خانه » بیمه » همزمان با سالروز هفتم تیر؛ بازدید کارکنان صندوق از موزه شهید بهشتی

همزمان با سالروز هفتم تیر؛ بازدید کارکنان صندوق از موزه شهید بهشتی

به گزارش پایگاه خبری پول و بانک

همزمان با سالروز شهادت مظلومانه آیت اله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام خمینی(ره) و روز قوه قضائیه،پرسنل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر از موزه یادگار بهشتی واقع در خیابان ظفر بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر صبح امروز جمعی از کارکنان صندوق از موزه شهید دکتر بهشتی بازدید و با فرزند ایشان گفتگو کردند.

دکتر علیرضا بهشتی فرزند شهید بهشتی در این بازدید در جمع پرسنل گفت:در فرازهایی از زندگی شهید بهشتی می بینیم که ایشان در برخورد با روستائیان احساس صمیمیت و صفای خاصی داشتند و نه اینکه روستائیان را عاری از هرگونه عیب و نقصی بدانند ولی معتقد بود وقتی روستایی صحبت می کند داوری های پیچیده ندارد ،آنها با فطرتشان تصمیم میگیرند.

وی در ادامه خاطره ای از شهید بهشتی نقل کرد و گفت:شهید بهشتی می گوید در حوالی سال ۲۸ ما تصمیم گرفتیم که با برخی از دوستان برای ماه مبارک رمضان برویم و تبلیغ کنیم و قرار شد که ما هیچ چیز حتی هزینه سفر را از حوزه نگیریم و آنجا هم که می رویم مهمان کسی نباشیم و خودمان را به کسی تحمیل نکنیم.

وی ادامه داد: شهید بهشتی می گفت معمول بود که در اینگونه سفرها هزینه ها به روحانیون پرداخت شود و در روستاها مهمان اهالی بودند اما ما اینطور نخواستیم، بعد از انجام سفرها می نشستیم و از تجربیات سفرها با یکدیگر صحبت میکردیم و دستاورد های سفر را بررسی میکردیم بسیاری از دوستان وقتی به روستاها مراجعه میکردند به روستائیان کمک میکردند یعنی روحانی که برای امور تبلیغی باید بیل را برمی داشته و کمک می کرده پا به پای بقیه کار میکرده و در زمان هایی که استراحت می کردند می نشستند با ایشان صحبت می کردند و نوع نگاه ایشان با روستایی بسیار جالب بود.

به گفته فرزند شهید بهشتی در آن زمان آقای هاشمی و برادر بزرگشان حاج قاسم آقا شروع کردند به کارهای اقتصادی که برای مبارزه و تامین معاش مبارزان و خانواده زندانیان مبارز، پول جمع آوری کنند،برخی دوستان در جاده بوئین زهرا- قزوین یک کشت و صنعت در سال ۱۳۵۵راه انداختند که به نظر جزء اولین پروژه هایی بود که آبیاری قطره ای داشتند.آن زمان آبیاری قطره ای چیز نوبری بود و وقتی با شهید بهشتی می رفتیم اونجا که سر بزنیم می دیدم که وی به وجد می آید منتهی با آنها بحث های دیگری داشتند.

دکترعلیرضا بهشتی ادامه داد: مسئله این بود که نسبت به کارگر چگونه باید رفتار کرد نسبت سهام چقدر باشد چقدر سهم کارفرما و چقدر سهم کارگر است چیزی که بعدها به عنوان چپ گرایی معروف شد اما آن زمان این طور نبود منظور اینکه به نظر می آید که ذهن شهید بهشتی و آثار وی اینطور بود که ایشان نسبت به کار مولد حساس بود و معتقد بود که کار مولد باید در روستاها باشد .

وی افزود: من آن زمان که برای ادامه تحصیل به انگلیس رفتم برایم جای تعجب و تأسف بود که افراد روستایی در آن کشور بسیار متمول بود و به لحاظ سطح فرهنگی ممکن است به اندازه بعضی از طبقات شهری نباشد اما متمول بود و زندگی روستایی به عنوان سبک زندگی مورد پسند در بین مردم مطرح بود اما ما نتوانستیم این کار را بکنیم ما کاری کرده ایم که آدم ها از روی ناچاری به روستاها بروند یا اینکه در روستاها بمانند. یکی از آرمانهای انقلاب این بود که جلوی مهاجرت روستائیان را بگیرند و اینکه بتوانند این مهاجرت از روستا به شهر را منفی کنند اما موفق به انجام این کار نشدیم.      

وی همچنین به بیان خاطره ای پرداخت و گفت: روزی به همراه خانواده به منطقه زرین دشت نزدیک فیروز کوه رفتیم و من در آنجا غصه ام شد آنجا بسیار زیبا بود اما ناراحتی من از این بود که خالی از سکنه شده بود و آبی که در آن روستا می رفت بسیار زیاد بود اما زمین های اطراف آن کشت نشده رها شده بودند، من پرسیدم این روستائیان کجا رفتند؟ و در جوب من  گفتند میروند تهران ،سمنان و… قرار بود ما در انقلاب کارهایی انجام بدیم که در این خصوص هنوز انجام نشده است.                           

شایان ذکر است موزه شهید بهشتی منزل شخصی ایشان است و چون این ساختمان مربوط به سال ۱۳۵۲ بوده مقاوم سازی شده و به صورت موزه قابل استفاده شده است .


منبع

همچنین ببینید

ورودبه دانشگاه با پرداخت هزینه با بیمه‌ملت

به گزارش پول بانک با تـولد هـر فرزند رویای آینـده‌ای درخشـان در ذهن والـدین شـکل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =