خانه » بیمه » بیمه اختیاری برای کارگران مقیم خارج برقرار می‌شود

بیمه اختیاری برای کارگران مقیم خارج برقرار می‌شود

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: در طرح مشترکی که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال نهایی شدن است، پوشش بیمه ای برای ایرانیان مقیم خارج از کشور فراهم خواهد شد.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: در طرح مشترکی که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال نهایی شدن است، پوشش بیمه ای برای ایرانیان مقیم خارج از کشور فراهم خواهد شد. محمد حسن زدا با اشاره به استقبال بی نظیر ایرانیان خارج کشور نسبت به پوشش بیمه ای سازمان تامین اجتماعی افزود: ما مکلف هستیم برای هر ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور، تمهیدات لازم را در جهت استفاده از خدمات بیمه ای فراهم آوریم. وی ادامه داد: این در مرحله مطالعه است، چند کشور را هم به صورت پایلوت انتخاب کرده و تیم کارشناسی به آنها فرستادیم.
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی نوع بیمه مد نظر برای ایرانیان شاغل در خارج کشور را بیمه اختیاری دانست و افزود: کسانی که در خارج کشور مشغول به کارند و تمایل دارند از خدمات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند، می توانند در این طرح با پرداخت کل حق بیمه از مزایای بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی استفاده نمایند.  وی با اشاره به اینکه کسانی که در خارج از کشور مشغول به کارند، امکان استفاده از خدمات درمانی را ندارند تصریح کرد: به همین دلیل مطالعات بر طراحی نوع پوششی است که در آن نیاز به پرداخت هزینه های درمانی نباشد.

 کنسولگری‌ها همکاری می‌کنند
معاون وزیر کار در امور بین الملل نیز روز گذشته از گسترش دامنه بیمه‌های اختیاری برای کارگران ایرانی مقیم خارج خبر داد. دکتر محمد تقی حسینی با بیان اینکه مطالبات زیادی از سوی کارگران خارج از کشور مطرح است، در خصوص پوشش بیمه‌ای نیروی کار خارج از کشور گفت: این افراد ممکن است بیمه‌های درمانی داشته باشند اما بیمه‌های بازنشستگی و از کار افتادگی ندارند از این رو در آینده مشکلات زیادی پیدا می‌کنند. حسینی با بیان اینکه توافقی میان وزارتخانه‌های کار و امور خارجه در این خصوص حاصل شده است، گفت: در مرحله اول کارگران ایرانی مقیم خارج می‌توانند از بیمه‌های اختیاری برخوردار باشند.
وی گفت: کنسولگری‌ها هم همکاری می‌کنند و معافیت پزشکی در محل با پزشکان معتمد کنسولگری‌ها صورت می‌گیرد و ان شاء الله این دغدغه کارگران مقیم خارج نیز رفع خواهد شد.

 اعزام کارجویان ۴ استان به کردستان عراق
قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبت های خود از ساماندهی نیروهای کار ایرانی شاغل در کردستان عراق خبر داد و گفت:  اولین گام در جلوگیری از گسترش بیکاری، حفظ اشتغال موجود است. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری از لوازم اشتغالزایی است اظهارکرد: باید زمینه برای امنیت سرمایه فراهم شود و با کمک کارآفرینان مشکل اشتغال حل شود.
حسینی با بیان اینکه همه باید در زمینه اشتغال تلاش کنند افزود: پسندیده نیست که جوان تحصیل کرده ای که زمان و هزینه ای را صرف کرده تا به این نقطه برسد بیکار بماند و این شرایط خانواده ها را نیز در نگرانی قرار دهد. به گفته حسینی، اقلیم کردستان عراق دارای ظرفیت و فرصت مناسبی است و جمهوری اسلامی ایران توانایی حضور در بخش های مختلف این اقلیم را دارد. قائم مقام وزیر تعاون،کار و رفاه در امور بین الملل آموزش نیروی انسانی، اعزام نیروی متخصص و حضور در بخش ساخت و ساز و توسعه اقلیم کردستان عراق را بخشی از حوزه هایی دانست که ایران می تواند در این منطقه به نقش آفرینی بپردازد. وی گفت: به زودی جلسه مشترک استان های مرزی کشور با مقامات اقلیم کردستان عراق را برای هماهنگی های بیشتر برنامه ریزی خواهیم کرد. وی همچنین از سازماندهی نیروهای کار ایرانی شاغل در کردستان عراق خبر داد و گفت: اعزام نیرو از ایران به کردستان عراق هم اکنون به صورت غیررسمی انجام می شود و این وزارتخانه بنا دارد به این موضوع رسمیت ببخشد. حسینی افزود: حمایت نشدن این افراد از سوی هیچ نهادی منجر به بروز مشکلاتی برای آنها شده که با رسمیت بخشیدن به این موضوع این مشکلات را برطرف خواهیم کرد. وی با اشاره به اینکه برخی از این کارگران در کردستان عراق از بیمه درمانی و بیمه بازنشستگی برخوردار نیستند گفت: در قالب کاریابی های بخش خصوصی این موضوع را سازماندهی می کنیم. وی با اشاره به اینکه از ۴ استان مرزی آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه و کردستان نیروی کار به کردستان عراق اعزام می شود افزود: بزودی کمیته ای متشکل از کارشناسان این ۴ استان به منظور ساماندهی اعزام نیروی کار به اقلیم کردستان عراق تشکیل می شود.


منبع

همچنین ببینید

بازپرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی

به گزارش پول بانک هیات دولت آیین نامه اجرایی مربوط به بازپرداخت بخشی از بدهی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − سه =