خانه » بیمه » تدابیر تازه برای حل مسائل بیمه ای هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران

تدابیر تازه برای حل مسائل بیمه ای هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، تشکیل کارگروهی برای حل مشکلات و مسائل بیمه‌ای نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان تصویب شد.

در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، تشکیل کارگروهی برای حل مشکلات و مسائل بیمه‌ای نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان تصویب شد.
در این دیدار علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌با تقدیر از خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی به جامعه هنرمندان و نویسندگان گفت: با وجود مشکلات مالی صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان، سازمان تأمین‌اجتماعی همچنان خدمات خود را به این قشر ادامه داده که جای تقدیر و تشکر دارد.
علی جنتی در این دیدار با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم هرچه سریع‌تر مشکل بدهی صندوق حمایت از هنرمندان به سازمان تأمین‌اجتماعی برطرف شود اظهار کرد: در دور جدید فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌به مقوله اقتصاد فرهنگ و هنر توجه اساسی داریم.

 تأمین‌اجتماعی خدمات خود به هنرمندان را ادامه می‌دهد
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با ارائه گزارشی از وضعیت این سازمان و تعداد افراد تحت پوشش آن به اهمیت موضوع تأمین آتیه هنرمندان اشاره کرد و گفت: با وجود بدهی  صندوق حمایت از نویسندگان و هنرمندان به سازمان تأمین‌اجتماعی، این سازمان همچنان خدمات خود را به اعضای این صندوق ارائه می‌کند. دکتر سید تقی نوربخش با اشاره به راهکارهای قانونی برای تقسیط بدهی صندوق از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌درخواست کرد که دستور همکاری با سازمان تأمین‌اجتماعی را صادر کند تا موضوع بیمه هنرمندان با مشکل مواجه نشود. وی همچنین گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی آمادگی دارد تا شعب ویژه و اقماری را برای ارائه خدمات سریع‌تر و بهتر به هنرمندان و روزنامه‌نگاران افتتاح کند.
در پایان این دیدار مقرر شد کارگروهی ویژه نسبت به بررسی مسائل و ارائه راه‌حل‌های ممکن برای حل مشکلات دو طرف، حداکثر تا یک ماه آینده اقدام کند. در این دیدار محمدمهدی مظاهری، مشاور ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ مهدی شجاعی، رئیس صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان و امیر عباس تقی‌پور، مدیرکل روابط‌عمومی‌سازمان تأمین‌اجتماعی حضور داشتند.

 مشکلی که حل شد
گزارش خبرنگار خورشید پرس حاکی است، چندی پیش مدیرعامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان، از قطع خدمات بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی به بیش از ۶۰ هزار خانوار عضو این صندوق به دلیل بدهی این صندوق به تأمین‌اجتماعی خبر داد.
در پی اعلام این خبر، رئیس فراکسیون روابط عمومی‌و ارتباطات مجلس در واکنش به این خبر، اهمال‌کاری صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان و وزارت ارشاد را علت اصلی قطع بیمه این قشر از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی دانست.
مدیر کل امور فنی بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی، همان زمان با تکذیب این خبر به توضیح رابطه بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی و هنرمندان و نویسندگان پرداخت. به گفته وی، برابر توافقاتی که میان سازمان تأمین‌اجتماعی و صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان به عمل آمده است؛ افرادی که قبلاً براساس موافقتنامه مورخ یازدهم آذر سال ۸۱ همچنین در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها توسط صندوق مذکور به سازمان معرفی شده و با انعقاد قرارداد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد در ردیف بیمه‌شدگان مذکور قرار گرفته و همچنان نسبت به بیمه‌پردازی خود اقدام می‌کنند، کما فی‌السابق ارائه تعهدات قانونی به این قبیل از افراد درصورت احراز شرایط مقرر بلامانع است. مدیرکل امور فنی بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی تاکید کرد چنانچه مشمولان واجد شرایط از طریق مرجع یادشده به اداره کل امور فنی بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی معرفی شوند، انجام بیمه آنان با معرفی متقاضی به واحدهای اجرائی در چارچوب بند «ب» ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرایی ماده ۷ قانون هدفمندسازی یارانه میسر خواهد بود و هیچ‌گونه مشکل و یا محدودیتی در ارائه خدمات به نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان وجود ندارد. براساس این گزارش، پس از تعاملات صورت گرفته در این خصوص، در اواسط آذرماه مدیرعامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان درباره سرانجام پیگیری‌ها برای حل وقفه ‌ایجادشده در پوشش بیمه‌ای اعضای این صندوق و اهالی فرهنگ‌وهنر، گفت: ما مشغول حل و فصل مسائل گذشته صندوق حمایت با سازمان تأمین‌اجتماعی هستیم. مهدی شجاعی همچنین از نامه وزیر ارشاد  به رئیس‌جمهور مبنی بر احتساب و پرداخت بدهی صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان بابت بیمه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، خبر داد. شجاعی اضافه کرد: البته در حال حاضر هم مشکلی از بابت بیمه اعضای این صندوق وجود ندارد و همه بیمه‌شدگان صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان در سراسر کشور همچنان می‌توانند از مزایای بیمه بهره‌مند باشند و اختلالی در خدمات بیمه‌ای آنها به وجود نیامده است. تنها مشکلی که وجود دارد، در قبال متقاضیان جدید عضویت در صندوق است که در این زمینه هم پس از رفع مشکلات بین ما و سازمان تأمین‌اجتماعی به‌تدریج نسبت به پوشش بیمه‌ای این افراد اقدام خواهد شد.


منبع

همچنین ببینید

بازپرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی

به گزارش پول بانک هیات دولت آیین نامه اجرایی مربوط به بازپرداخت بخشی از بدهی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 12 =