خانه » بیمه » آسیب‌پذیرترین مردم، بیمه درمانی ندارند

آسیب‌پذیرترین مردم، بیمه درمانی ندارند

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

دیرعامل سازمان بیمه سلامت: ۱۰ تا ۱۳ میلیون از جمعیت کشور که بیشتر زاغه‌نشینان و حاشیه‌نشینان هستند از خدمات بیمه‌ای محرومند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۲ صندوق بیمه‌ای در کشور خدمات جداگانه‌ای ارائه می‌کنند، گفت: در چنین شرایطی ۱۰ تا ۱۳ میلیون از جمعیت کشور که بیشتر زاغه‌نشینان و حاشیه‌نشینان هستند از خدمات بیمه‌ای محرومند.از این روتلاش می‌کنیم تا با برقراری بیمه پایه ،این افراد را زیر پوشش بیمه درمانی پایه قرار دهیم.در همین حال افرادی هستند که از ۲ یا ۳ نوع پوشش بیمه درمانی بهره‌مندند. برای رفع این موضوع غربالگری را آغاز می‌کنیم و در سطوح مختلف ادامه می‌دهیم تا افرادی که بیمه‌های متعدد دارند، حذف شوند.
به گزارش مهر به نقل از خانه ملت، دکتر انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه قانون برنامه پنجم در ماده ۳۸ خود بر تشکیل سازمان بیمه سلامت با هدف ارائه خدمات بیمه‌ای به آحاد ملت تأکید دارد، افزود: با وجود گذشت ۲ سال و ۱۰ ماه از قانون برنامه پنجم امروز شاهدیم که هیچ یک از اجزای این ماده جنبه اجرایی پیدا نکرده است.
وی با بیان اینکه با شروع به کار دولت یازدهم و مطالبه به حق مجلس برای اجرای بیمه سلامت در تلاش برای اجرای بندهای مختلف آن هستیم، یادآور شد: تشکیل سازمان بیمه سلامت کامل‌ترین بسته بیمه‌ای است که در صورت اجرایی شدن بسیاری از مشکلات را سرو سامان خواهد داد.

 ۶/۱۶ درصد از جمعیت کل کشور از خدمات بیمه‌ای محرومند
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با تأکید براینکه هم اکنون ۶/۱۶ درصد از جمعیت کل کشور از خدمات بیمه‌ای محرومند، تصریح کرد: به عبارتی ۱۰ تا ۱۳ میلیون از جمعیت کشور که بیشتر زاغه‌نشینان و حاشیه‌نشینان هستند از دریافت خدمات درمانی در سطوح ۱ و ۲ محروم هستند.
وی با تأکید بر اینکه در سازمان بیمه سلامت بنا داریم تا عدالت را در بیمه پایه برقرار کنیم، گفت: در این مسیر قصد داریم همه آحاد جامعه را زیر چتر تعهدات بیمه‌ای واحد قرار دهیم که متولی آن هم سازمان بیمه سلامت خواهد بود.
محسنی بندپی با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۲۲ صندوق بیمه در دستگاه‌های مختلف، خدمات بیمه‌ای جداگانه‌ای را برنامه‌ریزی کردند، افزود: از آنجا که منابع ورودی به این صندوق‌ها متفاوت است به طور مثال در خدمات درمانی اندکی کمتر از تامین اجتماعی است، دولت در لایحه بودجه سال آینده با افزایش سهم بیمه‌ها در تلاش است تا کمبودها و اختلاف منابع ورودی به صندوق‌ها را جبران کرده و زمینه را برای اجرای بیمه سراسری یکسان فراهم کند.وی درباره مصوبه اخیر شورای عالی بیمه به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیر درباره مسایل بیمه‌ای، تعرفه‌ای و ادغام بیمه‌ها توضیح داد: بر اساس این مصوبه در مرحله اول در تلاشیم تا تعهدات بیمه پایه را یکسان کرده و در مرحله بعد کیفی‌ترین تعهدات بیمه پایه را بین صندوق‌های بیمه موجود مبنای کار سازمان بیمه سلامت قرار دهیم، در چنین شرایطی به طور قطع مقاومتی از سوی سایر بیمه‌ها برای ادغام وجود نخواهد داشت.

 آغاز غربالگری برای حذف همپوشانی بیمه‌ها
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت همچنین از رشد ۶۶ درصدی اعتبارات بیمه در لایحه بودجه ۹۳ خبر داد وگفت: دولت با این اقدام در تلاش است تا با افزایش حق بیمه اعم از بیمه خدمات درمانی، بیمه روستاییان، عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت کمبود منابع برخی بیمه‌ها را جبران کند و امید می‌رود که با کمک مجلس حد معقولی از اعتبارات را دریافت کنیم. محسنی بندپی با تأکید بر اینکه باید نگاه سلامت محور به یک فرهنگ تبدیل شود، تصریح کرد: در این زمینه هم آیین‌نامه‌ای در حال تدوین داریم که مراحل پایانی آن در حال انجام است که بر اساس آن قصد داریم از خرید خدمت انفعالی در حوزه سلامت به خرید خدمت راهبردی برسیم.مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره رفع همپوشانی بیمه‌ها گفت: در حال حاضر افرادی هستند که از ۲ تا ۳ نوع بیمه بهره‌مند هستند این در حالی است که ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر از خدمات بیمه‌ای محرومند که برای برطرف کردن این موضوع غربالگری را با همکاری کارگزاران از سطح روستاها آغاز کرده و در سطوح مختلف ادامه می‌دهیم تا افرادی که بیمه‌های متعدد دارند، حذف شوند.


منبع

همچنین ببینید

بازپرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی

به گزارش پول بانک هیات دولت آیین نامه اجرایی مربوط به بازپرداخت بخشی از بدهی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =