خانه » بیمه » بیمه ‌اجتماعی برای ایرانیان شاغل در خارج ازکشور

بیمه ‌اجتماعی برای ایرانیان شاغل در خارج ازکشور

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل گفت: برای نخستین بار، برقراری بیمه تأمین‌اجتماعی برای نیروی کار ایرانی شاغل در خارج از کشور با همکاری سازمان تأمین‌اجتماعی و وزارت امورخارجه عملیاتی می‌شود. بسترهای عملیاتی کردن بیمه تأمین‌اجتماعی نیروی کار ایرانی شاغل در خارج، مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به‌زودی این مسئله نهایی می‌شود.

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل گفت: برای نخستین بار، برقراری بیمه تأمین‌اجتماعی برای نیروی کار ایرانی شاغل در خارج از کشور با همکاری سازمان تأمین‌اجتماعی و وزارت امورخارجه عملیاتی می‌شود. بسترهای عملیاتی کردن بیمه تأمین‌اجتماعی نیروی کار ایرانی شاغل در خارج، مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به‌زودی این مسئله نهایی می‌شود.
محمدتقی حسینی با اعلام این خبر افزود: بخشنامه‌های مربوطه تهیه شده و آئین‌نامه‌های آن تنظیم شده است، بزودی اجرایی کردن این مسئله آغاز می‌شود، برنامه‌ها از ناحیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نهایی شده و برای وزارت امورخارجه ارسال شده است. براساس اطلاعات واصله، در وزارت امورخارجه مراحل پایانی کار در حال طی شدن است.
وی درخصوص نحوه تأمین اعتبار بیمه تأمین‌اجتماعی نیروی کار ایرانی شاغل در خارج از کشور گفت: اعتبار ویژه‌ای برای این منظور لازم نیست و بیمه‌شدگان خود نسبت به تأمین بخش مهمی‌از آن اقدام می‌کنند، به‌عبارت بهتر، تأمین اعتبار به هیچ وجه مسئله مهمی‌در این حوزه نیست، آن چیزی که اهمیت دارد فراهم کردن بستر اجرای کار است.
حسینی تصریح کرد: تاکنون این امکان برای نیروی کار ایرانی شاغل در خارج فراهم نبوده که بتواند نسبت به بیمه تأمین‌اجتماعی خود اقدام کند، مسئله اصلی ایجاد بستر استفاده از مزایای بیمه تأمین‌اجتماعی برای ایرانیان شاغل در خارج از کشور است، در غیر این صورت این افراد اصلاً مشکلی با پرداخت حق بیمه خود ندارند، تا به حال این امکان فراهم نبوده که نیروی کار ایرانی شاغل در خارج بتواند از مزایای بیمه تأمین‌اجتماعی بهره‌مند شود، ما به دنبال ایجاد این امکان هستیم.
وی ادامه داد: آن چیزی که برای نیروی کار ایرانی شاغل در خارج از کشور اهمیت دارد بهره‌مندی از مزایای بازنشستگی و از کارافتادگی بیمه تأمین‌اجتماعی است در غیر این صورت ممکن است این افراد امکان بهره‌مندی از بیمه درمانی را در کشوری که در آن فعالیت می‌کنند، داشته باشند.قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل تصریح کرد: ما به دنبال ایجاد بستری هستیم که از طریق آن، نیروهای کار ایرانی شاغل در خارج بتوانند از مزایای بازنشستگی و از کار افتادگی بهره‌مند شوند.
حسینی همچنین درخصوص برنامه‌های وزارت تعاون در جهت سامان بخشی به اشتغال ایرانیان در خارج از کشور اینگونه گفت: این وزارتخانه در دولت یازدهم دو برنامه اصلی و عمده در زمینه توسعه فعالیت‌ها در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور دارد. نخستین برنامه، قانونمندکردن این مهم از طریق فعال کردن بیشتر کاریابی‌های خارجی است.وی ادامه داد: در این راستا به دنبال آن هستیم که اعزام نیروی کار به خارج از کشور از طریق کاریابی‌های خارجی صورت گیرد تا از این طریق بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی در این بخش داشته و شاهد انضباط فعالیت‌ها باشیم.
حسینی برنامه دوم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت یازدهم در حوزه اعزام نیروی کار به خارج از کشور را حمایت از نیروی کار ایرانی شاغل در خارج از کشور عنوان کرد و افزود: متاسفانه تاکنون حمایت مناسبی از ایرانیان شاغل در خارج از کشور صورت نگرفته بنابراین ما دنبال این هستیم تا بتوانیم از نیروی کار ایرانی پس از اعزام به خارج، حمایت‌های لازم را در قالب بیمه تأمین‌اجتماعی داشته باشیم.
حسینی با بیان اینکه با دیپلماسی خارجی فعال دولت تدبیر و امید، بسیار امیدواریم که در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور بتوانیم گام‌های بزرگی برداریم، افزود: اعزام نیروی کار به خارج همواره مورد اهتمام دولت‌های مختلف بوده اما این مهم بسیار تحت‌تأثیر تحولات و تعاملات سیاسی کشور با دیگر کشورها بوده و به عبارت دیگر مباحث سیاسی تأثیر تعیین کننده‌ای در موفقیت و یا عدم موفقیت فعالیت‌ها در این حوزه داشته است.این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل از قانونمند شدن اعزام نیروی کار به خارج از کشور از طریق فعال‌تر کردن کاریابی‌های بین‌المللی خبر داد و یادآور شد: به شکل معمول و سنتی بخشی از نیروی کار ایرانی متقاضی اشتغال در خارج از کشور، از طریق غیررسمی‌نسبت به این مهم اقدام می‌کنند.
وی افزود: به عنوان مثال از گذشته بخش قابل توجهی از کارجویان استان هرمزگان در کشورهای حاشیه خلیج فارس مشغول به کار می‌شوند، این در حالی است که اشتغال و به‌کار گماری این افراد اغلب از طریق کاریابی‌ها صورت نمی‌گیرد.
قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل، درپایان با بیان اینکه دولت به دنبال قانونمند کردن اعزام نیروی کار به خارج از کشور است، گفت: منظور این نیست که این مهم تاکنون قانونمند نبوده بلکه فعالیت‌ها در این بخش تاکنون مستند و منظم نبوده است. قرار بر این است که دولت در این حوزه فعال‌تر وارد شود، تا شاهد انضباط فعالیت‌ها باشیم و از این طریق بتوانیم حمایت‌های لازم را از ایرانیان شاغل خارج از کشور داشته باشیم.

منبع

همچنین ببینید

کسب رتبه بین المللی توسط بیمه پارسیان

به گزارش پول بانک موسسه رتبه بندی بین المللی ) (Capital intelligenceشرکت بیمه پارسیان را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =