداد فیمابین کمیته امداد و صندوق بیمه روستائی و عشایر امضا شده، کمیته امداد در سال ۹۰ به مدت پنج ماه و در سال‌های ۹۱ و ۹۲ به مدت دو سال حق بیمه افراد زیرپوشش را پرداخت نکرده است. وی با یادآوری این نکته که هر میزان پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان به صندوق بیمه روستائی و عشایری با دیرکرد پرداخت شود، اجرای این تعهدات با مشکل مواجه خواهد شد، افزود: این در حالی است که ۴۰ هزار نفر زیرپوشش سازمان بهزیستی هستند و این سازمان پرداخت‌های خود به این صندوق را به موقع انجام داده است.
کلانتری در ادامه جمعیت عشایر زیرپوشش بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر را ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: قانون بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر عامل مؤثری در جلوگیری از مهاجرت و ارزش دادن به روستا و روستائی و کشاورزان است. وی همچنین از استانداران خواست تا از طریق فرمانداری‌های تابعه  صندوق را در جذب روستائیان حمایت کنند و با تأکید بر نقش فرمانداری‌ها در این زمینه گفت: اگر دولت حمایت‌ها را تقویت کند، صدا و سیما همکاری‌ها را افزایش دهد، استانداران و فرمانداران تلاش کنند پیش‌بینی می‌کنیم امیدواریم در دولت یازدهم بخش مهمی‌از جمعیت روستائیان و عشایر زیرپوشش بیمه‌های اجتماعی قرار گیرند و در چند سال آینده حداقل سرپرست‌های خانوارها زیرپوشش بیمه قرار گیرند.


منبع

همچنین ببینید

کسب رتبه بین المللی توسط بیمه پارسیان

به گزارش پول بانک موسسه رتبه بندی بین المللی ) (Capital intelligenceشرکت بیمه پارسیان را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =